Yavuz Sultan Selim ve Sultan Abdülhamit

MAKALEYİ DİNLE

İstanbul’a yapılan üçüncü köprünün temel atma töreninde Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan köprünü adının Yavuz Sultan Selim olduğunu açıklamıştı.

Bu ismin köprüye verilmesine topluda bazı kesimler hele, hele Aleviler tarafından büyük tepki gelmişti.

Ancak Sayın Cumhurbaşkanı bu eleştirileri görmezlikten gelmişti.

            15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra siyasi liderler ve Cumhurbaşkanı arasındaki siyasi yumuşama atmosferi topluma da yansıdı. Ülkenin uzun zamandır böyle bir uzlaşma kültürüne ihtiyacı vardı.

            Bu olumlu yumuşama üzerine Sayın Kılıçdaroğlu, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile görüşmesinde, ülke sorunlarına ilişkin görüş ve çözüm önerilerini sıralarken, sözü üçüncü köprüye verilen Yavuz Sultan isminin bazı çevreleri rahatsız ettiğini, onları incittiğini dile getiriyor ve o köprünün adının Atatürk köprüsü olarak değiştirilmesini istiyor.

Sayın Başbakan, “Bundan sonra çok zor. Bundan sonra bu konuda dönüş yapamayız.” diyerek Sayın Kılıçdaroğlu’nun önerisini geri çeviriyor.

**

            Yavuz Sultan kimdir?

Yavuz Sultan l512 ile 1520 yılları arasında 8 yıl hükümdarlık yapmış bir Osmanlı padişahıdır. Bu 8 yıllık süre içinde babasını, iki ağabeyini ve dört yeğenini ve üç vezirini aynı yöntemlerle öldüren bir padişahtır.

Yavuz Sultan Selim, İran Şahı Şah İsmail ile 1514’ de girdiği Çaldıran Savaşını kazandığında yüz bin Alevi’yi kılıçtan geçirmiştir.

Yavuz’un kılıcından kaçan Aleviler Anadolu’nun kuş uçmaz kervan geçmez dağlık bölgelerine kaçarak canlarını zor kurtarmışlardır. Bugün Anadolu’nun dağ köylerinde hep Aleviler vardır.

Bu nedenle Aleviler çocuklarına Yavuz ve Selim adlarını vermezler.

Sayın Cumhurbaşkanı Alevilerin bu konudaki hassasiyetini dikkate almamış ve yeni yapılan köprüye özellikle Yavuz Sultan Süleyman adını vermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı toplumu birleştireceğine aksine ayrıştırmaktadır.

Sırf Osmanlı’yı yaşatabilmek için günümüz Türkiye’sinin insanlarının isteklerini görmezlikten gelmek onların onurları ile oynamak bu topluma bir şey kazandırmaz. Sadece toplumu ayrıştırır.

**

Sayın Cumhurbaşkanı bununla yetinmedi ve Gülhane Askeri Hastanesi’nin adını Sultan Abdülhamit Han olarak değiştirdi.

Sultan Hamit ki padişahlığı döneminde gazetelere sansür getirmiş, gazeteler ve dergiler toplatılmış, mizah yasaklanmıştı.

Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu en çok onun döneminde toprak kaybı yaşamıştı.

Evet. Osmanlı bizim ecdadımız.

Hiç kimse onu inkar etmiyor ve yadsımıyor.

Osmanlı padişahları da hata yapmışlardır.

Onların yaptıkları hataları burada yazacak değilim.

Anlamı da yok.

Ancak bizler Cumhuriyet çocuğuyuz.

Atatürk Osmanlı’nın küllerinden yeni bir devlet kurdu.

Bu devletin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir.

            Bizler Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkarken, onu var etmek isterken bazı kimselerin halen eskiye takılmalarına bir anlam veremiyorum.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR