Tehlikenin farkında mısınız?

MAKALEYİ DİNLE

Ülkemiz, bir yandan; Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerini yaşatmak isteyenlerle-“Laik Devlet” yapısına son vererek, “Osmanlı’yı diriltmek” tutkusu içindekiler arasında giderek radikalleşen bir mücadeleye sahne oluyor!

Öte yandan; 30 yılı aşan bir “kardeş kavgası” içinde “kan ve gözyaşı” döküyor!

Her iki olayın yarattığı “Kin ve Öfke” her geçen gün biraz daha büyüyor ve çok tehlikeli bir hal alıyor!

Sınır komşularımızda, “Küresel emperyalist düzenin” kahrolası çıkarları uğruna yaşanan savaş ve işgal sonrasında, “kimin hizmetkarı” oldukları belirsiz terör örgütlerinin yarattığı büyük bir vahşetin tanığı olmakla kalmıyor, her an bu vahşet ortamının içine sürüklenmek tehdit ve tehlikesini yaşıyoruz.

Nitekim, “yanlış dış siyaset” tercihi yüzünden, komşularımızla kavgalı ve “küresel terör” olayların hedefi oluyor, insanlarımızı kurban veriyoruz. Ne zaman, hangi kentte, nerede yeni bir terör olayını yaşayacağımızı bilemiyor, “korku içinde” yaşıyoruz.

Eğitim sistemimiz çağın bilim ve teknolojisinden koparılmış, “nitelikli-meslek sahibi insan” yetiştirmediği için, İŞSİZLİK en büyük toplumsal sorunlarımızdan biri haline gelmiş.

Toplumsal sınıflar arasındaki “gelir adaletsizliği” her türlü dolandırıcılık, mafya düzeni ve “gayrımeşru yaşama” olaylarını hızla artırıyor.

ŞİDDET büyüyen bir yara olarak her yanımızı sarmış; çok çabuk parlayan, şiddete başvuran, kolaylıkla galeyana gelebilen bir toplum haline gelmişiz!

Aileler çatırdıyor! Çünkü “geçim sıkıntısı” ve “tüketim toplumu” olmanın sonucu vatandaşın borç yükü de hızla artmış. İcra Daireleri taksiti ödenemeyen otomobil ve daire satışlarına yetişemiyor!

Devlet olarak dış borçlarımız ve faiz yükümüz de büyük bir hızla artıyor! Borcu borçla ödeme çıkmazı içindeyiz. Maliye Bakanlığı açıklamasına göre, bu yılın ilk 10 ayında “47 milyar borç faizi” ödemişiz!

Toplumun belirli kesimi “İMF Borçları Ödendi” aldatmacasının etkisinde, mışıl mışıl uyuyor ama hayatın gerçeği ortada; Hazine sürekli kısa, orta ve uzun vadeli borç ihaleleri açıyor!

“ULUSAL SANAYİ” adeta yok olma sınırında. Yabancı sermayenin egemenliği altında, adeta bir “sömürge ülkesi” haline gelmişiz!

Borsamıza yabancılar egemen!

Bankalarımızın büyük bir kısmı yabancıların elinde.

“İyi eğitim görebilmiş-nitelikli-meslek sahibi gençlerimiz” bir fırsatını bulup yabancı ülkelerde yaşamanın telaşı içinde!

Ama, bir yandan da görgüsüzce israf, lüks ve pervasızlık!?

Bir başka büyük tehlike;

Toplumun büyük bir kesiminde ADALET inancı kalmamış! Hangi hakim ya da savcının hangi Cemaat ya da siyasi kimliğe sahip olduğu kaygısı hızla yayılıyor! Dün, “KUMPAS” davalarının hoyrat savcı ve yargıçları, bugün ya görev dışında ya da Yargı önünde adalet arıyor! Küçük çocuk taciz ve tecavüzü sanıkları ya da eş katilleri “tahrik, saygınlık, iyi hal indirimi” ile ödüllendiriliyor!

Yediğimiz gıdaların GDO’sundan, fahiş fiyatından kaygılı ve şikayetçiyiz! 

Soluduğumuz havanın kirinden, kentlerin büyük gürültüsünden, Ormanlarımızın, en güzel kıyılarımızın Taş Ocağı, siyanürle altın arama, HES inşaatları ya da çok yıldızlı turistik tesislerle talan edilmesinden usandık!

Otomotiv sektörü daha çok kazanacak diye, karayollarında her yıl 5-6 bin insanımızın ölümünden bıktık usandık! Onların çıkarları için, yabancı bankaları ve yabancı şirketleri zengin eden Otoyol, Köprü savurganlığından yıldık!

Önyargı tutsaklığından kurtulabilirseniz, yaşadıklarımızı insafla bir düşünün lütfen; içinde bulunduğumuz tehlikelerin farkında mısınız?

Çocuklarınızın, torunlarınızın geleceğinden emin misiniz? Huzurlu musunuz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR