Güneydoğu’da yangın var!..

MAKALEYİ DİNLE

Kimi “sabit fikir” ya da “ön yargılı” fanatikler için, öncelikle altını çizmeliyim;

  • Bu ülkede yaşayan, bu coğrafyayı “vatanı” kabul eden, “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı” kimliği taşıyan her insanın “HUKUK DEVLETİ’nin öngördüğü hukuki güvenceler içinde, insan hakları ve EŞİT YURTTAŞ kimliği içinde, eksiksiz bir demokrasiyi yaşamasını isterim. İnsanları ne etnik kökenine, ne de dini inanç ve mezheplerine göre ayrı tutmam. “İNSANCA YAŞAMAK” benim de başkalarının da en temel hakkıdır.
  • Ülkemin bölünüp parçalanmasını istemem. Çünkü, bilirim ki, bölünen bir Türkiye ne Türkler ne de Kürtler için “vatan” olmayacak, emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin güdümünde, “köle devletçikler” haline gelecektir!
  • BİZ, “kardeşçe ve insanca yaşamayı” tercih etmeliyiz.

Temel değerlerim bunlar.

Şimdi gelelim uzun yıllardır bu ülkeyi kan ve gözyaşına boğan, ülkemizin kaynaklarını heba eden kardeş kavgasına; Batı emperyalizmi, “Ulus Devletler dönemi bitti” derken, etnik ve mezhepsel farklılıklara göre “küçük küçük ulus devletçikler” kurulması siyasetini güdüyor! Çünkü, Çok Uluslu Şirketler (ÇUŞ) dünyanın her yerine ellerini kollarını sallayarak girmek ve bütün dünyayı bir “AÇIK PAZAR” haline getirmek istiyorlar! İstedikleri ülkede üretim yapacaklar, istedikleri kadar AVM açacaklar, istedikleri kamu şirketlerini kolayca ele geçirecekler, vergi muafiyetleri olacak, mallarını engelsiz satacaklar!

Yalnızca bu mu? Elbette değil.

Petrol, maden ve su kaynaklarını, verimli tarım alanlarını ele geçirecekler!

Bu emellerine ulaşmak için de dünya insanlığını “etnik-dini-mezhepsel farklılıkları kaşıyarak” birbirine düşman ediyor, insanlık birbirini yerken, onlar da malı götürüyor!

TERÖR ÖRGÜTLERİ de emperyalistlerin silah ve para yardımlarıyla çıkıyorlar sahneye!

Bu “genel değerlendirmeden” sonra, gelelim GÜNEYDOĞU’da yaşananlara.

AKP iktidarı-daha doğrusu Erdoğan, kendi yakın çevresinin bile çerçevesini tam olarak bilmediği bir “Sözde BARIŞ SÜRECİ” ile toplumu oyaladı! “Seçim malzemesi” yaptı.

APO ile aleni ve resmi görüşmeler gerçekleşti!.

 Diyarbakır’da Barzani’li, Şivan Perver’li, İbo’lu, şovlar yapıldı!

“BÜYÜKŞEHİR Yasası ile il ölçeğinde yetkili belediyecilik” hayata geçirildi! “Fiili yerel özerklik” demekti bu!

Erdoğan; “Diyarbakır Doğu’nun Paris’i olabilir” dedi!

Her seçim öncesi bu “elma şekeri” ile beslendik!

Herkes “barış ve kardeşlik” yeniden geri geliyor, diye sevindi!

“PKK silah bırakıyor, bırakacak” derken, bırakmadığı, “Şehir yapılanmasını geliştirdiği ve kimi şehirlerde silah ve mühimmat depoladığı” haberlerini sağır sultanlar bile duydu, Erdoğan duymadı!

Sonra bir gün; “BAŞKANLIK isterim!”diye dayatmaya başladı Erdoğan. Gücünün zirvesindeydi! Koşullar uygundu!

Ama ne olduysa, HDP; “Seni Başkan yaptırmayacağız” demeye başladı!

Büyü bozuldu ve yeniden çatışma dönemi başladı!

Yeniden kan, gözyaşı, kin ve nefret dönemi yaşanmaya başladı. Güneydoğu’daki bazı kentlerde “Özerk Yönetim” ilanları başladı. Kentlerde hendekler kazılmış, silah ve mühimmat stoklaması yapılmıştı. Artık daha donanımlı bir PKK ile karşı karşıya kalmıştı güvenlik güçleri.

Güneydoğu’da ölenlerin “Kürt ya da Türk” olması önemli değil. İNSANLAR ölüyor, İNSANLIK ÖLÜYOR!

 Ortadoğu’da ve Güneydoğu Anadolu’da emperyalizmin büyük çıkar hesapları var! Anadolu’nun toprağı, suyu, petrolü ve madenleri bizimdir ve hepimize fazlasıyla yeter.

Ama “kardeş kavgasına son” vererek kucaklaşmaksak, emperyalistler, bizim cesetlerimize basarak, leş kargaları gibi tüm nimetleri iştahla yerler!

Yeter artık!

Bu kardeş kavgası bitmeli artık…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR