2015 yılından seçmeler… (4)

MAKALEYİ DİNLE

İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen 8, 10, 12 yaş altı kategorilerinde ise şampiyonlar şöyle sıralandılar;

 

Sekiz yaş altı kategorisinde 7 puanla Şahin Ergin şampiyon olurken, on yaş altı kategorisinde 6,5 puanla İstanbul Sembol Okulları Spor Kulübü sporcusu Emre Bölükbaş, oniki yaş altı kategorisinde 7 puanla Antalya Halk Eğitim Spor Kulübü sporcusu Rafet Üregen şampiyon oldular.

 

>>> Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 11 Eylül günü oynanan ilk tur maçları ile başlayan FIDE Dünya Kupası finale kalan Svidler ile Karjakin arasında oynanan on maç sonunda tamamlandı. Final turunu 6-4 kazanan Karjakin böylelikle FIDE Dünya Kupasının sahibi oldu.

 

Başhakemliğini IA Faik Gasanov’un (AZE) yaptığı organizasyonda milli sporcularımız GM Alexander Ipatov, GM Dragan Solak, GM Emre Can mücadele etmiş, Ipatov ikinci turda diğerleri ise ilk turda kupaya veda etmişti.   

 

>>> Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası 28-29 Ekim 2015 tarihlerinde 323 sporcunun katılımı ile Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynandı.

 

Açık, 8 yaş altı, 10 yaş altı ve 12 yaş altı olmak üzere dört ayrı kategoride düzenlenen turnuvada düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli oyun temposu kullanıldı. İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen organizasyonda kategorilerinde derece alan sporcular şöyle sıralandılar;

 

94 sporcunun mücadele ettiği 8 yaş altı kategorisinde tüm maçlarını kazanan iki sporcudan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcusu Arda Kadir Vatansever birinci, Sakarya’dan katılan Arda Tuna Karacan ikinci, 5 puan ve averajla ilimiz sporcularından Abdulvehhab Şimşek üçüncü oldular.

 

102 sporcunun katıldığı 10 yaş altı kategorisinde ise Sakarya Kare Satranç Ingilizce Matematik Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Mert Pehlivan yenilgisiz şampiyon olurken, 5,5 puanla Yalova Altınkale Satranç Spor Kulübü sporcusu Hatice Kübra Kalender ikinci 5 puan ve averajla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcusu Elif Sarıca üçüncü oldular.

 

73 sporcunun yarıştığı 12 yaş altı kategorisinde 6 puanla Yalova Altınkale Satranç Spor Kulübü sporcusu Gülce Nehir Kara birinci, 5 puan ve averajla ilimiz sporcularından Ömer Göllü ikinci, Yalova Belediye Spor Kulübü sporcusu Ayşe Sena Tosun üçüncü oldular.

 

54 sporcunun yer aldığı açık kategoride 5,5 puan toplayan Yalova Belediye Spor Kulübü sporcusu Batuhan Demirağ birinci olurken, 5 puan ve averajla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu Mehmet Aşkın Taşan ikinci, Yalova Altınkale Satranç Spor Kulübü sporcusu Mustafa Buğdaycı üçüncü oldular.

 

>>> İlimizin tek uluslararası satranç turnuvası olan ve bu yıl altıncısı düzenlenen Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası 09-15 Kasım 2015 tarihlerinde Gebze Spor Salonunda oynandı. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ile Gebze Belediyesi tarafından organize edilen, Açık ve 12 Yaş Altı olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen turnuvada düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

 

Başhakemliğini FIDE Hakemlerimizden Birol Yüce’nin yaptığı organizasyonda 10 ülkeden 11’i ünvanlı olmak üzere toplam 176 sporcu mücadele etti. 

 

İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen Açık Kategoride Azerbaycan’dan GM Vugar Resulov 7,5 puanla şampiyon olurken, 7 puan ve averajla İran’dan Zarinfam Arsalan ikinci, aynı puan ve averajla Azerbaycan’dan IM Misratdin Iskandarov üçüncü sırada yer aldılar.

 

İsviçre Sistemi ile 8 tur üzerinden eşlendirilen 12 Yaş Altı Kategorisinde ise Saraybahçe Spor Kulübü sporcusu Alperen Sel 7 puan ve averajla şampiyon oldu. Yine aynı puan ve averajla Bolu Rekreasyon Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Eren Erdem ikinci olurken, 6,5 puanla Derince Belediye Spor Kulübü sporcusu Işılay Yıldız üçüncü oldu.

 

>>>  Kocaeli Küçükler İl Birinciliği 21-22 Kasım 2015 tarihlerinde Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynandı. 7 yaştan 12 yaşa kadar kızlar ve genel olmak üzere toplam 12 kategoride 354 sporcu mücadele etti.

 

İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen birincilikte başhakemliği ulusal hakemlerimizden Ali Özer yaptı. Düşünme süresi olarak 45 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı organizasyonda kategorilerinde şampiyon olan sporcular ve kulüpleri şöyle sıralandılar;

 

7 Yaş Kızlar : Hayrünnisa Bakır 6,5 puan - Altın Çocuklar Satranç Spor Kulübü

7 Yaş Genel : Bertuğ Saydam 6 puan

8 Yaş Kızlar : Zeynep Yılmaz 6,5 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

8 Yaş Genel : Arda Kadir Vatansever 7 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

9 Yaş Kızlar : Elif Sarıca 7 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

9 Yaş Genel : Sinan Can Altay 7 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

10 Yaş Kızlar : Zeynep Çiftçi 7 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

10 Yaş Genel : Ayberk Gürbüz 6,5 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

11 Yaş Kızlar : Ömür Selçuk 6 puan

11 Yaş Genel : Samet Tatlı 6,5 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

12 Yaş Kızlar : Işılay Yıldız 7 puan - Derince Belediye Spor Kulübü

12 Yaş Genel : Can Baylav 7 Puan

 

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından bu yıl ellincisi düzenlenen Türkiye Satranç Şampiyonası 26 Kasım - 10 Aralık 2015 tarihlerinde Adana’da oynandı. Berger Sistemle (Lig usulü) 13 tur üzerinden oynanan şampiyonada başhakemliği uluslararası hakemlerimizden Atilla Gürmen yaptı.

 

2014 - 2015 etkinlik dönemi Türkiye Kupasında ilk dokuz sırayı elde eden sporcular, Türkiye Gençler Şampiyonu, Türkiye Kadınlar Şampiyonu,  2013 - 2014 etkinlik dönemi Türkiye Şampiyonu, 11 Kasım 2015 tarihli geçerli ELO listesindeki ilk iki sporcunun katılımı ile toplam 14 sporcunun bulunduğu organizasyonda 12 galibiyet 1 beraberlikle 12,5 puan toplayan İstanbul Teknik Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu GM Alexander Ipatov şampiyonluğa ulaştı.

 

Adana Büyükşehir Belediyesinin desteği ile toplam 25 bin TL ödül verilen şampiyonada 10 galibiyet 2 beraberlik ve 1 yenilgi ile 11 puan toplayan Beşiktaş Jimnastik Kulübü sporcusu GM Dragan Solak ikinci, 5 galibiyet 7 beraberlik 1 yenilgi ile 8,5 puan toplayan Manisa T.S Alyans Satranç Spor Kulübü sporcusu GM Kıvanç Haznedaroğlu üçüncü olurken aynı puan ve averajla Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu GM Barış Esen dördüncü sırada yer aldı.

 

2341 ELO ortalaması ile bu yıl düzenlenen en kuvvetli turnuva olma özelliğine sahip olan şampiyonada tüm maçlar internetten canlı yayınlandı ve  IM Can Arduman ile Özgür Akman konuklarıyla birlikte canlı yorum ve analizler yaptılar. 

 

>>> Kocaeli Satranç İl Birinciliği 23-27 Aralık 2015 tarihlerinde Saraybahçe Spor Kulubü Satranç Eğitim Merkezinde (SASEM) oynandı. 1991 yılında Türkiye Satranç Federasyonunun (TSF) GSGM’ne bağladığından bugüne her yıl düzenlenen il birinciliğine 51 sporcu katıldı.

 

Düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı birincilik İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden oynandı. Beş gün süren orgazizasyon sonunda 2013 yılında 9 yaş Türkiye Şampiyonluğunu elde eden Can Baylav altı galibiyet bir yenilgi ile topladığı altı puanla İl Birincisi oldu.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt Spor Kulübü sporcusu Koraycan Albay 5,5 puanla ikinci, yine aynı puan ve averajla Salih Sert üçüncü, Şefik Yıldız dördüncü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt Spor Kulübü sporcusu Tugay Çolak ise beşinci oldular.

 

Satranç dolu günler dileğiyle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR