Kocaeli’yi bir de Vali’den dinleyelim!

MAKALEYİ DİNLE

Hasan Basri Güzeloğlu, 1 Ekim 2014 tarihinde Kocaeli Valisi olarak göreve başladı… Size kendisi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. 22 Eylül 1964 Ankara doğumlu. Ama aslen Şanlıurfalı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1985 yılında birincilikle mezun oldu. Siverek (Şanlıurfa), Simav (Kütahya) İlçelerinde Kaymakam Vekilliği, Türkoğlu (Kahramanmaraş), Baskil (Elazığ), Güroymak (Van), Ulukışla (Niğde), Menderes (İzmir) ilçelerinde kaymakamlık, Gümüşhane, Karaman, Samsun  ve Mersin’de valilik yaptı. Mersin'de de 4 yıllık görevini tamamladı ve 15 Eylül 2014 tarih ve 6780 nolu müşterek kararname ile Kocaeli valiliğine atandı. 27 Eylül 2014'te Mersin'deki görevinden ayrılarak 1 Ekim 2014 tarihinde Kocaeli Valiliğindeki görevine başladı. Sayın Güzeloğlu, benim memleketimde de Kaymakamlık yapmış.

 

***

 

Vali Güzeloğlu, geldiği günden beri pozitif bir porte çiziyor. Güzeloğlu, önceki gün TV 41’de yayınlanan Fazile Özkurt’un sunduğu “Kentin Dünü Bugünü” programına konuk oldu. Kocaeli ile ilgili önemli söylemlerde bulundu. Bugünkü yazımı Sayın Güzeloğlu’nun Kocaeli ile ilgili düşüncelerine yer vermek istedim.

Güzeloğlu’nun söylemlerini birlikte okuyalım;

 

KAYMAKAMLARIN ÖDÜLLENDİRİLMESİ

“Geride bıraktığımız 1 Kasım seçimlerinin ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum. 2015 yılında yaşanan her iki seçimde de ilimizde sorunsuz, güvenlik açısından en ufak bir mesele yaşanmadan son derece demokratik olgunlukta bir seçim yaşadık. Bu bakımdan Kocaelili tüm vatandaşlarıma ve siyasi partilerimizin tüm temsilcilerine teşekkür ediyorum.   Kaymakam arkadaşlarımız dahil, güvenlik kuvvetlerimiz ve kamu görevlilerimizi ödüllendirdik. Ödüllendirmek, başarıyı takdir etmek başarıyı çoğaltan faktörlerdir, ben yönetim anlayışında buna inanırım.”

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

"Sivil toplum demokrasinin zenginliğidir. Sivil toplumun en önemli yanı gönüllülüktür. Sosyal projelerde bizim yaptığımız çalışmalarda sivil toplumun yer almasını çok önemsiyorum. Devlet olarak bizim maddi bir eksiğimiz yok. Sosyal devlet olarak çok büyük bir atılım gerçekleştirdik. Bütün kurumlarımızdan tek beklentim; sivil toplumun aynı alandaki projelerini hem işbirliği içinde geliştiren, hem destekleyen bir bakış açısı içinde yaklaşmalarıdır”

 

KOCAELİ’DE ASAYİŞ

“Kocaeli, Türkiye’nin en güvenli illerinden biridir. Zaten bunun için çalışıyoruz. Güvenlik hiçbir zaman ne boşluğu nede rahatlığı kaldırmayan bir alandır. Güvenlik en önemli ve öncelikli konumuzdur. Kocaeli bir kere çok hareketli bir kent. Kocaeli alan büyüklüğü olarak çok büyük değil. Ancak çalışan nüfus olarak günde 100 bine yakın insanı alan bir kent. 30’a yakın limanımız bulunuyor. Tüm çalışmalarımızı hassasiyetle yürütmemiz gerekiyor. Türkiye’nin en stratejik tesisleri bizde. Tüm bunlar en yüksek hassasiyetle güvenliği sağlayacak çaba içerisindeyiz. Tüm güvenlik kuvveti arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şehir güvenliğinin bir diğer boyutu trafik emniyetidir. O konuda da önemli çalışmalarımız var”

 

KOCAELİ’DE SANAYİ

“Türkiye olarak gelişen bir ülkeyiz. Ancak biz daha ötesini istiyoruz. 2023’de dünyanın en iyi ilk 10 ekonomisi ve ülkesi olmak hedefindeyiz. Bu hedefi elde etmek için büyümemizi sürdürülebilir ve büyük kılmak zorundayız. Sanayileşmeden gelişme ve kalkınma olmaz. Kocaeli’ye sayın bakanımızın çok büyük katkısı var. Biz Türkiye’nin sanayileşmesini orta ve yüksek teknolojili ürün üretme fazında örnek bir kentiz. Biz bu dönüşümün öncüsü bir kent olarak bir anlamda öncülüğünü yapacağız.”

 

BİLİŞİM VADİSİ

"Bilişim Vadisi çok özel ve önemli bir projedir. Bir büyük vizyon projesidir. Ne mutlu ki Kocaeli’de biz böyle bir projenin sorumluluğu ile buluştuk. 3 milyon metrekarelik bir alanımız var. Burada 4 etap olarak dünyanın bütün önde gelen ve iddiasını koyan yazılım şirketlerini buraya davet ediyoruz. Burada yazılım merkezleriyle yer alacaklar, değer üretecekler.  Üniversite mezunu geçlerimizi bilişim uzmanı olarak yetiştirmek üzere bir program açtık. 2 üniversitemizde gençlerimize eğitim verecek. 2016 yılının ilk yarısının sonunda bu gençler bilişim vadisinde işe başlayacaklar. Bu proje çok değer yaracak bir projedir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilişimin kalbi Kocaeli’de atacaktır.”

 

KOCAELİ’DE TURİZM

“Kocaeli’nin sanayi boyutu çok öne çıkmıştır. Ancak turizm Kocaeli’nin çok önemli bir zenginliğidir. Çok köklü bir tarih alt yapımızda var. Görsel sanatlar açısından da çok zengin bir kentiz. Kültür Turizm Bakanlığımızın çalışmaları devam ediyor. Valilik olarak restorasyon projelerine çok ciddi bir kaynak ayırdık. Belediyelerimizde çok ciddi kaynaklar oluşturuyorlar. Vakıflar Genel Müdürlüğünün de çok ciddi destekleri var. Turizmi sadece doğa, deniz ve yeşil olarak anlamıyoruz.”

 

KOCAELİ’DE EĞİTİM

“Eğitim; birinci ve öncelikli konumuzdur. Bir çocuk bir dünyadır. Fiziksel anlamda çok güzel okullar yapıyoruz. Artık değerlere ve nitelikli bir eğitime odaklanmalıyız. Okul veli ilişkisini çok kuvvetli kılmamız gerekiyor. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Bu bağlamda sosyal projeleri artırıyoruz. Mesleki eğitim, genel örgün eğitimin yanında temel belli bir alanda ihtiyaç duyulan nitelikli insanları yetiştirmektir. Bunu ortaöğretim döneminde hazırlamamız gerekiyor. Amaç iş bulmaksa diploma yetmiyor. Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde Meslek Liseleri açıyoruz. Bu liselerin yönetimini Organize Sanayi Bölgelerine veriyoruz. Bu Organize Sanayi Bölgelerine öğrenci başına yıllık katkı veriyoruz ve müfredat bizlerin denetiminde. Çocuklarımız ara eğitimi bitirdiğinde dilerse işe yerleşecek ancak eğitimine devam etmek istiyorsa üniversite eğitimine devam edecektir. ”

 

KOCAELİ’DE KENTLİLİK BİLİNCİ

“Kocaeli bir gül bahçesidir. En önemlisi kardeşçe yaşadığımız bir kent. Herkes Kocaeli’ne ait. Kocaeli’de ötekileştirme yok. Kenti sahiplenme çok güzel. Bizim insanımız Kocaeli’de yaşamaktan mutlular.  Giderek kentlik bilincinin geliştiğine inanıyorum”

 

KOCAELİ’DE İŞSİZLİK SORUNU

“Her ekonominin temel sorunu istihdam ve işsizliktir. Çünkü temel bazı gerçekler vardır. Artık dünya geliştikçe emek yoğunluklu üretim yapılmıyor. Teknoloji yoğunluklu üretim gerçekleşiyor. İş piyasasındaki bireylerin eğitilmesi çok öne çıkıyor. Nitelikli insan gücü olmadan istihdam olması mümkün değil. Uluslararası rekabet çok öne çıkıyor. İstihdam piyasasının talebi doğrultusunda nitelikli insan yetiştirme çabası içerisindeyiz”

 

MUHTARLARA BİLGİ VERİLMESİ  

“Yaptığımız toplantılar; ilçelerin her yanı ve yönüyle yapılan yatırımların ve sorunların değerlendirildiği, paylaşıldığı toplantılardır.  Ben muhtarları çok severim. Muhtarların tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerinde dikkatle önemle ve öncelikle ele alınması olmuştur. Muhtar geldiğinde arkasında bir mahalle var. Tüm kamu yatırımlarının muhtarlarımıza da bildirilmesini zorunlu kıldık. İnsana hizmet götüren herkes o toplantılarda yer alıyor. Talepler istekler not alınıyor ve ilgili kurumlara götürülüyor. Sorunların bir kısmı hemen o toplantılarda çözülebiliyor. Yıl sonuna kadar bu toplantılarımızı bitiriyoruz. Bu toplantılar bitiyor ama rutin bir şekilde de devam edecektir. Yönetim hesap verilebilir olmalıdır. Vatandaşlarımızdan çok büyük memnuniyet alıyoruz.”

 

***

 

Vali Güzeloğlu’nun Kocaeli ile ilgili düşüncelerini sizinle paylaştım.

Sayın Güzeloğlu’ndan önceki vali Ercan Topaca’nın ayrımcı bir kişiliğe sahip olduğunu düşünüyorum. Özellikle sol görüşlü sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların hedefindeydi. Devletin değil, AKP Hükümetinin bir valisi gibi davranıyordu. Sivil toplum örgütleri arasında ayrım yaptığını, Sekapark Özsar Restoran’da yapılan bir toplantıda, kendisine de söylemiştim. Zaten o toplantıda sorduğum sorulardan sonra beni bir daha 29 Ekim Cumhuriyet Resepsiyonlarına davet etmemişti...

 

***

 

Sayın Güzeloğlu’nun görev yaptığı 14 aylık dönemde, her kesime eşit mesafede bir hizmet anlayışı benimsediğini söyleyebiliriz. Ne sivil toplum örgütlerinin, ne de siyasi partilerin Vali Güzeloğlu’ndan şikayet ettiklerini görmedik. Bu da gösteriyor ki, Vali Güzeloğlu, her kesime eşit mesafede. Durum böyle olunca da gittiği her yerde sevgi ve saygı görüyor. Umarım Vali Güzeloğlu, bu çizgisini bozmaz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR