GAZİLER GÜNÜ

MAKALEYİ DİNLE

19 Eylül Gaziler Günü olarak anılmak da ve kutlanmaktadır. Bu yıl Gaziler Günü ilimizde de daha farklı, belirgin ve anlamlı bir şekilde törenlerle kutlandı.
Gaziler Günü’nün anlamlı kutlanışının nedeni de son zamanlarda artan şehit sayısının duyarlılığı ve acısıdır.
Bundan 91 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi ve Mareşallik unvanı verilmişti. Bu tarih milat olarak kabul edilip her yıl 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanıp, çeşitli etkinlikler yapılır.
Nitekim bu tarih, ilimizde ve ilçelerimizde aynı tarih ve günde bu günün anlam ve önemini belirterek, şiirler okunup, konuşmalar yapılarak anıldı.
Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yunus Coşkun anlamlı ve duygulu bir konuşma yaparak özetle şunları söylüyor. “ Feyiz milletindir benim değil diyen başkomutan Ulu Önder Atatürk’ün askerleriyiz. Bağımsızlığımızı kazandığımız gün var olduk. Her türlü imkânsızlıklara ve zorluklara rağmen vatan sağ olsun duygu ve düşüncesi ile başarı sağlandı. Ayağa kalktığı anda öleceğini bilerek ayağa kalkıp korkusuzca ölüme giden şehitlerin ve kahraman gazilerin sayesinde bu cennet vatan kurtarıldı.
Matarasında ki suyu düşmanı ile paylaşacak kadar bu millet asaletlidir. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarak siz kahraman gazilerimizle yüce milletimizin gurur duyduğunu dile getirerek hepinize sevgi ve saygı sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamlıyor.
Vali Ercan Topaca da günün anlam ve önemini belirten konuşmasında
“ Ülkemiz ne zaman bir gelişme gösterse hain emeller peşinde olanlar çeşitli yollarla, hilelerle gelişmeleri engellemeye çalışırlar. Bu hainler asla emellerini gerçekleştiremeyecekler. Biz ayağa kalktığında öleceğini bildiği halde savaşan bir milletiz “ diyerek açıklamalarda bulundu.
Bende tüm Gazilerimizin Gaziler Günü’nü içtenlikle tebrik edip, kutluyor ve sağlık, mutluluk içinde uzun ömür diliyorum.

DÖVİZ-FAİZ-BORSA ÜÇGENİ

İşsizler ve dar gelirliler karınlarını doyurma telaşı içinde olup yaşam mücadelesi vermektedirler. Bir işyerine alınacağı söylenen kişilerin sayısının onlarca ve yüzlerce katı kadar müracaat oluyor. Dar gelirliler iş ve aş derdi içinde kıvranırken, fırsatları değerlendirip oturduğu yerden paradan para kazanan para sihirbazlarının çoğaldığı bir dönem yaşamaktayız.
Asgari ücretlerin vergilendirildiği bir dönemde bunun yüzlerce katını kazanan birçok insan vergi dairelerinin kapısını bile tanımayıp sistemin boşluğunda denetim dışında gününü gün etmektedir.

İnsanlar döviz-faiz ve borsa üçgeninin kıskacı içinde olup dakikası dakikasına uymayan değişkenlikler içinde başları dönüyor. Adeta şans, talih, kumar ve kader deyip hazan yaprağı gibi sürükleniyorlar.
Bankalar ise tamamen bir soygun ortamı yaşıyor ve yaşatıyorlar. Her önüne gelene bir, iki, üç, beş kredi kartı vermek için her yola başvurdular. O hale gelindi ki tüketiciler asgari ödemelerini bir başka karttan çekerek yaptılar. Nihayet birkaç ay sonra balon patlıyor. Sonunda ise acı ve gözyaşı yaşam biçimi oluyor. İcralık kişi sayısı her geçen gün çığ gibi artıyor. Bu yüzden boşanmalar çoğaldı. Parçalanan aile yuvaları sonucu ise gelecekte asabi, stresli, herkesten intikam alan ve almak isteyen gençler ordusu ortaya çıkıyor.
Bu sömürü ortamının kaymağını yeme peşinde olan bankalar hallerinden oldukça memnunlar. Karım artsın zihniyeti ve uygulamasından başka bir şey düşünmeyen bankalar korkunç yarışlarını olanca güçleri ile sürdürmektedirler.
Dövizin, altının ve borsanın her dakika fiyatı değişiyor. Bu mengenede ezilenlerin hiçbir koruma güçleri yok. Hayatı kolaylaştırmak, işleri artırmak, ilişkileri kuvvetlendirmek adına yola çıkan kurumların çarkları korumasız insanları her geçen gün ağır ağır canını almakta ve yok etmektedir. Ufuk da umut adına bir güvence de görünmüyor. İşimiz Allah’a kaldı galiba.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR