KIRIM TÜRKLERİ ve DERSİM KATLİAMI

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Sevgili okurlarım,

Ukrayna’daki iş savaştan sonra, hükümetin devrilmesinden sonra sıra Kırım’a geldi…

Bilindiği gibi Kırım’da binlerce Türk yaşıyor…

Rusya’nın müdahalesi sonrasında Kırım Türkleri, endişe içinde…

Zira Kırım Türkleri, 120’lı yıllarda anavatanlarından koparılmış, karga tulumba trenlere doldurulup sürgüne gönderilmişti.

**

Önceki gün TRT Belgesel kanalda Kırım Türkleri ile ilgili bir belgesel program vardı.

Adı KIRIMOĞLU idi…

Belgeseli izledim…

Tüylerim diken diken oldu…

Aynı duyguyu Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik’in organize ettiği bir programda yaşamıştım.

O programda da DERSİMİN KAYIP KIZLARI belgeseli yayınlandı…

Orada da tüylerim diken diken olmuştu…

Dersim’de (Tunceli’de) yaşananlar, Kırım’da yaşananlarla benzerlik taşıyordu…

Orada da zulüm ve işkence verdi, Kırım’da da zulüm ve işkence vardı…

**

Size Sacide Erçetin’in Kırım Türkleri ile ilgili yazdığı bir makaleyi paylaşmak istiyorum.

Kırım Yarımadası tarihi bakımından, soydaşlarımızın çektiği açılar açısından ve stratejik konumu nedeniyle çok önemlidir.
Çünkü Karadeniz’in güvenliği Kırım’dan geçiyordu. Akdeniz de Kıbrıs neyse Karadeniz de, Kırım oydu. Türkiye için Kırım, Ukrayna'ya, Rusya Federasyonuna ve bütün Türk Cumhuriyetleri'ne de açılan bir kapı demekti.
Sovyet hâkimiyeti altındaki Kırım Türklerini top yekûn imha etmek, milli kültürlerini ortadan kaldırmak kısaca Kırım'ın Ruslaştırılması politikası sonucu Kırım Türklerinin 1918-1941 devresinde uğradığı katliamların her biri başlı başına ayrı araştırma konusudur.
Sadece imha edilmek istenen fiziki yapı değildi elbet edebiyat, folklor, milli benlik, milli kültürdü.
Katliamın İLK PERDESİ; Milli Hükümet Başkanı Çelebi Cihan'ın vahşice katledilmesi ile başlar, kısa zamanda milliyetçi olarak gördükleri aydınların imhası tamamlanmış olur. 1920 yılında 60-70 bin Türk kurşuna dizilmiş bir kısmı Sibirya'ya sürülmüştür.
Katliamın İKİNCİ PERDESİNDE ise 1921 yılında yaratılan suni kıtlık olmuştur. Türkiye'nin buğday yardımları yerine ulaştırılmamış, İtalyan Kızılhaç'ın yardımları ise reddedilmiştir. Açlık sonucu ölenlerin yüzde 60 Türk'tür.
ÜÇÜNCÜ PERDESİNDE ise 1927 yılı sonunda Veli İbrahim'in kurşuna dizilmesi ile onun 724 kişilik kadrosu da sürgüne gönderilmiş, hemen arkasından 3500 kadar Türk aydını da kurşuna dizilmiş, bir kısmı tekrar sürülmüştür.
DÖRDÜNCÜ PERDESİ ise büyük ve orta çiftlik ağaları olarak 40-50 bin Kırımlı Türk köylüsünün Sibirya'ya ve Ural'ların işçi kamplarına sürülmesi ve bir çoğununda ulaşmadan yolda ölmesidir.
BEŞİNCİ PERDESİ ise 1929'da Alakat ihtilalı ile başlar ve bu ihtilala katılan binlerce Kırım Türkü kurşuna dizilir ve yine sürgün edilirler.
ALTINCI PERDESİ ise Sovyet hükümetinin 1930-1933 yılları arasında Ukrayna ve Kırım'a ait buğdayları elinden zorla alarak Avrupa'ya ihraç etmesi sonucu kıtlıktan ölenlerin sayısı yedi milyonu bulmuştur.
YEDİNCİ PERDESİ ise 1931-1936 yılları arasında din adamlarının tasfiyesidir, Sibirya'ya çalışmaya kısacası ölüm kamplarına gönderilmiş bin kadar da camide kapatılmış ve din üzerine baskı uygulanmıştır.
**
Dünyada Kırım Türkleri kadar sürgün edilmiş başka bir millet yoktur.
Kırım Türklerinin tarihlerini unutturmanın, milli kültürlerini yıkamanın mümkün olmadığını, aksine yapılan tüm baskı ve katliamlar ile halkın daha çok bütünleştiğini gören Moskova top yekûn sürgün etme planını devreye sokmuştur.
İkinci Dünya Savaşının sürdüğü dönemlerde ise Kırım Türklerinin acıları katlanarak çoğaldı.
Savaş sonunda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) Devlet Başkanı Stalin Rus olmayan milletlerin sürgün kararını müzakere edilerek karara bağlanmıştır.
Stalin, Kırım Türkleri'nin savaş sırasında Almanlarla işbirliği yaptığını iddia ederek top yekûn sürgüne gönderilmesini emreder. Hâlbuki durum öyle değildi Rusların baskısından vahşetinden kurtulmak içindi bir nevi mecbur bırakılmışlardı.
18 Mayıs 1944 gecesi gelen emir" in ardından 100 binin üzerinde soydaşımız katledilmiştir.
Stalin'in emri Kırım Türkleri'ne iletilir. 15 dakikada içerisinde, evlerinden hiçbir eşyayı almaksızın, bulundukları şehrin meydanında toplanmaları istenir. Evini terk etmek istemeyenler zorla götürülür. Direnenler, dipçik darbeleriyle hemen oracıkta öldürülür. Sağ kalan Kırım Türkleri hayvan taşınmasında kullanılan tren vagonlarına, istif eder gibi yerleştirildiler. İki ay süren bu zor yolculukta çok sayıda insan ölmüştür. Ölüm sebebi susuzluk, hastalık, açlık, havasızlık ve pislikti. İlk göç ettirilenler eşler, çocuklar ve yaşlı insanlardı; erkekler savaşa devam ettikleri için onlar daha sonra göce tabi tutulmuşlardır.
Dayanamayıp yolda can verenlerin gömülmesine bile izin yoktu, cesetlerini dışarı çıkartamazlar yaşayanların arasında çürürdü, ancak kısa molalarda demiryolu hattı üzerine bırakırlardı. İnsanlar havasızlıktan boğuluyor, birçokları da akıllarını kaybediyordu.
Kırım Türkleri Ural, Sibirya, Kazakistan, Özbekistan, Orta Asya'nın binlerce kilometre içlerine naklediliyorlardı.
Sürgün işlemleri tamamlanınca hayatta kalmayı başarabilenler ulaştıkları yerlerdeki kötü şartlar altındaki hayata dayanamadılar. Açlık, sıtma, verem ve diğer hastalıklar sebebiyle ilk altı ay içerisinde de yarısı ölür, kalanların ise bulundukları yerleşim alanının dışına çıkmaları yasaktır. İzinsiz çıkanların cezası yirmi beş yıl mahkûmiyetti. Eğitim görmeleri engelleniyor, kültürlerini korumalarına izin verilmiyordu. Kırım şivesiyle konuşanlar, şarkı-türkü söyleyenler cezalandırılıyordu. Adeta açık hava hapishanesi şartlarında yaşamaya mahkûm edilmişlerdi.
Bütün Türkleri ayrı ayrı yerlere sürerek aralarındaki iletişimi koparıp direnişi kırıp parçalamaya amaçlamışlardı ama 1956 yılına kadar bu zor koşullar altında yaşamlarını sürdürerek, ülkenin ahalisi içinde erimeyerek milli benliklerini korumayı bilmişlerdir.
Büyük sürgünün ardından Kırım'ın Arabat bölgesinde bir köyde, 150 civarında Türk'ün.”

**

Yazıyı okudunuz…  Dersim katliamı ile ilgili yazıları okuduğunuzda da yukarıdaki makalede yaşananlarla benzerlik bulacaksınız…

Dün Dersim halkının yanında olduğumuz gibi, bugün de Kırım Türkilerinin yanındayım…

 

AK Parti’den Vergi

Dairesi’ne ziyaret

 

Her yıl 24 Şubat-2 Mart tarihleri arasında kutlanan Vergi Haftası nedeniyle, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel, Gölcük Vergi Dairesi Müdür Hanefi Demir ve personelini ziyaret ederek, vergi haftalarını kutladılar. Ziyarette konuşan Ellibeş, “Gölcük Belediyesi olarak, ‘Gölcük’te kazan Gölcük’te harca’ projesi kapsamında, tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bu projemiz kapsamında Gölcük esnafımız kazansın ki, vergilerini ödesinler, esnaflarımıza katkı sağlasınlar, bu anlamda tüm vatandaşlarımızın da bu duyarlılığı göstermelerini istiyorum” dedi.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR