Gebze Teknik Üniversitesi AKP’nin seçim yatırımı mı?

MAKALEYİ DİNLE

Gebze Teknik Üniversitesi kanun teklifi TBMM’de görüşülerek kabul edildi. Türkiye'de endüstrinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, fakülte ve enstitüleri planlanan ilk üniversite olan Gebze Teknik Üniversitesi, 2015 - 2016 eğitim öğretim yılında Gebze Teknik Üniversitesi adı altında öğrenci alımı yaparak eğitime başlayacak.

**

Üniversite; Temel Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İşletme Fakültesi, Enerji Teknolojileri Enstitüsü, Biyoteknoloji Enstitüsü, Nanoteknoloji Enstitüsü, Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü, Savunma Teknolojileri Enstitüsü, Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden oluşacak.Yasayla, üniversiteye 433 kadro ihdas ediliyor. …

**

GETÜ, kurulmasına kuruldu, ama MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, AKP’lilere tepkili…  Üniversitenin kurulmasına destek veren ancak bunu seçim yatırımı olarak değerlendiren Türkkan, üniversitede tıp fakültesi olması konusunda verdiği önergenin reddedilmesine ise tepki gösterdi.

**

Türkkan, Türkiye’nin birçok ilinden daha kalabalık bir nüfusa sahip olan Gebze’ye üniversite kurulmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti.  Kendisinin 2013 yılında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bu konuda soru önergesi verdiğini, Konya’ya beşinci üniversite kurulurken Kocaeli’ne ikinci üniversite neden kurulmadığı sorusuna yanıt istediğini belirten Türkkan hala Avcı’dan yanıt gelmediğini belirtti.

**

Gebze’ye üniversite sözünün 2011 genel seçimlerinden hemen sonra verilmesine karşın Meclis gündemine genel seçim arifesinde geldiğine işaret eden Türkkan, AKP’nin en iyi bildiği işi yaptığını ve üniversitesi seçim yatırımına dönüştürdüğünü kaydetti.

**

Türkkan, “İçinde bulunduğumuz yasama döneminde, geçen 3 yılda bu teklifi Meclis Genel Kurulu’na getirmek çok mu zordu? Elbette değildi. Ama sizin, size göre çok önemli işleriniz vardı. PKK’lıları pohpohlamakla meşguldünüz. Açılım zırvasıyla uğraşarak şehit analarını şehit babalarını ağlatmakla meşguldünüz.

Güneydoğu’yu terör örgütüne teslim etmek ile uğraşıyordunuz.  Adaleti katletme misyonunuzu yerine getirmeniz gerekiyordu. Siz vatan ve millet için hayırlı işler yapsaydınız ayakkabı kutularını kim dolduracaktı?

Paraları kim sıfırlayacaktı?

Reza şarlatanının önüne kim yatacaktı?”

**

Konuşmasında kanun teklifinde eksiklikler olduğunu hatırlatan Türkkan, “Gebze’ye üniversite yapılıyorsa bu üniversitenin kesinlikle tıp fakültesi olması lazımdır. Sanayinin başkenti bir şehrin en büyük ikinci ilçesine yapılan Üniversitede tıp fakültesi olması elzemdir. Hele ki Dilovası gibi kanser vakalarının tavan yaptığı bir ilçenin komşusuna yapılacak Üniversitede tıp fakültesinin olması olmazsa olmazdır”diye konuştu.

**

Türkkan’ın görüşmeler sırasında Gebze Teknik Üniversitesi’ne tıp fakültesi kurulmasına ilişkin verdiği önerge AKP’liler tarafından reddedildi. Türkkan iktidar partisini Gebzelilere “AKP Gebze’lilere üniversite hastanesini çok görüyor” diye şikayet etti.

**

Gebze’ye bir üniversite açılması için uzun süredir bir arayış vardı…

Sonunda Gebze Teknik Üniversitesi adında bir üniversite kuruldu…

Yani Kocaeli Üniversitesi’nden sonra artık ikinci üniversitemiz Gebze Teknik Üniversitesi oldu.

Hayırlı olsun…


 

 

Vali Güzeloğlu’na teşekkür ediyoruz

Mersin’den ilimize atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na gazete temsilcileri ziyarette bulundu. Gazeteciler, Güzeloğlu’ndan eski Vali Ercan Topaca’nın koyduğu “bilgi alma yasağını” kaldırmasını istedi. Zira, gazeteciler ne kaymakamlardan, ne de birim amirlerinden bilgi alamıyor, her şey valilikten soruluyordu.

**

Güzeloğlu, gazetecilerin talebini kabul etti ve valilikten şu açıklama yapıldı.

Kamu hizmetlerinin gerektiği şekilde yerine getirilmesi, vatandaşlarımıza eksiksiz olarak sunulması ve insan odaklı hizmetler yerine getirilirken; şeffaf bir yönetim anlayışı gösterilerek yerel, ulusal, yazılı ve görsel basın ile internet ve sosyal medya aracılığıyla gerekli bilgilerin paylaşılması, kamuoyunun zamanında ve doğru olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir.

**        

Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu tarafından;  ilçe kaymakamları ve birim amirleri görev alanlarına giren konular veya meydana gelebilecek ani olaylarda kamuoyuyla bilgi paylaşılması ve yerel, ulusal, yazılı, görsel basın ile internet ve sosyal medyaya bilgi aktarılması konusunda yetkilendirilmişlerdir.”

**

Bu saçma sapan yasağı kaldırdığı için gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak Kocaeli Vali Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’na teşekkür ediyorum.

Oral’dan teşekkür

İSU Genel Müdürlüğü, komşu Yalova iline bağlı Altınova İlçe belediyesinin işlettiği atıksu arıtma tesisi ile atıksu terfi merkezi ve kanalizasyon hatlarına teknik bakım desteği veriyor. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Genel Müdür İlhan Bayram’ı ziyaret ederek teşekkür etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR