Adem Tüysüz ağamız

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Kocaeli’nde samimi ve renkli kişiliği ile sevilip, sayılan üç dönem Kırkpınar Ağalığı yapan Adem Tüysüz hakkın rahmetine kavuştu.

            Ailesine, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Allah gani gani rahmet etsin.

            Adem Ağa sadeliği ile bir halk adamıydı. Büyük, küçük ve zengin, fakir demeden herkesle konuşur, sohbet ederdi. Cenazesindeki aşırı kalabalık da bunun bir göstergesiydi. Azerbaycan Diapora Devlet Bakanlığından gelen taziye mektubunu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Tüysüz’e verdim.

            Birkaç kez uzun ve kısa sohbetlerimiz oldu. İyi bir dinleyici olduğu kadar da kendisini dinletirdi.

            Bir adım kendisine gelen dostlarına iki adım gitmeye gayret ederdi.  Bir yakınımız düğün için oradaymış. Beğenip pazarlık yapmışlar. Tesadüfen bende kuyumcu dükkânına girmiş bulundum. Karşılaşınca merhabalaşıp konuştuk. O sırada merhum Adem Bey üst kattan iniyordu. Kendisi ile sarılıp öpüştük. Adem Bey ile yakınımızı tanıştırdım.

            Hemen ilgili tezgâhtar kıza “Başkanımızın akrabasına bana zarar ve kar ettirmeden verin” diye talimat verdi.

            Bir müddet sonra yakınımın ifadesine göre pazarlık yapılan fiyattan bin lira aşağı yapılan bir ödeme ile takıyı aldıklarını söyledi.

            Buna benzer bir çok anımız olan Adem Ağamızı rahmet ve minnet ile anıyorum. Nur içinde yatsın.

 

                        AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİNDE RESİM SERGİSİ

 

                Sekapark Azerbaycan Kültür Evinde emekli banka müdürü ressam Sayın İlhan İşbaşı’nın el emeği göz nuru yaptıkları resimler altı gün süre ile halkımıza sergilenecektir.

Derneğimizin üyesi olan İlhan Bey İstanbul Ressamları ile yaptıkları resimleri bir hafta süre ile Bakü de sergilediler. Daha üç gün önce geri döndüler. Resimlere Azerbaycan halkı yoğun bir ilgi göstermişler.  Çok iyi ağırlandıklarını söyleyen İlhan Bey “Azerbaycan halkının sanata ve kültüre büyük önem verdiklerini” söylüyor.

            Atatürk’ün, Haydar Aliyev’in ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in resimlerini yapıp Kültür Evimize bağışlayan İlhan İşbaşı Beye içten teşekkür edip, kutluyor ve başarılar diliyorum.

            Sergimiz sabah saat dokuz akşam on sekize kadar açıktır. Bütün Kocaeli halkımızı bekliyoruz.

 

                                      KOCAELİ KİTAP FUARI

            Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’yi tanıtan ve önemli kalemleri buluşturan Kitap Fuarı’na bu yıl 6. kez kapılarını yeniden açtı. Yoğun bir ilginin olduğunu görüyoruz. Burada konuştuğumuz kişiler durumdan oldukça memnunlar.

            Güzel aydınlatıcı sohbet ve konuşmalar birbirini tanımayan kişileri buluşturup, kaynaştırıyor. Fikir alışverişi yanında yeni yeni dostluklar oluşuyor. Büyükşehir Belediyemizi bu önemli etkinliğe ev sahipliği yaptığı için kutluyor ve teşekkür ediyorum.

            Bugün saat 13.00 de bende Türkiye-Azerbaycan dostluğu ve ilişkileri üzerine bir söyleşi yapacağım.

            Sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağım.

            Dostlara duyurulur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR