Takke düştü, ABD emperyalizmi göründü (2)

MAKALEYİ DİNLE

İkinci Dünya “Paylaşım Savaşı” na kadar, dünyanın sömürgeci ülkeleri, başta Britanya (İngiltere) olmak üzere, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerdi. Bu ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasal olarak başka ülkeler üzerindeki sömürü siyasetine Çarlık Rusya’sı ve Almanya gibi ülkeler de katıldılar.

Hepsinin gözü, Ortadoğu ve Kafkasya’daki zengin petrol kaynaklarıydı.

Bu nedenledir ki, öncelikle bu toprakların sahibi olan Osmanlı’yı çökerttiler. En büyük güçleri de Ortadoğu’daki Arap Aşiretleriydi.

Ancak, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, emperyalist sahneye yeni bir aktör olan ABD çıktı! Savaşın sonunda, Japonya teslim olmaya hazırlanırken,  iki atom bombası patlattı ve “Arslan Payı benim” dedi!

Türkiye başta olmak üzere, Sovyetler Birliği korkusu ile birçok ülkede siyasal iktidarlar “Dost ve müttefik ABD” ipine sarıldılar!

“Amerikan yardımları” ve ABD’nin çok iyi planlanmış “İkili Antlaşmaları” ile ülkeler ekonomik, siyasal ve kültürel açıdan ABD’nin tutsağı haline geldiler!

Oysa, aynı ABD, “dost ve müttefik” ülkeler için bir takım düşler kuruyordu! Örneğin; Ortadoğu Petrollerine egemen olmak için, bu ülkelerin siyasal düzenlerine müdahale hakkına sahip olduğunu düşünüyor, işbirliği yapamadığı siyasal iktidarları kendine özgü yöntemlerle alaşağı ediyordu!

İran’da petrolü millileştiren Başbakan Musaddık’ın 1957’de CIA ve petrol şirketlerinin ortak darbesiyle düşürüldüğü yıllar sonra belgeleriyle açıklandı!

Daha pek çok örnek verilebilir.

ABD’nin “Büyük Ortadoğu Projesi” (BOP) ve bu emperyalist projeyi genişleterek Kuzey Afrika ve Kafkasya ülkelerini de kapsayan (GOP) Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesi, günümüzde adım adım hedefine ulaşmaktadır! Bu proje kapsamında Türkiye dahil, pek çok ülkenin haritaları değiştirilecektir! Nasıl olacak? Bu ülkelerde etnik köken ve mezhep çatışmaları yaratarak!

Irak, fiilen parçalanmış, ekonomik ve siyasal gücü yok edilmiştir. Irak petrolleri küresel petrol şirketleri ve Irak’taki yerel ayrılıkçılar arasında paylaşılmaktadır. Sonra, Suriye’ye sıra geldi! Suriye parçalanmalı, ekonomik ve siyasal açıdan çökertilmelidir!

Libya başta olmak üzere, Kuzey Afrika ülkelerinde ve Mısır’da da “Arap Baharı” adı verilen “küresel komplolar” sonucu, emperyalizmin çıkarlarına uygun düzenler kurulmuştur!

Şimdi sırada TÜRKİYE var!

Ekonomik olanaklarımızı terörle savaşta tüketiyor, küresel bankalara sürekli borçlanıyoruz! ABD emperyalizmi, Irak’ta ve Suriye’de kurduğu kumpasları Türkiye’de de kurmaktadır!

ABD, Suriye ve Irak’ın kuzeyi, Türkiye’nin güneyi ve İran’ın Güneybatısında Büyük Kürdistan’ın oluşumunu yaklaşık 100 yıldır planlıyor.

Bu plan, ne Kürt halkına ne de Türk halkına “insanca bir yaşam” getirmeyecek, ABD ve İsrail’in çıkarlarına hizmet edecektir!

Bu acı gerçeği yaşamak zorunda kalmadan, emperyalizme karşı insanca bir direniş göstererek, ortak yurdumuzda, kardeşçe ve komşularımızla barış içinde yaşamayı ve öğrenmeliyiz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

OSMAN AGA - KATILIYORUM. Son cümlenin sonu "KIRIK"...

Yanıtla . 0Beğen 22 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR