Vicdan ve adalet duygusu

MAKALEYİ DİNLE

Aşağıdaki yazım 16 Mart tarihinde gazetemizde çıkan ilk makalemdi.  Olaylar o kadar çabuk gelişti ki, beraat etmekle kalmadılar, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra malum  Savcı ve Hakimler içeriye alındı. O nedenle yazıma tekrar ilave yapmak gerekti, özür dileyerek yeniden sayfama koyuyorum

Gün geldi, ne oldu anlamadık, Türk Ordusunun mümtaz komutanları hücrelere tıkıldılar. Bunların içinde hemşerimiz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı, E.Oramiral Özden Örnek Paşa da vardı. Bu deliller uydurmadır denildikçe, bazı devlet büyüklerimiz davanın savcılığını gönüllü olarak üstlendiler. Suçsuz insanlar hücrelerde inim inim inlediler. Sonra duruşmalar, duruşmalar, bir sabah kalktığımda, kimine müebbet, kimine 46 yıl hapis cezaları verildiğini gördüm. Eski bir hakim olarak içim sızladı. Ama yapacak bir şeyim de yoktu. Kuran kursu öğretmeni olup ta o günlerde yüz yaşında vefat eden, Atatürk'ü İzmit'e ilk basın toplantısına gelirken B.Derbent istasyonunda karşılayan öğrencilerden olan anneme şikayet etmek aklıma geldi. İşte o sabah kaleme aldığım şikayet dilekçem.

Yağmur gibi iniyor Silivri'de kararalar.

 Kimi müebbet, kimi kırk altı yıl, bilmem ne,

 Lanet olsun diyorum ben böyle adalete.

 Neden hakim ol oğlum dedin bana anne.

**

Ne bir tüfek patladı, ne bir süngü takıldı.

 Dün orgeneraldi, sayenizde oldu hain.

 Şimdi nasıl derim ki bundan bana ne ?

Neden o kürsüye çıkmış oldum ben anne.

**

 Dört beş yıl süren tutukluluk reva mı ?

 Düşündükçe takma damarlarım sızlıyor.

 Nasıl geçer o karanlık hücrelerde bir sene.

 Neden müfettiş hakim oldum ben anne.

**

Vaazlarından sonra duaya başlarken sen,

Önce Atatürk ve şanlı Türk Ordusu derdin.

Gittin gideli bu dünya ne acaip oldu bilsen.

Duaların kabul görmedi galiba anne.

**

Günü geldi Derbent istasyonun da şiir okudun Ata'na,

Yüz yıl dualarını esirgemedin şanlı Ordumuzdan.

 Ama artık onun izleri siliniyor, gerisi bahane.

Böyle kalleş bir Dünya için neden doğurdun beni anne.

Sonra ne oldu, beraat ettiler, adalet yerini buldu dediler. Çekilen acılar, kaybolan rütbeler, intiharlar. Demek ki devletin temeli olan adalet henüz yerini bulmadı, muhtemelen mahşer gününe kaldı.

Ben adaletin mahşer gününe kaldığını zannederken, her şey birden değişti, hainler yakalandı onlarla birlikte onlardan daha hain olan savcı ve hakimlerde yakalanıp tutuklandılar. Bu adalet mensupları muhakkak ki 'bir saatlik hakkıyla adalet, 60 yıllık ibadete bedeldir' hadisini biliyorlardır. Bunlarda acaba kaç kuruşluk vicdan vardı. Evet adalet vardır, biz de onu görebildik. Şükürler olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Feridun Güray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR