Eğitim harcama bedellerini atmayın!

MAKALEYİ DİNLE

4 + 4 + 4 gibi kamuoyunun genelde benimsemediği hangi amaca hizmet edeceği de bilinmeyen yeni öğretim yılı bir kaosla başladı. Yeni öğretim yılının tüm yavrularımıza ailelerine ve ülkemize hayırlı olmalarını diliyorum.
**
Son günlerde velilerde okula hazırlık amacıyla yoğun bir alış-veriş telaşı yaşandı bazı aileler çocuklarını özel okullara verdi. Yakında üniversiteye gidecek öğrenciler içinde ayrı bir telaş ve masraflar gündeme gelecek. Vergi mükellefi olanlara bu nedenle uyarımız yaptığınız bu harcamaların belgelerini saklamanızda arar var. Çünkü BELGELERİ KULLANABİLİRSİNİZ.
**
Yıllık beyanname veren bütün gelir vergisi mükelleflerinin, eğitim giderlerini beyan ettikleri gelirden indirebilmeleri mümkün. Bakkal, kasap, manav, lokantacı, mobilyacı, ayakkabıcı, berber, nakliyeci, yedek parçacı, avukat, doktor, mimar, mali müşavir, kira geliri sahibi, kar payı gelirini beyan edenler eğitim giderlerini vergi matrahından indirebiliyorlar.
**
Eğitim harcamalarının gelir vergisi matrahından indirilebilmesi için iki koşul var. Bunlardan ilki, eğitim harcamalarının Türkiye'de yapılması. Yani, yurt dışında okuyan çocukların eğitim giderlerinin indirilmesi söz konusu değil.
**
İkinci koşul, eğitim harcamalarının gelir veya kurumlar vergisine tabi mükelleflerden alınan belgelerle (fatura, serbest meslek makbuzu, perakende satış vesikası veya yazar kasa fişi) belgelendirilmesi.
**
Bu iki koşul sağlandığında yapılan eğitim giderlerinin vergi matrahından düşülmesi mümkün oluyor. Ancak, yapılan eğitim harcamasının matrahtan düşülebilecek kısmı için sınır belirlenmiş durumda. Gelir Vergisi Kanunu'nun 89. maddesine göre, indirim konusu yapılabilecek eğitim harcamasının beyan edilen gelirin yüzde 10'unu aşmaması gerekiyor. Aşması halinde beyan edilen gelirin yüzde 10'u indirilebiliyor.

ÜCRET GELİRİ ELDE EDENLER YARARLANAMIYOR

Eğitim giderlerinin gelir vergisi matrahından düşülme olanağı ücretliler için geçerli değil. İşçi ve memurlar daha önce eğitim harcamaları ve diğer harcamaları için 'özel gider indirimi' nden yararlanıyordu. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren bu uygulamaya son verildi.
Bunun yerine, fiş veya fatura ile belgelendirilmesi gerekmeksizin asgari ücret baz alınarak ücretlinin medeni haline göre belirlenen 'asgari geçim indirimi' uygulaması getirildi.
**
Eğitim harcaması kavramının kapsamı oldukça geniş. Eğitim ve öğretim kurumları ile anaokulu, kreş ve dershanelere eğitim amacıyla yapılan ödemeler, kurs ücretleri, her türlü kitap (ders kitabı, hikaye, roman, bilimsel eser) ve kırtasiye alımları bu kapsamda değerlendiriliyor. Bunların dışında, özel öğrenci yurtlarına fatura karşılığında yapılan ödemeler de eğitim harcaması kapsamında.
Okul aile birliğine ya da okul koruma derneklerine 'bağış' adı altında yapılan ödemeler eğitim harcaması kapsamına girmiyor. Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim görenlerin yapmış oldukları 'harç' ödemeleri de kapsam dışı. Vakıflara ait üniversiteler kurumlar vergisi mükellefi olmadığı için bunlara yapılan 'katkı payı' ödemeleri de indirilemiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR