Kocaeli Anadolu Lisesi kariyer günü

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

 

Kocaeli Anadolu Lisesi düzenlediği kariyer günlerinde Mali Müşavirlik mesleğini tanıtmak amacıyla 3-4 yıldır davet ediyor. Bu amaçla sabah okula giderken meslek ve mutluluk ilişkisi ile ilgili değişik düşünceler aklımdan geçirerek okula vardım.

 

            Esas olan insanın ömrü boyunca huzurlu ve mutlu olması değil mi? Arzu edilen mutluluğun oluşmasında seçilen mesleğin çok önemli payı olduğunu düşünüyorum. Zira insanın sevdiği ve kendi iradesiyle seçtiği meslekte başarıyı yakalaması daha kolaydır. Başarı ise mutluluğun ve huzurun çok önemli unsurudur. Toplumsal statü veya ekonomik gereksinim adına istemeyerek yapılan bir işte arzulanan başarıda gelmez, iç huzurda olamaz.

 

            Yakın çevrenizde bulunanlarla bu konuda yaptığınız sohbetlerde eminim ki sizde şahitsinizdir, toplumun çok önemli bir bölümü yaptığı işten dert yanar ve mecbur olduğu için bu işi yaptığını söyler. Mesleğini ve işini severek yapanların sayısının oransal olarak çok düşük olduğu görülmektedir.

 

            Bakınız çok yakınımızdan bir örnek vermek isterim. Sevdiğim bu kişi üniversite sınavlarında Türkiye 90.sı oldu ve Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik bölümünü bitirdi. Daha sonrada Boğaziçi Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptı. Şimdi çok yüksek bir ücretle çalışıyor. Bir sohbetimizde kendisine gerçekte ne olmak istediğini sorduğumda, verdiği yanıt çok ilginçti. Tır şoförü olmak istiyordum dedi. Yani özgürlük, istediğin yerde dur, istediğin yerde seyahat et. Bu tip örneklere çevrenizde rastlarsınız. Üniversite öğrenimini yarıda bırakıp başka alanlara kayan çok öğrenci var.

 

            İşte bu nedenlerle son yıllarda liselerde yapılan kariyer günlerini önemsiyorum. Çok önemli bir neden olmadığı sürece de katılıyorum.

 

Kocaeli Anadolu Lisesi’nin kariyer günlerinin çok farklı bir özelliği var. Davet edilen meslek mensupları Okul Aile Birliği yetkilileri tarafından sıcak ilgi ile karşılanıyor. Sonrasında okul müdürü Sayın Atilla Demir’in odasında kendilerine kahvaltı ikram ediliyor ve koyu sohbetler yapılıyor. Davet edilen yaklaşık 15 civarında meslek mensubu vardı. İlginç ve güzel olan yanı 1 veya 2’si dışında diğer meslek mensuplarının tamamı Kocaeli Anadolu Lisesi mezunu. Bu çocuklar o okulu bitirmiş doktor, mühendis, subay, avukat v.s olmuş ve şimdi gelmişler kendilerinden sonraki nesillere kendi okullarında mesleklerini anlatıyorlar. Çok güzel bir tablo. Bende Sayın Müdüre takılıyorum. Demek ki bu okul mezunları mali müşavirliği ya tanımamışlar veya ilgi duymuyorlar ki, hiç mali müşavir olan mezunu yok.

 

Her mesleğe bir sınıf tahsis edilerek yarımşar saatten üç servis yapılıyor. Öğrenciler her seansta ilgi duydukları meslek sınıflarına giderek bilgi alıyorlar.

 

Benim sınıfımda ilk seansta 8 öğrenci katıldı. İkinci seansta ise sadece bir tek kız öğrenci katıldı. Bu kız öğrenci de aslında öğretmenlik mesleğine ilgi duyuyormuş ama mali müşavirliği de merak ettiğinden gelmiş. 3. seansta ise şaşılacak bir durum oldu. Tam 28 öğrenci sınıfı doldurdu. Hem sevindim hem üzüldüm. Sevindim mesleğe ilgi duydukları için, üzüldüm meslek son tercihleri olduğu için. Gözlemim şu ki, mesleklerle ilgili olarak en önde sordukları soru mesleğin ekonomik getirisi ne? Diğer konularda da sorular geliyor tabi. En çok merak edilen husus ekonomik boyutu. Bu etkinliğin en önemli yanı çocukların meslekler hakkında bilgi sahibi olması. Böylece ömür boyu yapacakları işin rastlantıyla değil de bilinçli bir şekilde seçimine yardımcı olmak. Umarım ve dilerim ki, kariyer günleri bu amaca istenilen katkıyı sağlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR