Et tadında bir bayram…

MAKALEYİ DİNLE

Yine bir bayram sabahındayız…

Dostlukların pekiştiği, dargınlıkların giderildiği, çocukların sevindirildiği, kesilen kurbanlarla yoksulların kapısının çalındığı, fakir fukaranın halinin hatırının sorulduğu bir bayram diliyorum, tüm insanlığa, tüm Türk halkına…

Bu ülkede yaşayan her bireye…

İnsanlar birbirine bu bayramda da gidip gelsin.

Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpülsün.

Sonrası elbette şükür…

Allah’a, bizleri yeni bir bayram sabahına eriştirdiği için…

Evet, kıymetli dostlar, Kurban Bayramı’nız mübarek olsun. Bugün yaşanan büyük mutluluk elbette biz insanlar içindi. Bu güzel günlerin en ayrı özelliği ise meselenin ilk olarak çocuklar açısından mutluluk sebebi olmasıdır.

Arife gününde onlara birbirinden güzel, birbirinden farklı ve renkli kıyafetler almak…

Eğer uygun olursa sabah erkenden kalkarak o küçüklerle bayram namazında cemaatle saf tutabilmek için caminin yolunu tutmak.

Sonrasında elleri öpen küçüklere mendiller arasında küçük miktarları sıkıştırmak.

Ne kadar olduğunun bir önemi yok. El öpmek ne kadar simge ise verilen harçlıklar da o kadar simgedir bu tür muhabbetlerde.

Geçtiğimiz günlerde bir sohbet ortamındaydım. Dost sohbeti tarzında olan buluşmalardan biri yani…

Bir büyüğüm şöyle bir ifade kullandı: “Şayet yapabiliyorsanız, çocuklarınızı kurban kesim yerlerine götürün. Kurbanınıza onları da şahit edin. Bu mutluluğa ortak olmalarını sağlayın…”

Ben açıkçası bu durumu çok önemsiyorum.

Ve o büyüğümün sözlerine de hak veriyorum.

Zira kurban kesmek bir cinayet ya da hayvan katliamı değil, başlı başına bir ibadettir. Küçüklüklerinden itibaren çocukların bu ibadet geleneği ile büyümeleri bence çok önemlidir. Bu anlamda bugün yapılacak olan kurban kesim ibadetine küçüklerin de dahil edilmeleri gerektiğine inananlardanım.

Bu anlamda dikkat çekmek istediğim başka bir husus daha var. Elbette ‘Çocukların psikolojileri zarar görür’ gibi serzenişleri, şikayetleri ya da endişeleri anlıyorum. Fakat bizim de küçüklüğümüz böyle geçti. Kesilen her kurbanın başında bulunduk. Her kurbanın kanı alnımıza sürüldü ve dualar edildi.

Getirilen tekbirlere bizler de eşlik ettik.

Bence çocukların kurbanların kesimlerinden uzak tutulmasını meseleyi sıradanlaştırmaya çabalamak olarak niteliyorum.

Gösterilen bu çabanın da insanları ibadetlerinden, geleneklerinden uzaklaştırmaktan başka bir anlam ifade ettiğini de düşünmüyorum.

O yüzden sizlere tavsiyem, şayet kurban kesiyorsanız, çocuğunuzu da yanınıza alın.

Bu ibadet geleneğinden mahrum kalmasına müsaade etmeyin. Lütfen bu konu basit bir durummuş gibi algılanmasın. Çünkü insanlar en büyük kaybını değerlerinde yaşıyor. Özellikle manevi değerlerin kıymetini bilmediğimizde bir zaman sonra ortak hiçbir noktada buluşamaz oluyoruz.

Bu yüzden kurban kesimleri ya da benzeri ibadetlerden, geleneklerimizden gelecek nesillerimizin istifade edebilmesini sağlamak istiyorsak, küçüklüklerden itibaren bu yönde bir tavır ortaya koymalıyız. ‘Ağaç yaş iken eğilir’ sözünden hareketle çocuklara bu durumun kapısını açık bırakmalıyız.

Onları geleneklerin tam ortasında büyütmeli, kurban gibi ibadetlere bizzat şahit tutmalıyız.

O yüzden sakın endişelenmeyin. Çocuklarınızı kurban kesim yerlerine götürün.

Ve ne için, orada olduğunuzu, hayvanların neden Allah’a kurban edildiğini, yoksullara nasıl yardım etmek için bayramların fırsat olduğunu iyi anlatın.

Herkese daha nice bayramlar diliyorum…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR