Okul kantinleri denetleniyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

Her toplumsal olayda “eğitim şart” diyoruz…

Çocuklarımızı okula gönderiyoruz…

Çocukları okula gönderirken, okulda seçici oluruz, öğretmende seçici oluruz…

Okulu seçerken, öğretmeni seçerken, peki okul kantinlerinin ne durumda olduğunu araştırıyor muyuz?

Çocuklarımıza okul kantininden şikayetçi olup olmadıklarını soruyor muyuz?

Hayır dediğinizi duyar gibiyim… 

***

Kocaeli’deki ve daha çok İzmit’teki okullarda bulunan kantinlerin denetlenip denetlenmediği merak ediliyor. 

Özellikle gün boyu eğitimin verildiği okullardaki öğrenciler, öğlenleri dışarı çıkamadıkları için mecburen okul kantinlerini kullanmak zorunda kalıyorlar. Bakanlık bir süre önce, okul kantinleri konusunda bir dizi sıkılaştırıcı tedbirler almıştı.

Özellikle hijyen ve temizliğin ön planda olduğu kararlara kantincilerin uyup uymadığı muamma durumunda.

***

Bakanlığın aldığı kararların kontrolü konusunda Büyükşehirler, alt belediyeler, Tarım Müdürlükleri ve Sağlık Müdürlükleri yetkili durumda.

İzmit’teki birçok okul kantininden, alınan kararlara uyulmadığı yönünde ihbarlar geliyor.

***

Öğrenciler, kantinlerde hijyen ve temizliğe yeterince uyulmadığını belirterek ”  öğlenleri dışarı çıkmamız yasak olduğu için, kantinciler de bunu fırsat bilerek ürünleri yüksek fiyata satıyorlar.

Bu yetmezmiş gibi, satılan ürünler oldukça kalitesiz.

Kantinden yediğimiz hiçbir şeyden memnun değiliz.

Pişmemiş hamburger ve sosisleri bize satıyorlar.

Okul idarecileri de bu duruma seyirciler”  şeklinde konuşuyorlar.

Öğrenciler, okullar açıldığından beri denetim yapan kimseyi görmediklerini de ifade ediyorlar…

***

Ne kadar garip değil mi?

Okulların açıldığı gündün bu yana okul kantinleri denetlenmemiş…

Öğrenciler kantinlerde satılan mallardan şikayetçi, yetkililerden kantinlerin denetlenmesini istiyor…  

Büyükşehir Belediyesi ve alt belediyeler fırın denetimleri, kasap denetimleri, esnaf denetimleri yapmakla övünürler, gazetelere haber servisleri yaparak denetim yaptıklarını ilan ederler…

Demek ki, kantinleri denetlememişler…

Denetselerdi, kantin denetim haberlerini de gazetelere servis ederlerdi...

***

Umarız ilgili kurumlar okul kantinlerinde gerekli denetimleri yaparlar da bu şikayetler son bulur.

Tabii denetimler habersiz yapılırsa…

 

CHP’den Başkan Baran’a teşekkür

Körfez Belediye Meclisi Aralık ayı oturumu, Belediye Başkan Vekili Faruk Denli’nin başkanlığında toplandı. Gerçekleştirilen oturumda CHP’li Meclis Üyesi İbrahim Fortacı’nın, Belediye Başkanı İsmail Baran’a teşekkür etmesi dikkat çekti. Meclis konuşmasında “Mimar Sinan Mahallesi’ndeki çalışmalar ve Hacı Osman Mahallesi’ndeki engelli geçişi ile ilgili olarak verdiğimiz önergeleri değerlendirerek, bu çalışmaları kısa sürede tamamlayan Belediyemize teşekkür ederim” diyen CHP’li meclis üyesi İbrahim Fortacı, “Muhalefetin görevi eksikleri tespit ederek giderilmesini sağlamaktır” değerlendirmesinde bulundu. Denli de “Muhalefetimizin yapıcı eleştirileri, hizmet kalitemizi yükseltiyor. Tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Koraj E-Dergisi çıktı

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü uygulama atölyesi Koraj'ın yayın organı Koraj E-Dergi'nin 3. sayısı yayınlandı.

 

Oktay Kabasakal tavlada rakip tanımıyor

Türkiye Tavla Şampiyonası Bursa ayağı tamamlandı. Oktay Kabasakal, yine şampiyon. Türkiye Tavla Şampiyonası’nın Bursa ayağı önceki gün Hotel Anatolia’da yapıldı. Çok sayıda tavla oyuncusunun katıldığı bu ayakta İzmitli Oktay Kabasakal tüm rakiplerini yenerek İzmit’ten sonra şampiyonanın Bursa ayağında da birinciliği kaptırmadı. Ulusal Tavla Turunun daha önce İzmit’te yapılan ayağında birinci olan Kullar bölgesinde kurulu Apel Orman Ürünleri yöneticisi ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis üyesi olan Oktay Kabasakal, başarılı sanayici ve iş adamı olmasının yanı sıra hobi olarak gerçekleştirdiği tavla oyununda da başarılarına başarı katıyor. Bursa ayağında da yenilgi yüzü görmeden şampiyonluğu yakalayan Kabasakal’ın hedefi ulusal alanda da bu başarısını sürdürme hedefini yakalamak istiyor. Kabasakal’a başarılar diliyoruz.

 

 

Kurtarıcıdan şikayet var!

Gazetemize mail gönderen okurumuz, Zeki Kurtarıcı’dan şikayetçi oldu. Okurumuz şikaşetini şöyle dile getirdi; “ 25-11-2015 tarihinde karşımdan gelen aracın sıkıştırması sonucu yapmış olduğum kazada toplamda  gidiş gelişte 15 kilometreyi bile doldurmayan ve yol kenarında ekstra hiç bir çalışma yapılmadan kurtarılan aracımdan 1saat 25 dakika Zeki Kurtarıcı’da aracım kalmıştır. 363 lira artı kdv 428 lira tarafımdan tahsil edilmiştir. Park ücretini sorduğumda 12 lira cevabını aldım. Bu tip şirketler vatandaşı mağdur ediyor. Ben ne ilk olacağım, ne de son olacağım. Böyle firmaların lisanslarını ve ücretlerini kontrol edip mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. Faturayı ekteki dosyada gönderiyorum”. Konuyla ilgili Zeki Kurtarıcı’dan cevap gelirse yayınlarız.

 

Ağaç dalları için belediyeyi arayın

İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, mahallelerde yapılan ağaç budamalarında ortaya çıkan dal, yaprak ve benzeri atıkların çevre kirliliğine neden olmaması için kendilerine haber verilmesini, belediye olarak, ağaç dallarını ücretsiz olarak  aldıklarını söylediler.

 

Nihat Kocabay ödül aldı

Gebze Merkezli haftalık olarak yayın yapan Yeni Sözcü Gazetesi, geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 5.sini düzenlediği Kocaeli Batı Yakası Enleri Yılın Başarı kişi ve kuruluşları anketinde, 4 ilçe (Gebze, Dilovası, Darıca, Çayırova) belediyeleri içerisinde en başarılı belediye çalışanı, Dilovası Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nihat Kocabay seçildi. Kocabay, Gebze Belediyesi Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen törenle ödülünü aldı.

 

Erbaş, Göğercin’i kutladı

1982 yılında Van Belediye Başkanlığı ve Refah Partisi’nden Van milletvekilliği yapan Fethullah Erbaş, önceki gün Kocaeli Vanlılar Derneği Başkanı Murat Gögerçin’i makamında ziyaret etti. Erbaş, dernek başkanı seçilen Göğercin’i kutladı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR