Kocaeli’de en çok Alman var

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde kamuoyuna duyurulan 31/12/2013 tarihli Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarına göre 76 667 864 kişilik Türkiye nüfusunun yaklaşık binde 6’sı yabancı uyruklu kişilerden oluşurken 1 milyon 676 bin 202 kişilik Kocaeli nüfusunun yaklaşık binde 4’ü yabancı uyruklu kişilerden oluşmakta.

Türkiye’de toplam 456 506 yabancı uyruklu kişi ikamet ederken, Kocaeli ilinde toplam 6 674 yabancı uyruklu kişi ikamet etmekte.

**

Kocaeli ili tabiiyete göre yabancı uyruklu nüfus, 2013

Almanya

978

İtalya

161

Bulgaristan

807

İspanya

152

Rusya Federasyonu

646

Ukrayna

135

Suriye

492

Özbekistan

119

Azerbaycan

379

Kırgızistan

98

Gürcistan

342

Moldova

71

Yunanistan

292

İran

64

Güney Kore

259

ABD

58

Türkmenistan

196

Birleşik Krallık

56

Kazakistan

195

Diğer

2 088

Avusturya

195

Toplam

6 674

**

Kocaeli ilinde ikamet eden yabancıların uyrukları incelendiğinde en fazla 978 kişi ile Almanya vatandaşı ikamet etmektedir. Almanya’yı 807 kişi ile Bulgaristan, 646 kişi ile Rusya Federasyonu ve 492 kişi ile Suriye vatandaşları izlemektedir.

 

Kırımlılar bugün

soykırımı anıyor

 

Kırım Dernekleri Federasyonu ve Kocaeli Kırım Tatarları Derneği, Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944 yılında Ruslar tarafından uğratıldığı büyük sürgün ve soykırım felaketinin 70 yıldönümünü bugün anıyor.

Sürgünün ve soykırımın 70 yıl anma programı şöyle; .

 

Bugün:

Saat 09.30’da valilik Atatürk anıtı önünde saygı duruşu, milli marşlar ve basın bildirisinin okunması.

Saat 10.15’de Turgut Mahallesi İsmail Gaspıralı Anıtı önünde konuşma ve saygı duruşu.

Saat 11.00’ de dernek merkezinde dua-kuran okuma helva ikramı ve kahvaltı.

**

Kırım Dernekleri Federasyonu ve Kocaeli Kırım Tatarları Derneği yönetimi, herkesi programa davet etti.

 

 

Şehir Rehberi

bir tık uzağınızda

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nın geliştirdiği Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) modeli ile kent genelinde aradığınız her şey bir tık uzağınızda. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Rehberi’ne, web sitesi üzerinden ya da http://rehber.kocaeli.bel.tr/ adresine girerek, nöbetçi eczanelerden yol tarifine, zemin durumundan deprem haritasına kadar şehre dair aranılan birçok şeye ulaşılabiliyor.

 

 

 

Rasim Uyan’dan

Soma’ya destek

Derinceli berber Rasim Uyan, Soma maden faciasına kayıtsız kalmadı. Uyan, bir günlük kazancını soma’ya bağışlayacağını söyleyerek şu açıklamayı yaptı; “ Merhaba. Hepimizi derinden yaralayan ve yasa boğan SOMA’daki elim kazada hayatını kaybeden işçilerimize ALLAH’ tan  rahmet, kederli ailelerine  ve yakınlarına sabır diliyorum, Yaralanan  vatandaşlarımıza  geçmiş olsun dileklerimi  iletiyor, acil şifalar diliyorum. Televizyona baktığımda  o elim kazanın  görüntülerini seyrederken  empati kurmamak  mümkün değil. Kendimi o ailelerin yerine koyuyor, onlarla birlikte benimde yüreğim yanıyor, çok iyi anlıyorum. Daha öncede  büyük bir acıyı DEPREMİ yaşayan biri olarak  şuan  elim kaza  sonucu  yaşanan  üzüntüyü  çok iyi anlıyor ve yüreğim yanıyor. Dualarım hep onlarla  ama  ben de bir küçük esnaf olarak bir şey yapmak istiyorum. 21 Mayıs Çarşamba günü bir günlük gelirimi SOMA’ya göndereceğim, gönlüm 365 günün gelirimi maden işçileri ve ailelerine  göndermek isterim, ama küçük bir esnaf olduğum için ve geçindirmekte olduğum bir ailem olduğu için  bir günlük gelirimi gönderebiliyorum. Tüm halkımızı 21 Mayıs’ta  Soma için  beni yalnız bırakmayacağınızı  umuyorum, her  tıraş ettiğim  müşterimin parası Soma’ya  desteğinizi  bekliyorum. Telefonum, (0 542 2633709)”..

**

Rasim Uyan’ın tebrik etmek lazım. Eğer bir berber böyle bir düşüncede ise, 17 Ağustos depremini yaşayanlar olarak Soma’ya daha çok yardım etmeliyiz.

 

Üzülmez, Ak Gençlerle! 

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, bir süre önce göreve getirilen AKP Kartepe İlçe Gençlik Kolları Başkanı Can Öztürk ve yeni yönetimini makamında kabul etti. Hayırlı olsun ziyaretinde bulunan gençlere başarılar dileyen Başkan Üzülmez, “Hizmet anlayışının gerçekleşmesi için seçimlerde canla başla çalışan gençlerin pozitif katkılarının sürmesini diliyorum” dedi. Can Öztürk ziyaret anısına Başkan Üzülmez’e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı olan bir sat hediye etti.

 

 

Rabia Muhtar

esnaf turunda

 

Değirmendere Topçular Mahalle Muhtarı Rabia Şentürk 2014 Yerel seçimlerinde tekrar aday olmasından sonra yeniden muhtar seçilmesiyle birlikte dün Gölcük esnaflarıyla sohbet etti. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alış verişinde bulunurken, iş yeri önünde sohbetle birlikte çaylarını yudumladılar.

 

Çocuklardan örnek davranış

Gölcüklü Celal ve Handan Arslan’ın çocukları 11 yaşındaki Hande ile 9 yaşındaki Cengiz, anne ve babalarının kendilerine verdikleri harçlıkları biriktirerek tüm ülkeyi yasa boğan Soma’daki maden ocağında hayatını kaybeden maden şehitlerinin ailelerine bağışladılar. İki kardeş biriktirdikleri 50 lirayı Vakıflar Bankasında Somalı şehitler için açılan hesaba yatırarak büyük bir sorumluluk örneği gösterdiler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR