Zulm ile abad olunmaz!.. (*)

MAKALEYİ DİNLE

Kitlesel eylemler, kitlesel “boşalma” eylemleridir; ortak ya da benzer değer yargıları ya da çıkarları olan kitleleri, bir vesile bir araya gelir, eylemini yapar ve belirli bir “sosyal tatmin” duyar.

Öte yandan, kitlesel eylemlerde, değişik ölçülerde “taşkınlıklar” da olabilir. Hatta, “eylemci” kılığında “kışkırtıcılar” da ortaya çıkabilir. Polisin görevi, bu tür “ahlaksızlığı” önlemektir!

Gerçek manada “YÖNETİCİ” birikimi olanlar, bu tür kitlesel eylemlere engel olmak şöyle dursun, destek verirler. Özellikle de “ekonomik ve sosyal sorunları yüksek” olan toplumlarda!

Sosyal Psikologlar bu olaylara “Toplumsal gaz boşaltma olayı” olarak yorum getirirler!

Çocukluk ya da gençlik yıllarınızı düşünün; aile büyüklerinizin tutum ve davranışlarından, ya da ekonomik sorunlardan kaynaklanan sıkıntılar yaşamadınız mı? Bu durumlarda tepki göstermediniz mi?

Türkiye’de ve dünyada, emeği ile yaşamak zorunda olan orta ve dar gelirli sınıf ve katmanlar, toplumsal üretim ve varlıktan “hakça bir pay” alamazlar. İşsizlik, düşük ücretlerle, sigortasız ve sendikal haklardan yoksun çalışmak; dolaylı vergiler ve artan fiyatlar nedeniyle “sürekli yoksullaşan” kitleler, zaman zaman “hak talepleriyle” yönetime seslerini duyurmak isterler.

Siyasi iktidar, “Demokratik, sosyal bir HUKUK DEVLETİ” ilkelerine saygılı ise, bu seslere kulak verilir!

Değilse, kitleler değişik baskılarla susturulur!

TAKSİM MEYDANI, 1 Mayıs kutlamaları için, sendikalar ve işçilerin vazgeçemedikleri bir alandır. O alanda toplanmak ve kutlama yapmak istiyorlarsa, buna yasak koymak, HUKUK DEVLETİ kimliğine aykırıdır.

2012  yılında AKP iktidarı bu yasağı kaldırdı. Hem de özel afişler hazırlayıp her yere astı;

 “1 Mayıs Hem Bayram Hem Taksim’de KUTLU OLSUN” diyordu!

O yıl, 1 Mayıs coşku ile kutlandı ve en küçük bir olay olmadı.

Yandaş Medya’da “Tabu Yıkıldı” diye manşetler atılmıştı!

Demek ki; baskı ve yasak olmazsa, olay da olmuyor!

Bu yıl ne yaptılar?

“YASAK” dediler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Taksim’de miting yapılması kent trafiğini felç eder” dedi!?

Aksine, “yasak” sonucu, birçok noktadan taksime yönelik Metro, Metrobüs seferleri iptal edildi. İşine gidecek İstanbullular ve turistler yollarda kaldı. Trafik iktidar eliyle felç edildi!

İstanbul dışından çevre illerden bile polis ve TOMA taşıdılar! 20 binin üzerinde polis görevdeydi.

Çantasında “gaz maskesi” olan gençleri gözaltına aldılar.

Taksim’e yürümek isteyen kitleye copla, tekmeyle, yumrukla, gazla, suyla, plastik mermiyle engel oldular, yüzlerce insanı tutukladılar.

İki yıldızlı resmi elbiseli bir komiser, bir gazetecinin kulağına yaklaşıp, anasına küfrettikten sonra yumruk attı! Çevredeki insanların ve kameraların gözü önünde bunu yapan, kimsenin olmadığı yerde neler yapmaz?

Ha, bir de eli demir sopalı “sivil militanlar” çıktı ortaya!

Tıpkı, daha önce ortaya çıkan eli palalı adam gibi! TV kanallarında “iş üzerinde” görüntüleri yayınlandı! Facebook’ta aynı adamların polisle sarmaş dolaş fotoğrafları yayınlandı!

Ne oluyoruz?

Mussoloni’nin “Kara Gömleklileri” mi türedi?

Onbinlerce polis yetmiyor mu?

AKP iktidarı, aklınca, genel seçim öncesi “muhalif kitleye GÖZ DAĞI” verdi! Parmak çoğunluğu ile Meclis’ten geçirdiği “İç Güvenlik Yasasını” uyguladı ve sınadı!

Ama yanlış yaptı.

Anlayacakları sözcüklerle noktalayalım!

Unutulmasın ki; ZULM İLE ABAD OLUNMAZ!..

 

(*) “abad olmak” ( huzura kavuşmak, zenginleşmek)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR