Herekeli eski muhtarın Rektör’den isteği var!

MAKALEYİ DİNLE

Hereke Hacı Akif Mahallesi’nde uzun yıllar muhtarlık yapan Nazım Demirtaş, 30 Mart 2014’te yapılan muhtarlık seçiminde aday olmadı…

Hereke sevdalısı eski muhtar Nazım Demirtaş, zaman zaman bana mail göndererek Hereke’nin sorunlarını aktarır…

Bu kez de Emir Ali Bey ile ilgili bir mail göndererek Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’den yardım istedi…

**

Eski muhtar Demirtaş’ın “Emir Ali Bey ve Üniversite” başlıklı yazısını birlikte okuyalım;

“İlimizde 1992’de kurulan Kocaeli Üniversitesi, 17 Ağustos depreminden sonra yapılan çalışmalar sonucunda Hereke’ye yerleşerek kampüslerini oluşturdu. Bunun sonucunda, 1327’de Hereke kalesini fetih eden kumandan Emir Ali Bey, Kocaeli Üniversitesi tarafından fetih edilmiş oldu. 1946 senesinde yapımı bitirilen işçi ve memurlar için yapılan Hereke taş örme binalar, Sümerbank’ın 1996 da özelleştirilmesinden sonra 1998’de ön çalışmaların yapıldığı ve istenmeyen 17 Ağustos depremi akabinde Özelleştirme Daire Başkanlığı’nın izniyle protokol yapılarak taş binalar Kocaeli Üniversitesi’ne verildi.

Marshall Boya Fabrikası kurucularından İsmet Uzunyol.Marshall Boya firması.

Asım Kocabıyık kampüsler için büyük destekte bulundular.

Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İkdisadi ve İdari Bilimler.

Hereke İsmet Uzunyol Meslek Yüksek Okulu.

Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu.

**

Bu fakülte ve yüksek okulların toplam talebe nüfusu sayısı  8 bin ve üstü  Hereke’de gözle görülen büyük bir farkındalık olmuştu. 2015 senesi ise bugüne kadar 5 bin üzeri talebe umut tepe kampusune gitmiş oldu. Hereke’de kampüsler de kayıtlı talebe üç bine yakın iken günlük Hereke’ye 1750 civarı talebe geldiğini, imtihanlar da bu rakam kayıtlı rakamlara çıktığını biliyoruz. Üniversite Hereke’ ye ne getirdi, ne verdi bir tek rant ve gerisi koca bir hiç.

**

1948’de kurulan Hereke Belediyesi cadde ve sokaklara verilen isimler ve en önemli isim Hereke’yi fetih ettiği için bir başa bir göz yeter diyen kumandanın adını ALİ BEY Caddesi koymuşlardı (Işık fırınından göbeğe inen cadde) Üniversitenin içinde kalan caddeye,  geçen 15 sene de ismi unutuldu, tarih sayfalarında Hereke’yi fetih eden kumandan dense de.

Sene 2002 kampus müdürü Hıdır Akpınar beyle bir toplantı da beraber olduğumuz ortamda kendilerine Hereke Kalesini fetih eden ALİ Beyi kampüs içinde kaldı, hapsettiniz çok üzgünüz. Durumu kendilerine izah ettikten sonra Hıdır Bey haklısınız her iki kapı girişlerine Ali Bey hakkında birer kitabe yazalım, böylelikle anmış ve tanıtmış oluruz denmişti.  Zaman, zaman belirli toplantılar da hatırlatsam da, sene 2012 sahilde bir kahvaltı programında Fikri Işık Vekilime Ali Bey’in Hereke’yi fetih ettiğini anlatarak,  Üniversitenin içinde kaldığını izah ettim.

**

Vekilim bu konuyu ele alalım çok önemli, bir sabah Rektör hanımı (eski rektör Sezer Komsuoğlu) kahvaltıya davet edelim bu konuyu açalım. Umarım durumu anlatırız, anlayışla karşılayacağını sanırım.

**

Sene 2015… Rektör Sadettin Hülagü Bey.  Ali Bey maalesef unutulmak üzere kitabesi yazılmadı. İsmet Uzunyol Üniversite 2009 (Hereke Arama 1.) projesi üretse de keşke bu proje uzun soluklu deselerdi. Keşke Hereke’ye liman yapacağız, ıspanağın kilosunu 50 kuruştan sattıracağız deselerdi de inansaydık.Büyük kumandan özür dilerim, kamu görevi yaptım diye övündüm, hiç olmazsa bir kitaben olsun yazdıramadım.”

** 

Eski muhtar Nazım Bey’in açıklaması böyle…

Nazım Bey, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’den eski rektör Sezer Komsuoğlu döneminde Hereke kampüsüne kitabesi yazılmayan Emir Ali Bey’in kitabesinin yazılmasını istiyor…

Bakalım Rektör Hülagü, bu konuya duyarlı davranıp, eski muhtarın istediği Emir Ali Bey’in kitabesini Hereke’deki kampuse yazacak mı?

Ya da kulak arkası mı edecek?

 

Derince Çenedağ Mahallesi’nde SULAR sürekli KESİLİYORMUŞ

Dün Derince Çınarlı Mahallesi’nde ikamet eden bir vatandaş aradı. Su kesintilerinden dolayı tepkiliydi. Önceki gün sular saat 9’dan 12’ye kadar kesikmiş. Sular kısa süreli gelmiş. Sonra saat 17.00’ye kadar yine kesilmiş. Dün sulan yine kesikmiş. Yetkililer saat 14.00’te geleceğini söylemiş. İSU VE 186’yı arayan vatandaşlara arıza var deniliyormuş. Suların sürekli kesilmesine rağmen arızanın giderilmemesi vatandaşların canını sıkıyor. Mahalle sakinleri sorunun biran önce giderilmesini istiyor.

 

AKP’de Adem Koç’un hedefini biliyor musunuz?

AKP’de 7 Şubat tarihinde yapılacak olan İl Başkanlığı kongresinde il başkan adayı olarak çıkan Adem Koç’un hedefinin sadece il başkanlığı olmadığı iddia edildi. AKP’nin kurucular kurulunda yer alan Adem Koç uzun zamandır partinin içerisinde her kademe de görev aldı. Son dönemlerde siyasete giderek ısınan Koç, AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gönül ile liseden sınıf arkadaşı olan bir isimmiş. Koç’un il başkan adaylığına çıkarken bu bağın da etkili olduğu siyasi çevrelerde dile getiriliyor.

***

İl Başkan Yardımcısı Koç, istişareler neticesinde aday gösterilmediği takdirde milletvekili aday adayı olmayı planladığı iddia edildi. Koç uzun zamandır AKP içerisinde siyaset yapmasını yanı sıra artık bir yerlerde görev alması gerektiğini düşündüğü, bu düşüncesini de yakın çevresiyle paylaştığı ifade ediliyor.   

 

Baran zemzem suyu içiyor

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, kutsal topraklarda Umre ziyareti yapıp yurda dönen Hacı Ali Coşkun’u ve Hacı Celal Dodoloğlu' nu evlerinde ziyaret eden Başkan Baran ‘Allah Kabul Etsin’ dedi. Ziyaretler esnasında Başkan Baran’a zemzem ve hurma ikramında bulunuldu.

 

 

Ali Hocalar Türbesi yenilendi

Körfez Belediyesi, çıkarılan yeni yasa ile birlikte köylere artık merkez mahalleler gibi hizmet götürüyor. Belediye, Ali Hocalar Köyü’nün ismini aldığı Ali Hoca Türbesi’nde başlatılan restorasyon çalışması tamamladı.

 

Başkan Baran’dan Üzülmez’e ziyaret

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, önceki gün Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i ziyaret ederek belediyecilik konusunda görüş alış verişinde bulundu. Baran, siyaretin sonunda Üzülmez’e ilçenin kiraz sembolünü hediye etti.

 

 

Tüketiciler için yarışma yapılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, tüketicileri özendirmek için yarışma yapıyor. 2014 yılı faaliyetlerine göre verilecek olan "18. Tüketici Ödülleri" Gümrük ve Ticaret Bakanlığı web sitesi http://tuketici.gtb.gov.tr/, www.tuketici.gov.tr ve Ticaret İl Müdürlüğüne ait kocaeli.gtb.gov.tr isimli internet adresinden de yayınlanmıştır. Başvuruların bugün saat 17:00'ye kadar "Ömerağa Mah. Ankara Kara Yolu Üzeri No:59 İzmit / Kocaeli" adresinde bulunan Ticaret İl Müdürlüğüne, ya da 29.01.2015 Perşembe Günü Saat 17:30'a kadar bizzat ve posta yoluyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR