Yazar kasaların akıllısına başvuru yaptınız mı?

MAKALEYİ DİNLE

01.01.2016’dan itibaren tüm yazar kasalar değişiyor. Yazar kasa kullanan tüm vergi mükellefleri 31.12.2015 tarihine kadar ‘’YENİ NESİL YAZAR KASA’’ diye adlandırılan yazar kasa ile mevcut yazar kasalarını değiştirmek zorundalar.

 

Maliye Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında, Gelir İdaresi Başkanlığı mali işlemlerin “Denetim kapasitesinin güçlendirilmesi”  amacıyla; 2013 yılında “POS cihazlarının yazar kasalarla uyumlaştırılması” çalışmalarını başlatmıştı. 

 

 Maliye Bakanlığı içinde bulunduğumuz çağın gereği ve teknolojik gelişmelerden yararlanılarak POS cihazlarının yazar kasalarla uyumunu sağlayarak ticari işlemlerin daha etkin bir şekilde kayıt altına alınması amacıyla Yeni Nesil ÖKC(Ödeme Kaydedici Cihaz) kullanımını 2013 yılında itibaren zorunlu tuttu. Uygulamanın başlangıç sürecinde Yeni Nesil Ödeme Kayıt Cihazı üreten firmaların ihtiyaçlara cevap vermesi ve yazar kasa kullanan mükelleflerin sisteme uyumunun sağlanması için mevcut ödeme kaydedici (mevcut yazarkasa) cihazlarını, 31.12.2015 tarihini geçmemek üzere “Mali hafızaları doluncaya kadar” kullanabilecekleri şeklinde yasal düzenleme yapılmıştı.

           

Gelir İdaresi Başkanlığı, “Yeni Nesil ÖKC” kullanımı ile ticari işlem verilerinin anlık veya günlük olarak bir merkeze aktarılması ile perakende satış işlemlerinin, daha kolay ve otomatik şekilde denetlemeyi amaçlamaktadır. İşlemler anında merkezi sisteme aktarıldığı için, Gelir İdaresi Başkanlığı bir tuşa basmak suretiyle Türkiye genelinde yapılan işlemleri anlık görecek ve denetleyebilecektir.

 

Yeni nesil ÖKC, temel olarak “Basit/Bilgisayar Bağlantılı” ve “EFT-POS özelliği olan cihazlar” olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Tüm mükelleflerin 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren  “Basit/Bilgisayar bağlantılı” yeni nesil ÖKC kullanmak zorunluluğu başlayacaktır.

 

31.12.2015 tarihi itibariyle ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan mükelleflerin yeni nesil cihazlara geçiş süre tamamlanmış olduğundan 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan tüm mükellefler mevcut yazar kasalarını “Yeni Nesil ÖKC” değiştirmek ve işlemlerinde “Yeni Nesil ÖKC” kullanmak zorundadır. 31.12.2015 tarihine kadar gerekli değişikliği yapmayan mükelleflere VUK’un mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır. (Bu cezalar 1.1.2015 itibariyle birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek için 1.500 TL. İkinci sınıf tüccarlar, 660 TL.  bunlar dışında kalanlar için 330 TL dır.)

 

Yeni nesil ödeme cihazlarının en önemli özelliği EFT-POS işleminin birlikte yapılmasıdır yani sistem hem bankacılık hem de mali fiş kesme işlemlerinin bir arada yapılabilmesine dayanmaktadır.

 

Yeni yıla az bir sürenin kaldığı bu günlerde mevcut yazarkasalarını  “Yeni Nesil Ödeme Kayıt edici Cihaz” ile değiştirmek zorunda olan mükelleflerin cezalı duruma düşmemeleri için yılsonundan önce eski yazarkasalarını yetkili servislerinde hurdaya ayırtmak suretiyle, bağlı bulunduğu vergi dairesine veya mal müdürlüklerine yeni nesil ödeme kaydedici cihaz almak için dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR