Kurban Bayramında değişmeyen hallerimiz!..

MAKALEYİ DİNLE

“değişmeyen tek şey değişimdir” diyor bir düşünür.

Değişim ve “sürekli gelişim” insan ve toplum yaşamında “olağan bir süreç” olmalı. İnsan, yaşadıklarından dersler çıkarmalı, yaptığı yanlışı sürekli tekrarlamamalı.

Eğitim, kültür ve ekonomi alanında gelişmiş ülkelerde, gelişme ve değişimin temel dinamiği, “yaşanan yanlışları tekrarlamama” bilinci olmalı…

Kor bir ateşi eliyle tuttuğunda eli yanan bir insan, bir daha kor ateşi tutar mı?

Kurban Bayramlarımızın “klasiği” olmuş öyle yanlışlarımız var ki, bir türlü bu yanlışlardan kurtulamıyoruz!

Dini değerlerimize göre; kurbanın eziyet görmemesi, kesilirken acı çektirilmemesi esastır. Ama, her kurban bayramında araç arkasına bağlanıp çekilen, demir sopalarla kovalanıp hırpalanan kurbanlıklar görmüyor muyuz?!

Kurbanını kendi eliyle kesmek isteyen kimileri yine her bayram ellerini kollarını kesiyorlar!.. Hijyenik koşullarda, işinin ehli kasaplar tarafından mezbahalarda kesim yapılması mümkünken, dini emirler apaçık ortada iken, bu inat niye?

İşin bir de ekonomik yönü var. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TESK) araştırmalarına göre; Her yıl ortalama 20 milyon lira değerinde kurban derisi heba oluyor! Çünkü, “kalitesiz bıçaklar ve tecrübesiz kasapların kestiği kurban derileri kullanılmaz hale geliyor!

Dini bayramlar, dini bir ibadet olmanın yanı sıra, “toplumsal bir işlevi” de içeriyor. Aile, akraba, komşu, eş-dost ilişkileri ile “toplumsal yakınlaşma ve dayanışmayı güçlendirme” gibi.

Ne var ki, toplumun orta ve üst gelir grubu için dini bayramlar, “tatil beldelerine hücum!” anlamına geliyor. Ekonomik bir hareket sağladığı için de siyasi iktidarlar, bayram öncesi ya da sonrası günleri de “tatil” olarak ilan edince, dini bayram gelenekleri de tatil kapsamında büyük ölçüde güme gidiyor!

Otobüs ya da uçaklarda yer bulmak zorlaşıyor! Bilet bedelleri hızla yükseliyor! Özel araçlarla yolculuk yapanlar, kent giriş ve çıkışlarındaki yoğun trafikte çılgına dönüyorlar. Bunlar bir yana, her bayram karayollarımız kan gölüne dönüyor.

Her bayram, yüzlerce insanımız “kaza” adı verdiğimiz “trafik cinayetlerinde” yaşamını yitiriyor! Çünkü, sürücülerimiz stres yüklü, uykusuz, yorgun ve dikkatsiz araç kullanıyorlar! Hızlı araç kullanmayı çok seviyorlar! Yol koşullarını hesaba katmıyorlar! Üstelik, içlerinde “ruh hastası” olup da hasta olduğunu bilmeyenler var!

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda, karayollarındaki kazalarda 120 insanımızı yitirdik. Oluşan “maddi hasar” yani “ulusal servet” kaybımız ise 1 milyar lirayı aşıyor!

Karayollarımızdaki kazalarla Avrupa ölçeğinde rekor kırıyoruz! Bu yılın ilk 7 ayında 230 bin kaza olmuş. 1591’i ölümlü, 100 bin 623’ü yaralanmalı kaza.128 bini ise maddi hasarlı kaza. Yitirdiğimiz insan sayısı 4 bini geçmiş! Her yıl trafik kazalarında 7 bin 500 civarında insanımızı yitiriyoruz!

Bu kurban bayramında durum ne olacak?

Bayram sonunda açıklanacaktır. Yanılmayı çok isterim. Keşke yanılsam, mahcup olsam. Ama biliyorum ki, bu bayramda da sonuç pek farklı olmayacak!

Yine, kendimizi tekrarlayacak, yine aynı hataları yapacağız!

Peki, biz hiç aklımızı kullanamayacak mıyız?

Küresel otomotiv şirketlerinin çıkarları uğruna, karayollarına yatırım yapıp, bir yandan daha da borçlanarak küresel şirketlere enayi pazarı olacağız, öte yandan her yıl binlerce insanımızı kurban verip trilyonlarca ulusal serveti yok edeceğiz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR