Kardeş Azerbaycan’da seçim

MAKALEYİ DİNLE


Görevimiz nedeni ile veya özel nedenlerle kardeş ve dost Azerbaycan’a gidip gelmekteyim. Bu seferde düğün daveti üzerine gidip beş gün kaldım. Her gidişimde bir önceki gördüğüm Azerbaycan’da birçok değişiklik ve yeniliklerle karşılaşıyorum. Bakü adeta şantiye şehri olmuş. Fevkalade güzel yollar, battı çıktılar, oteller gökdelen gibi binalar yapıldığını görmektesiniz.
Bakü de her tarafa uzanan metrolar tıklım tıklım dolu vaziyettedir. Son model arabaların bulunduğu trafik de oldukça yoğun. Kendinizi İstanbul trafiğinde hissediyorsunuz.
Azerbaycan’da çeşitli üniversitelerde okuyan Türkiye’den giden öğrenci sayısının yedi binin çok üzerinde olduğu söylendi. Birkaç öğrenci ile görüştüm. Kendimizi Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya da yâda Türkiye’nin herhangi bir ilinde gibi hissediyoruz. Her şeyi ile birbirimizin aynısıyız diyorlar. Azerbaycan’ın Milli Lideri Haydar Aliyev’in “Biz Bir Millet İki Devletiz” sözünün bir hakikat olduğunu her aşamada görmektesiniz.
Azerbaycan’da güncel konu bir ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimidir.
Bir çok sivil toplum örgütü ile, halktan birileri ile, basın mensupları ile görüşüp konuşup nabız yokladım. Sözleşmiş gibi hepsi İlham Aliyev’in kendilerinin tabiri ile “Cenap Prezidentin yüzde doksan faizle tekrar seçileceği kesindir” diyorlar.
Çok büyük işlerin yapıldığını, eksiklerin hızla giderildiğini, uluslar arası prestijlerinin arttığını, Azerbaycan’ın her tarafının adeta sil baştan yenilendiğini söylüyorlar. Bizim Cenap Prezident bizden biridir. Kendisini sevip saymaktayız.
Bu seçimden sonra Cenap Prezidenten beklediğimiz tek ve önemli şey işgal edilen topraklarının geri alınmasıdır. Biz her şeye hazırız diyorlar.
Seçimin sonucu şimdiden belli gibidir. Kardeş ve dost Azerbaycan halkına hayırlı ve uğurlu olsun.

DİASPORA BAKANI NAZIM İBRAHİMOV

Milli Lider Haydar Aliyev’in önerileri ile kanunla kurulan Devlet Komitesi daha sonra Diaspora Bakanlığına dönüştü. Kuruluşundan bu yana kurumun başında Nazım İbrahimov ve ekibi var.
Diaspora ilk önceleri Türkiye ile Azerbaycan arasında başlayıp daha sonraları birçok devletleri de kapsayan örgütlenme yapısına dönüştü. Türkiye, Azerbaycan ve Almanya’da birçok geniş kapsamlı toplantılar, paneller, konferanslar, forumlar gerçekleştirildi.
Son olarak Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan arasında devlet düzeyinde örgütlenmeye gidildi. Hızla gelişen, büyüyen ve genişleyen resmi toplantılarla işbirliği arttırıldı.
Azerbaycan’da başlatılan ve hızla yaygınlaştırılan bu Diaspora faaliyetlerinin başında Nazım İbrahimov vardır.
Efendi yapılı, nazik ve kararlı tavırları ile zoru başaran kişi Nazım İbrahimov’dur.
Mahiyetinde çalışanlardan birkaç kişi “Nazım müellim yeri geldiğinde cebindeki parasını da Diaspora için harcadığını yakinen biliyoruz” diyorlar.
Sivil Toplum Örgütünü idare etmenin oldukça zor olduğunu biliyor ve yaşıyoruz. Bardağın dolu kısmına bakarak Nazım Bey’i takdir etmek gerekir.
Her seferinde Cenap Prezident diyerek verdiği desteğe minnet duyguları ile teşekkür eden Nazım Bey Cenap Prezidentin yeniden seçilmesinden mutlu olacak kişilerden biridir.
Buradan Nazım Beye ve ekibine uzun ömür ve başarı diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR