Taşıt vergisini daha az ödemekte mümkün

MAKALEYİ DİNLE

Motorlu taşıt vergisinin (MTV) ödenmesinde son haftaya girildi. Her yıl bu günlerde köşemde bu konulardaki düzenlemeleri sizlerle paylaştığım gibi bu yılda hatırlatmak istiyorum.  Bilindiği üzere silindir hacimleri ve yaşlarına göre her yıl otomobillerin ödenmesi gereken MTV’si belirleniyor. 2015 için ödenecek vergi tutarları da belirlendi.

 

OTOMOBİLİN KASKO DEĞERİ BİLİNMELİ

Aracınızın öncelikle kasko değerini öğrenmeniz gerekiyor. Kasko değeri www.trsb.org.tr adresinden öğrenilebilir. Öğrenilen kasko değerinin % 5’i ile yayınlanan 2015 yılı MTV tarife cetvelinden aracınızın yaş ve silindir hacmine göre belirlenen vergi tutarının mukayese edilmesi gerekmektedir. Eğer kasko değerinin % 5’i, tarifedeki tutardan düşükse, vergi bir alt tarife üzerinden ödenmesi gerekmektedir. Özellikle yüksek motor silindir hacmi aracı olanların dikkatli incelemesinde yarar vardır.

 

ÖRNEKLE AÇIKLAMAK GEREKİRSE

Silindir hacmi 3000 cm3 olan 3 yaşında bir aracınız olduğunu düşünelim aracın kasko değeri 100.000 TL olsun 100.000 TL % 5’i = 5.000 TL’dir. MTV tarife cetvelinin ilgili sütununa bakıldığında 3 yaşındaki 3000 cm3 silindir hacmi otomobilin vergi tutarı 5.491 TL’dir.  Bu durumda kasko değerinin % 5’i daha düşük olduğundan bir art kademede olan vergi tutarı 4.777 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Böyle bir kıyaslama sonucu 5.491 TL – 4.777 TL = 714 TL vergi kazancınız doğacaktır. Ancak bu haktan yaralanmak için mutlaka vergi dairesine başvuruda bulunmak gerekmektedir.

 

Ayrıca geçmiş yıllarda böyle bir durumdan yararlanmamış olsanız bile geriye dönük 5 yıl içinde ayni haktan yararlanmak mümkündür.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR