Öz kaynak ve motivasyon

MAKALEYİ DİNLE

 

Sadece fiziki yeterlilik veya hava ile bir yere varamazsınız. Hangi spor dalı olursa olsun, bireysel veya takım halinde başarıyı elde edebilmek “sporsal form”la ilişkilidir. Yani, “Teknik, taktik, kondisyon, sporcuların fiziki yapıları, yaşam şartları, psikolojik yapı, çevre şartları, aile yapısı, seyirci, taraftar baskısı” olarak ele aldığımızda “motivasyon”la bir bütünün parçalarıymışçasına özenle, tüm hazırlıklar tabandan başlayarak tavanda neticeyi elde edebilme uğraşında olmalı, onun mücadelesini ömür boyu her platformda vermeliyiz.

Yoksa ülkemizdeki gibi adeta “kırk yamalı bohça” misali her oluşumda aldatıcı, günü kurtarma adına yeniden yapılanma kandırmacaları ile inanın bir yere varamayız.

Son oynadığımız ve 2-1 mağlup olduğunuz A milli düzeyindeki ABD futbol müsabakasını izleme şansım oldu. Spikerin yine kamuoyunu aldatıcı motivasyonvari cümlelerine şahit olduk. Sizlere birileri mi emir veriyor? Şimdi bu skora bakıp (2-1 mağlup olduk) “İyi oynadık ama ezilmedik” diyebilir miyiz? Skor da zaten bunu gösteriyor diye iddia edebilir miyiz? Hayır! Kalecimiz Onur’un üstün performansı olmasa futbol tarihimizin en utanç verici skorlarından birini daha yaşamıştık.

Hatırıma bir şey geldi, onu sizlerle paylaşmak isterim. Şampiyon Fenerbahçe ile Karabük lig maçında Emre Belözoğlu bir gol atmıştı. Caner ortaladı, Emre ceza yayı üzerinde topa vole vurmak istedi, top ayağına oturmamış ve yere vuran top kaleciyi adeta kontrpiyede bırakıp ağlarla kucaklaşmıştı. Aman yarabbi! O ne bağırış, o ne goollll sesleri… Yetmedi o gol neredeyse yılın golü sayılacaktı, haftalarca ekranlarda gösterildi. Olmaz böyle bir şey. Zihniyet günü kurtarmak, tabir yerindeyse yalakalık! Şimdi yine “Kral çıplak”… Olmaz olsun böyle spor, böyle basın!

Burak Yılmaz doğru söylemiş, “Fatih hoca hava basıyor (motivasyon), hadi aslanım, hadi kaplanım. Manevi taktisyen… Hiç darılmayalım. Biz kendi öz kaynaklarımızla, örf, adet ve ananelerimizle yıllar önce Trabzonspor gerçeğini ortaya koyan Ahmet Suat Özyazıcı hocayı göz önüne almazsak olduğumuz yerde sayıklar dururuz. O yıllar hiç yabancısız, kendi öz kaynaklarıyla Avni Aker’de Barselona’yı, Liverpool’u dize getirmişti. Bilmem hatırlar mısınız?

Motivasyon da aslında Fransızca olan bir kelime (Motivation). Anlamı güdüleme, yani bir takım ve insan grubuna yön kazanmasında etkili olan yöneticilikteki kuvvetlere göre bireyin veya grubun hareket kazanmasıdır. Teşvik ve özendirme de diyebiliriz.

Sadece hava basmakla anafora tutulmuş bir sandal gibi merkezden çıkamayız. Ülkemizde Ar-Ge, spor dahil her alanda benimsenmeli. Kendi bünyemize uygun kıyafetlerle her platformun podyumunda yer almalıyız. Yeni isimler bu ülkeye bir şeyler vermeli, sadece hava değil. Hava basmakla, kısır çekişmeyle bu işler olmuyor.

Daha önce de yazdım, her alanda kendi öz kaynaklarımızı adaletle yönetmeli, yönetimlere destek olmalıyız.

Gerisi laf-ı güzaf…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR