En güzel misketleri sen kazanmıştın!

MAKALEYİ DİNLE

Yaşlı adam bir konfeksiyon mağazasının vitrine uzun uzun baktıran sonra ilerideki yeşillikte oynayan çocukların en zayıfına dönerek “Küçüüük!” diye seslendi,

“Bana biraz yardımcı olur musun?”

Çocuk, hafta sonlarında yaptıkları misket oyununu ilk defa kazanmış olmasına rağmen arkadaşlarını bırakıp geldi. 7-8 yaşlarındaydı ve üzerindeki elbiseler tek kelimeyle dökülüyordu.

Yaşlı adam çocuğu, saçlarını okşadıktan sonra;

“Vitrindeki elbiseyi giymeni istemiştim. Bakalım üzerine uyacak mı?” dedi.

Çocuk bu teklifi ilk önce şaka sandı.

Ama adam son derece ciddiydi.

Onunla birlikte mağazaya girerken ilk önce rüya da olup olmadığını, daha sonra da şimdiye kadar yeni bir elbise giyip giymediğini düşündü.

Genellikle ailede ki büyük çocuğa alınan veya komşular tarafından verilen giyecekler elbiselerin ona dar gelmesiyle birlikte ortanca kardeşe kalır, birkaç sene sonra da dizleri aşınmış veya delinmiş vaziyette kendisine yamanırdı.

Ama her zaman hasta dedikleri babasının ne kadar zor para kazandığını bildiğinden, bu işe bir kere bile itiraz etmemişti.

Şimdiyse ilk defa yeni bir elbisesi olacaktı.

Üstelik bayrama üç gün kala…

Çocuk yaşlı adamın gösterdiği elbiseleri giydiğinde büyümüş olduğunu ilk defa fark etti. Hepsinin üzerine giydiği kaban bir başkaydı ve artık üşümeyecekti.

Çocuk misketleri onun cebine bıraktığında iyice keyiflendi, irili ufaklı misketler gayet derin olan ceplerin bir köşesinde kalmıştı.

Demek ki her bir cep en az elli misket alabilirdi.

Yaşlı adam çocuğu sağa sola döndürdükten sonra elbiselerin paketlenmesini istedi.

Ve iş tamamlandığında tezgâhtara dönerek “Elbiseleri torunuma alıyorum” dedi.

“Kendisine sürpriz yapacağım için onları bu çocuğun üzerinde denedim.”

**

Çocuk bir anda beyninden vurulmuşa döndü ve ne diyeceğini bilemedi.

Ama artık büyüdüğüne göre bir şey belli etmemeliydi.

Aynaya son bir defa baktıktan sonra üzerindekileri yavaşça çıkartarak bir kenara bir kenara fırlattığı eskileri giydi.

Adam elbiselerin torununa uyacağından emindi.

Yaptığı hizmet için çocuğa bir çiklet parası vermek istediğinde onu yanında göremedi.

Haylaz velet, belli ki bu işten sıkılmıştı.

Çocuk arkadaşlarının yanına döndüğün de bir kenara çekilerek onları seyretmeye koyuldu.

Ve bütün ısrarlara rağmen oyuna katılmadı.

**

Arkadaşları, “Niçin oynamıyorsun?” diye sordular,

“En güzel misketleri sen kazanmıştın.”

Çocuk inci gibi yaşlar süzülen gözlerini arkadaşlarından kaçırmaya çalışırken.

“Misketlerim bu elbiselere yakışmayacak kadar güzeldi” dedi.

“Bu yüzden onları bayramlık kabanımın cebine sakladım! (blogcu.com)

 

CHP’li Kaplan’dan nostalji

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebzesporlu eski futbolcularla halı saha maçında buluştu. Tatlıkuyu’daki bir halı sahada bir araya gelen eski futbolcular iki takım halinde karşılıklı maç yaptılar. Gebzespor’da bir dönem yöneticilik de yapan Kaplan, Gebzespor’un eski kaptanlarından Recep Abdullahoğlu, Metin Sancak, Özcan, Metin Çakmak ile aynı takımda oynarken, Habip, Ali, Ekrem, Hüseyin ve Saadettin rakip takımda oynadı. Son derece keyifli geçen maçta Kaplan’ın takımı 9-8 galip gelirken, Gebzesporlu eski futbolcular eski günleri yeniden yaşamış oldular.

 

İzmitli Murat Okçu Isparta’da profesör oldu

İzmit’in eski esnaflarından Nurettin Okçu’nun oğlu Murat Okçu Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde profesör oldu.1969 yılında İzmit’te doğan Murat Okçu, Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu, İzmit İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’nde okumuş ardından da ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Yine ODTÜ’de yüksek lisans sınavını kazanarak aynı bölümde lisansüstü eğitimini yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır. Prof. Dr. Murat Okçu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve İzmit Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Ayhan Acar ile sınıf arkadaşı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile de İzmit İmam Hatip Lisesi’nden okul arkadaşı.

 

Baran karanfil dağıttı

Birlik ve beraberliğin en yüksek seviyeye çıktığı, yaşlıların ve hastaların ziyaret edildiği dini bayramlardan olan Kurban Bayramında, Körfez Belediye Başkanı Baran, Körfez Devlet Hastanesini ziyaret ederek hastane personelinin, hastaların ve hasta yakınlarının Kurban Bayramını kutlayarak karanfil dağıttı.

 

Çakır’dan duygusal veda

İçişleri Bakanlığı’nın son kararnamesiyle, Adana Vali Yardımcılığı görevine atanan Kocaeli Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a veda ziyaretinde bulundu. Vali Yardımcısı Şükrü Çakır’a ziyaretinde başkanlığını yürüttüğü kısa adı BİLKİ-DER olan Bilim ve Kitap Dostları Derneği yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Doğan, İzmit Sevdalısı olan Vali Yardımcısı Şükrü Çakır’a saat kulesi maketini hediye etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR