Yeni belediye harç ve vergileri hayırlı olsun

MAKALEYİ DİNLE


Bilindiği üzere Belediyelerin vatandaştan aldığı vergi ve harçların tutarları Belediye Meclisleri tarafından belirlenirdi. Anayasa Mahkemesi E. 2010/62, K. 2011/175 sayılı kararı ile Belediye Meclislerinin bu yetkisini iptal etti.

İptal gerekçesi kanunda belirtilen en alt ve en üst sınırları aşmamak şartıyla mahallin çeşitli semtleri arasındaki sosyal ve ekonomik farklılıklar göz önünde tutularak tutarların belirlenmesi gerektiği ve Anayasanın 73. maddesi gereği verginin kanunla alınması, alt ve üst sınırlar arasında değişiklik yapma yetkisinin Bakanlar Kurulunda olması gerektiği belirtilerek, Belediyelerin alacakları harç ve vergilerin belirlenmesi Bakanlar Kuruluna bırakıldı.

Bakanlar Kurulu da bu yetkisini kullanarak Belediye grupları itibariyle tarifeyi geçen hafta yayınladı.

PAZARCILARA ŞOK!

İzmit Belediyesi ile pazarcılar arasında Cumartesi pazarının kaldırılması sürecinden sonra değişik boyutta ilişkiler sürdü. Ancak en önemli husus pazarcıların günlük toplanması gereken işgaliye harçlarının aylarca toplanmayıp, altı aylık veya yıllık toplam tahakkuklar yapılarak tahsil edilmek istenmesi sonrası Belediye ile pazarcılar arasında ciddi sorunlar yaşandı. Daha sonra Belediye yönetimi altı aylık veya bir yıllık toplam tahakkuk ile tahsil etmenin yasal olmadığını anladığından olsa gerek, pazarcılarla uzlaşma yoluna gidildi. Pazarcılar Odası ile Belediye arasında bir protokol yapıldı. Buna göre m2’si 2,5 olan harçlar 0,50 TL’ye düşürüldü ve pazarcıların borçlarının belli bir kısmının tahsilinden vazgeçildi. Kalan ise uzun süreli taksitlere bağlandı. Pazarcıların faizlerinin silinmesi, borçların taksite bağlanması v.s. uygulamaların yasal olmadığı açık olmakla birlikte bu konu üzerinde durmak istemiyorum.

Yeni düzenleme gereği 2014 yılı ile ilgili vergi ve harçlar Anayasa Mahkemesi kararı gereği Bakanlar Kurulunca belirlendi. Bakanlar Kurulunun belirlediği pazarcıların işgaliye harcı tutarı m2’si 2,5 TL olarak yayınlandı. Bu durumda pazarcıların harçları m2’si 0,50 TL’den 2,5 TL’ye yani 5 kat arttırılmış oldu. Diğer bir ifade ile diğer esnafla eşitlendi. Dolayısıyla İzmit Belediyesi’nin esnaflar arasında ciddi eşitsizlik yaratan bu popülist tavrı sona ermiş oldu. Pazarcılar açısından ise tekrar başa dönüldü.

YOLLARIN İŞGAL HARCI

Otopark sorununu çözemeyen Belediyeler, ana yolları otopark olarak ihale etmeye başlayınca trafik sorunu daha da büyüdü. Ancak burada da ciddi bir hukuksuzlukla abartılı fiyatlar uygulanmaktadır. Yola arabanızı bıraktığınızda 15 dakikayı geçtikten sonra alınan ücret 3-4 TL civarındadır. Oysa Bakanlar Kurulunca yayınlanan ve daha önce Belediye Meclislerince de kabul edilen fiyatlara göre de 1 saatlik işgaliye bedeli 1,25 TL’dir. Arada üç kata varan fazlalıklar bulunmaktadır. Bu durumda trafik sorunu dışında tam bir vurgun olduğu ortadadır.# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR