Faiz giderlerinin tamamı gider olmayabilir

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere bankalardan kullanılan krediler karşılığında ödenen faizlerin tamamı bugüne kadar gider olarak yazılıyordu. Yapılan yeni düzenlemeye göre 01.01.2013 tarihinden itibaren bu uygulamada değişikliğe gidilerek ‘’Gider Kısıtlaması’’ adı altında bir uygulama benimsendi. Bu uygulama özellikle öz kaynakları yetersiz olan firmaları ilgilendirmektedir. Yapılan düzenlemeye göre kullanılan krediler firmanın öz kaynaklarını aşıyorsa, aşan kısma uygulanan faizin %10’u gider kabul edilmemektedir. Ancak bu faiz tutarı yatırımın maliyetine ekleniyorsa bu kısıtlama yapılmayacaktır. Ayrıca kısıtlama sadece faize bağlı olmayıp, ödenen kur farkı, vade farkı adı altında ödenen giderlere de uygulanacaktır.

Örnek olarak söylemek gerekirse X A.Ş.’nin öz kaynakları 50.000 TL olsun, kullanılan kredi 150.000 TL ise, öz kaynakları aşan 100.000 TL’ye isabet eden faizin %10’u gider olarak kabul edilmeyecektir.

ÖDEDİĞİMİZ VERGİLER NEREYE GİDİYOR

Bir hükümetin izlediği ekonomik politikanın en temel belirleyicisi harcadığı paraları hangi alana harcadığı ile ortaya çıkmaktadır. Bakınız Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin harcadığı her 100 TL’nin gittiği yerler şöyledir;

- Genel kamu hizmetleri 26 TL
Bu hizmetlere borç ödemeleri, personel ücretleri v.s.

- Faiz 18 TL
İç ve dış borç faizlerine aktarılan

- Sosyal güvenlik 14 TL
Hastalık, yaşlılık, malullük v.s.

- Eğitim 13 TL
Tüm seviyelerdeki okul hizmetleri

- Ekonomik işler 11 TL
Yatırımların tamamı sayılabilir

- Güvenlik 6 TL
Genel, adli, trafik, polis v.s.

- Savunma 4 TL
Askeri ve sivil savunma

- Sağlık 4 TL
Halk sağlığı hizmetleri

Tabloya bakıldığında faize ödenen para sağlık için ödenen paranın 4,5 katı tutarında. Hükümet borcumuz yok diye beyanat veriyor ama ödenen borç faizleri sağlık + eğitime ayrılan paydan fazla bulunmaktadır.

Bir de ABD örneğine bakıldığında 100 dolar harcamanın 23 doları sağlığa ayrılıyor. İşte halkın sağlığına değer verilmesi ile verilmemesi arasındaki fark çok açık.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR