Kartal Gözü ile Milliyetçilik ve Cazim Gürbüz

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili dostum Cazim Gürbüz “Kartal Gözü ile Laiklik”ten sonra, çok büyük araştırma ve emek içeren 12. eseri “Kartal Gözü ile Milliyetçilik” kitabı Asya Şafak yayınları tarafından yayınlandı. Kitap milliyetçiyim deyip de milliyetçiliğin gerçekten ne olduğunu anlamak isteyenler için bir başyapıt niteliğinde. Bu konuda kafa yoranların düşünceleri harmanlanarak özgün bir düşünce ortaya konulmuş. Bakınız Sayın Cazim Gürbüz böylesi önemli bir yapıtı ortaya çıkarma gerekçesini kitabının özetinde nasıl dile getiriyor.

“…Yıl 2011, Türk’ün başı yine dertte bu kez fena halde dertte. Bu yılın ilk beş ayı seçim hayhuyu içinde geçti. Milletvekili adayı oldum HEPAR’dan. Olmak zorundaydım, kurucularındandım bu partinin, seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısıydım. Yaşamı boyunca özveri ve milli duygu ile tanışmamış, ideali yalnızca sözcük olarak duymuş kimselere göre, HEPAR gibi bir patiden aday olmak, zamanı ve parayı boşa harcamak demekti. Kutsal bir görev, milli bir yükümlülüktü bize göre, ülkeme ve gerçek kuşaklara borcum vardı, bunu ödemem gerekiyordu.
Gırtlağıma kadar borçlu olarak çıktım seçimden. Fakat bir şeyi çok net gördüm, milliyetçiyim diyen çoktu da milliyetçiliği doğru dürüst bilen yoktu. Ben yazmalıydım. “Kartal Gözü ile Laiklik”ten sonra, “Kartal Gözü ile Milliyetçilik”i. Yani yine “en yüksekten bakma, her şeyi çok net görme” iddiası ile ve kendimi asla sansürlemeden, hiçbir yayın evi editörüne ödün vermeden yazmalıydım. Tepki geleceğini bile bile, doğru bildiğimi özgürce yazmalıydım, çatılacaklara çatmalıydım delikanlıca…”

Yazarımızın yazma gerekçesi bu. Gerçekten de öyle yapıyor;

Millet ve din, milliyet ve din, milli duygu ve din arasındaki ilişkiler ve çelişkiler, çoğu zaman ikiyüzlülükle, korkarak, siyasi gelecek ve oy kaygısı duyularak, durumu idare ederek ya da yanlı ve kasıtlı olarak anlatıldı ülkemizde. Cazim Gürbüz “bu yaraya neşter vurmuş” desek yeridir. Belirleme ve çözümlemeleri gerçekçi, yansız, nesnel, mert doğrultucu, bazı milliyetçiler de kızacak yazdıklarına, dinciler de, bu da aslında yolun doğruluğuna kanıt.

Sayın Cazim Gürbüz’ e böylesi bir eser, topluma kazandırdığı, gelecek nesillere çok önemli bir armağan bıraktığı için gönülden kutluyoruz. Engin birikimi ile topluma böylesi önemli katkılarını sürdürmesini bekliyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR