CHP’li Akar’dan ürkütücü önerge!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de ekonomi istenilen düzeyde değil…

İşsiz sayısı her geçen gün artıyor…

Geçim sıkıntıları…

Siyasi parti liderlerin üslupları…

Milletvekillerinin belden aşağı vurmaları…

Gelen şehit haberleri…

Bombalı saldırılar…

Toplumun psikolojisini bozdu…

***

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar, önceki gün son dönemlerde intihar vakalarında görülen artışların araştırılması için Meclise önerge verdi.

Önergede yazılanlar oldukça ürkütücüydü…

 

Akar’ın TBMM Başkanlığına verdiği önergeyi birlikte okuyalım;

“Ülkemizde intihar konusu her geçen gün daha fazla gündeme gelmektedir. Hayatı boyunca her türlü güçlükle mücadele eden insanlarımızın bir kısmının yaşamlarına son vermeleri üzerinde durulması ve araştırılması gereken bir konudur.

Son yıllarda dünya çapında ciddi bir sorun olarak tanımlanan intihar davranışı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil olarak, önemli oranda ilgi gösterilmesi gereken bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değer kabaca her 40 saniyede 1 ölüm demektir.

***

Ülkemizde de giderek artış gösteren intihar vakalarındaki ölümler TUİK verilerine 2011 yılında 2 bin 677, 2013 yılında 3 bin 189 ve 2014 yılında 3 bin 65 kişi olarak tespit edilmiştir. Bu da ülkemizde her gün yaklaşık 9 kişinin intihar ederek yaşamına son verdiğini göstermektedir. Yine TUİK verilerine göre intihar edenlerin yüzde 53’nün nedenlerinin bilinmemesi de bu konunun üzerinde durulması gerektiğini ortaya koymaktadır.

***

TUİK’in verilerine göre seçim bölgem olan Kocaeli’de 2010 yılında 39 kişi,  2011 yılında 43, 2012 yılında 55, 2013 yılında 58 ve 2014 yılında 54 vatandaşımız intihar sonucu hayatlarını kaybetmiştir. Giderek artan intihar vakalarında sadece son 3 ay da 13 vatandaşımız intihar ederek hayatına son verirken yaş aralıklarının genel olarak 18 ile 26 arasında olması, hayatlarının baharında olan gençlerimizin intihara eğilimlerinin arttığını ortaya koymaktadır. Yine sadece son 15 günde 6 kişi intihar girişiminde bulunması durumun ciddiyetini de göstermektedir.

***

Bu nedenlerle Türkiye’de intihar olgusuna ilişkin bir haritanın çıkarılması, uzmanların konuya dahil edilmesi, komisyonun somut öneriler açığa çıkarması, bu önerilerin ivedilikle hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Yukarıda belirttiğim gerekçeler doğrultusunda yaşanmakta olan intihar eylemlerinin önüne geçmek, gerekli tedbirlerin yerinde ve zamanında alınması amacı ile Anayasanın 98, İç tüzüğün 104 ve 105 maddeleri uyarınca meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ederiz”

***

Akar’ın önergesini okudunuz…

Ne kadar ürkütücü değil mi?

İntihar sayılarına baktığımızda her gün yaklaşık 9 kişinin intihar ederek yaşamına son veriyor…

Çok yüksek bir rakam…

***

Önceki gün kadınlarla ilgili bir rapor hazırlandı…

Anlaşılan Türkiye’de ekonomik kriz, işsizlik, aileleri de vurdu. İnsan Hakları Derneği tarafından yayınlanan 2015 Yılı Hak İhlalleri Raporuna göre, Türkiye'de 244 kadın taciz ve tecavüze uğradı. 561 kadın şiddete maruz kalırken, 348 kadın cinayete kurban gitti. 2014 yılında yayınlanan rapora göre ise 191 kadın taciz ve tecavüze uğrarken, 585 kadın darp ve şiddet gördü, 296 kadın cinayeti işlendi.

***

CHP’li Akar’ın önergesindeki intihar vakalarını ve İHH derneğinin raporunu okudunuz…

Önergede yazılanlar ve İHH’nin raporu, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu gözler önüne koyuyor…

 

Otizm ile ilgili panel yarın

İzmit Belediyesi ile Kocaeli Devlet Hastanesi ve KOÇ-DER işbirliği ile otizm ile ilgili bir panel düzenlenecek. “Otizm nedir, farkındayım, onların yanındayım” konulu panel, yarın saat 13.00’te İzmit Belediyesi Meclis salonunda yapılacak. Büyük ilgi görmesi beklenen panelin konuşmacılarının Çocuk Psikiyatrisi Uzman Hekim Damla Çimen, Psikiyatri Uzman Hekim Levent Tukuş,  Psikolog Esra Mutlutürk Topal ile KOÇ-DER Başkanı İlkin Kılıçarslan olduğu öğrenildi.

 

Akça Koca’nın konuğu Dr. Necdet Başaran

Akça Koca Kültür Platformu Mart ayı konferans programına Dr. Necdet Başaran ile devam ediyor. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan ve 1961 yılında Suriye Bayırbucak nahiyesi Gökdağ Köyü’nde doğan Dr. Necdet Başaran, “Suriye Türkmenlerinin Yaşadığı Siyasi ve Ekonomik Sorunlar” konusunda bilgi verecek. Perşembe günkü konferans Emex Otel’de saat 19.30’da başlayacak. Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu toplantıya platform üyelerini ve konuya ilgi duyanları ailece bekliyor.

 

Gölcük’te hayır çarşısı

İnsan Hakları Derneği (İHH) Gölcük Şubesi tarafından 11-17 Nisan tarihleri arasında Hayır Çarşısı kurulacak. Gölcük Cumhuriyet Parkı'nda kurulacak olan hayır çarşısında, gıda malzemeleri, çeyizlik malzemeler, hediyelik eşyalar, aksesuar, kıyafet vs. hayır amaçlı satılacak.

 

Gölcüklü Bayburtlular kurtuluşu kutlayacak

Gölcük Bayburtlular Derneği, Bayburt'un düşman işgalinden kurtuluşunu GölcüK'te kutlayacak. Kazaklı Kervansaray Kültür Yapısı'nda 3 Nisan Pazar  günü saat 18.00 - 22.00 arasında düzenlenecek olan etkinliğe Araştırmacı yazar Naci Memiş, Değirmendere Musiki Derneği Korosu konuk olacak.

 

Pet şişeler kumbaraya

Körfez Belediyesi görüntü kirliliği oluşturan ve doğada uzun süre kaybolmayan pet şişelerin geri dönüşüme kazandırılması için harekete geçti. Metalden yapılan ve belediye tarafından şişe formunda tasarlanan pet ve cam şişeleri toplama konteynırı ile pet şişeler toplanarak geri dönüşüm tesislerine yollanacak. İlk etapta kentin uğrak noktaları olan piknik alanları, merkezi noktalar, Yarımca ve Hereke sahiline yerleştirilecek Atık Pet Şişe Toplama Kumbarası hem kent estetiğini bozmuyor, hem de vatandaşlara geri dönüşüm konusunda uyarıcı görev görüyor.

 

Kartepe AGM Nisan’da açılacak

Kartepe Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Atık Getirme Merkezi (AGM), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanlığı yetkililerinin ziyareti ardından açılışa hazırlanıyor. AGM yetkilisi Kartepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nde Çevre Yüksek Mühendisi olarak görev yapan Gökçen Gönülay, merkezin Nisan ayın içinde açılacağını söyledi.  Çevreye önem verilen her proje desteklenmeli diye düşünüyorum.

 

Kandıra’da çorba ikramı

Kandıra Belediyesi, çorba çeşmesi hizmetini Çarşamba günü kurulan Pazar alanına da taşıyor. Çarşı mahallesi Orman Caddesinde kurulan kent pazarında hem esnafa hem de vatandaşa sunulacak çorba ikramı sabah 06.30 ile 09.00 saatleri arasında yapılacak. Afiyet olsun…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR