İş sağlığı ve güvenliği kanunu erteleniyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

Yaklaşım Dergisinin Temmuz sayısında yayınlanan habere göre;
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinde ilettiği esnaf ve sanatkarların sorunlarına ilişkin TESK’in acil talepler listesinde yer alan, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun ertelenmesi talebi olumlu karşılandı. Söz konusu yasada erteleme yönünde değişikliğe gidiliyor.
**
Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun ertelemesinin esnafı rahatlattığını belirterek, ‘’Uygulama için sürenin kısa tutulması esnafımızı sıkıntıya sokmuştu. Ancak şimdi sürenin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 81. maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanun yayımı tarihinden itibaren 4 yıl sonraya erteleniyor. Yine 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl sonra (30 Haziran 2013) uygulamaya başlanacakken şimdi 1 yıl daha eklenerek 2 yıl süreyle uzatılacaktır’’ dedi.
**
Palandöken’in yaptığı açıklama çerçevesinde yasal değişiklik yapılırsa; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu;

- 50’den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde 30 Haziran 2013 tarihi yerine 30 Haziran 2015’te,
- Kamu ve az tehlikeli işyerlerinde de 30 Haziran 2014 yerine 30 Haziran 2018’de yürürlüğe girecek.

SERMAYE ŞİRKETLERİNİN
İNTERNET SİTESİ AÇMA ZORUNLULUKLARI BELİRLENDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Sermaye Şirketlerinin Açacakları İnternet Sitelerine Dair Yönetmeliği 31.05.2013 tarih ve 28663 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olup, söz konusu yönetmelik 01.07.2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

İnternet sitesi açma zorunluluğuna ilişkin yönetmelik kapsamına; 6102 sayılı TTK uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından bağımsız denetim kapsamına alınan sermaye şirketleri girmektedir. (Ağırlıklı olarak SPK’ya tabi şirketler)

İnternet sitesi açma sorunluluğu kapsamına giren şirketlerin internet sitesi açmaları gereken tarih, yönetmeliğin 5 ve geçici 1. maddesinde ayrı ayrı belirlenmiştir. Buna göre, bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği;

- 01.07.2013 tarihinden itibaren kurulan şirketlerin kuruluşlarının ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren üç ay içinde,
- 01.07.2013 tarihinden sonra kapsama dahil olan sermaye şirketlerinin, kapsama girdikleri tarihten itibaren üç ay içinde,
- 01.07.20136 tarihinden önce kurulmuş şirketlerin 01.07.2013 tarihinden itibaren üç ay içinde (30.09.2013 tarihine kadar), internet sitesi açmaları gerekmektedir.
Sözü edilen yönetmelikte, internet sitesinde yayınlanması gereken içerikler;

- Sürekli yayınlanacak olanlar ve
6 aylık süreyle yayınlanması gerekenler olmak üzere ayrıntılı olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder



Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR