654. Tarihi Kırkpınar Yazıları

MAKALEYİ DİNLE

Ali Gümüş’ü Unutmayalım!

(Abdullah KARAGÖZ)

Tarihi Kırkpınar’da hep Başpehlivanlar, Altın Kemerli adamlar mı anılacak?

Türk değil, dünya yağlı güreş sporuna sporculuğu dahil tam 57 yıl hizmet etmiş gazeteci Ali Gümüş’ü kaybettik.

Dostum, arkadaşım, yıllarca birlikte Kırkpınar’ı izlediğim çok anılarımız olan Ali Gümüş için gazeteci dostlarımızdan Hıncal Uluç-Yalçın Bayer az da olsa onunla olan anlarını köşelerinde paylaştılar. Ali Gümüş’ü tanımayanların paylaşması için yazılarını köşeme alıyorum.

Benim bu koca cesur yürek gazeteci için söyleyeceğim şudur

‘Kırkpınar’da Koca Yusuf,Adalı Halil,Kurtdereli,Aliço, Tekirdağlı Hüseyin ve Ahmet Taşçı ne ise ölünceye kadar Dünya Yağlı Güreş Komitesi (AİPS) Başkanlığını yapan Kırkpınar yağlı güreşlerini aralıksız 56 yıl izleyen  gazeteci Ali Gümüş  de odur..

Adı, Kırkpınar’da ya bir tribüne verilsin ya da Basın Tribününe ismi konsun…

Hatta bir boyda güreş ödülü onun adına düzenlensin.’

Bilmem aşağıda gazeteci arkadaşlarının anlattıkları Ali Gümüş için Kırkpınar’ı düzenleyenlerden, yetkililerden, Edirne Belediyesinden hatta Kırkpınar Ağasından ve Kırkpınarın sevdalısı yurdun dört bir yanından gelen seyircilerden çok şey mi istiyorum?

İstediğim tek şey;

N’olur, Ali Güneş isimli gazeteciyi Kırkpınar da anmayı unutmayalım!

**

Ali Gümüş Kimdi?

1940 Safranbolu doğumlu Gümüş, spora 1954 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübü'nde başladı. 1959 yılında halter dalında milli oldu. Aynı yıl Günlük Sporgazetesinde gazeteciliğe adım attı. Bir müddet Son Posta gazetesinde spor yazarlığı görevini sürdürdü. Tercüman gazetesinde 35 yıl boyunca güreş ve halter olmak üzere farklı konularda yazılar kaleme alırken; magazin müdürlüğü, genel yayın koordinatörlüğü ve genel müdürlüğe kadar yükseldi. 1980-1981 yıllarında Tercüman gazetesinin Avustralya baskıları yazı işleri sorumlusu olarak Sydney'de bulundu. 1999-2001 yılları arasında Yeni Şafak gazetesinde yazılar yazdı. 30'a yakın basılı eser veren Gümüş'ün Mareşal Fevzi Çakmak isimli kitabı Çince'ye tercüme edildi. 1999 senesinde seçildiği Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) Güreş Komisyonu başkanlığını vefatına kadar devam ettirdi. Almanca, İngilizce ve Romence dillerini konuşabilen Gümüş, evli ve 2 çocuk babasıydı.

 

Kimler ne yazdı?

Ali Gümüş de gitti!

(Hıncal Uluç)

Üç dostun cenazesi ayni gün kalkar mı?.

Kayahan, Kamil derken Ali Gümüş'ü de cumartesi günü uğurladık.
Size bir şey diyeyim mi?.
Dünya güreşinin en ünlü, en saygın adamıydı.
Dünya Güreş Yazarları Birliği Başkanlığı'na bileğinin hakkıyla gelmişti.
Çünkü güreşi dünyada en iyi izleyen, en iyi bilen ve herkese gönüllü yardım eden bir güler yüzlü adamdı.
Ben her Olimpiyat, her Dünya Şampiyonası öncesi Ali'yi arardım mutlak.. Çünkü güreşi güya kurtarmak uğruna piç eden, anlaşılmaz ve seyredilmez hale getiren FİLA, hemen her ay kural değiştirirdi. İster çıplak göz, ister televizyonda alık alık bakmamak için Ali'yi arardım.
Değişiklikleri örnekleriyle anlatırdı uzun uzun..
Kaç Olimpiyat, kaç Dünya Şampiyonası'nı yerinde izledi, sayamam..
Ama birlikte olduğumuz olimpiyatlarda saygınlığını gözlerimle gördüm. FİLA Başkanları önünde düğme iliklerdi, öylesi..
Yazar olarak olağanüstüydü.
En çapraşık şeyleri herkesin anlayacağı dil ve enfes Türkçesiyle yazardı. 
FİLA'nın haberi olsa, tören yapardı.
Öyle bir Ali Gümüş değil, som altın, sessiz sedasız gitti.. Kamil Şükûn gibi!. 
Bir daha yazıklar olsun!..

 

**


HU yaz
boşluk bırak
mesajını yaz
4122'ye gönder**Hıncal’a mektup

 

bırak

mesÜc0(216) 5 ALİ Gümüş'ten bir mektup aldım.. "Ali Gümüş kim" diye soracak pek çoğunuz.. Dünya çapında bir güreş uzmanı.. Türkiye'nin gelmiş geçmiş, en önemli güreş yazarı.. Necmi Ağabey'in Tercüman'ın müthiş muhabiriydi.. 
Dünya Spor Yazarları Birliği (AİPS) Güreş Kurulu Başkanı.. Amerika'da "Ali Gümüş. Mr. Wrestling/ Bay Güreş" diye kitabı yayımladı. 
Ama Türkiye'de gazetesi yok.. 
Daha dün Avrupa Şampiyonası yaşadık. Öncesinde, sonrasında, bir gazetede hiç değilse röportajı yok.. "Ali Ağbi ne oluyor" deme gereği dahi duymamış, futbolla yatıp, futbolla kalkan yeni yetmeler.. Kamu Televizyonu TRT bile çalmamış kapısını.. 
Seul'de başkanı olduğu kurulun toplantısına gitmiş. Dönüşte Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül'ü aramış. "Bu işi bırakırsam, başka ülkeden biri yerimi alır" diye.. İlgi, hiç değilse moral destek bekliyor. Tıss yok.. 
Akgül, işine gelmeyen konularda konuşmaz.. Basketbol Federasyonu'na hem de Başbakan adına verdiği 28.5 milyonu kimlerin pay ettiği, bu paranın kimlerin cebine girdiği konusunda, inatla ve ısrarla konuşmadığı gibi..

 

Kırkpınarı anlattı

Yağlı güreşimiz sahipsiz kalmış

EDİRNE Sarayiçi’nde tüm zamanların ‘en iyi güreş yazarı’ Ali Gümüş’le karşılaştık.
(Yalçın Bayer-Hürriyet)


1959 yılından beri Kırkpınar’ı aralıksız yani 51 yıl izleyen Gümüş o günde 71 yaşına bastığını söyledi. Biz de “Bölge insanı olmamıza rağmen Kırpınar’ı ilk kez izliyoruz” dediğimizde “kayıp sayılmayacağını, eski yağlı güreşlerin artık kalmadığını” anlattı kızgınlık içinde. Güreş sporundan uzağız ya... Gümüş’le konuştukça ve 1500’e yakın güreşçinin çayırdaki mücadelesini izledikçe kültürel anlamda da olsa keyif alınıyor. Tribünlerde yer alan epey sayıdaki kadını da buna katmak gerek.
‘Konuşan Fotoğraflar’ ile Babıâli gediklilerinin otantik ve nostaljik masa muhabbetlerini anlattığı ‘General Duble’ (ajansa@kturk.net) kitabını hediye etti. Güreş lügati, Koca Yusuf, güreşlerin devleri, teknik güreş ve ustaları, güreş oyunları ve Kırkpınar tarihi gibi belgesel nitelikte 30 kitabı var. AIPS’ın Güreş Kurulu Başkanlığı’nı sürdürüyor. 
Gümüş, Uluslararası Amatör Güreş Federasyonu’ndan (FİLA) üç kez? dünya güreşine hizmet madalyası almış... 1991 de tüm zamanların en iyi güreş yazarı seçilmiş. Amerika’daki bir yayınevi de, hayatını anlatan ‘Mr. Wrestling: Ali Gümüş’ başlıklı kitabı üç aya kadar yayınlayacakmış. Gümüş dünyada bir numaralı ‘güreş otoritesi’ sayılıyor.

 

ER MEYDANINDA TOMBALA!
Kırkpınar, güreşçilerin ‘Kâbe’si’ olarak nitelendiriliyor. Kırkpınar’ın özellikleri son yıllarda bilinerek ya da ‘moda olsun’ diye budanmış, değiştirilmiş. Yenme-yenişme uygulaması değiştirilmiş, hakemlerin tarihi kıyafetleri ortadan kaldırılmış, rakipleri belirlemede ‘tombala’ usulü getirilmiş. Er meydanında ‘kura!’... Kırkpınar genel anlamda, 649. yıldır kıran kırana güreş yapılan ve dünyada örneği olmayan bir spor... Birinci yenen ikinci yenenle; üçüncü yenen dördüncü yenenle eşleşiyor. Halbuki kura ve tombalama çekilmesi, bu mücadeleyi anlamsız hale getiriyor.

 

**

 

Ali Gümüş’e Ceza!

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Gazeteci Ali Gümüş'ü, bir yazısında Fikret Ünlü ve oğluna ''hakaretten'' mahkum etti. 

Eski Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün, Gümüş'ün bir yazısında, ''Oğlu Barış Ünlü ve kendisinin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' iddiasıyla açtığı 
dava, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesinde karara bağlandı. 

Mahkeme, Yeni Şafak Gazetesinin Yazı İşleri Müdürü Ali Teker'in beraatine karar verdi. 

Gazetenin spor yazarı Ali Gümüş'ün ''basın yoluyla hakaret'' suçlamasından, önce 3 ay 15 gün hapsini kararlaştıran mahkeme, Gümüş'ün yazısında Barış Ünlü'ye de ''hakaret edildiği'' gerekçesiyle gazeteciye ayrıca 3 ay hapis cezası verdi. 

Gümüş'e verilen cezalar, toplam 501 YTL para cezasına çevrildi.

Bu, Ali Gümüş’ün hayatı boyunca aldığı tek cezaydı. Bu cezayı da Türk Sporuna ve Türk güreşine yapılan haksızlığı savunduğu için almıştı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR