KOCAELİ’NDE TURİZM HAFTASI

MAKALEYİ DİNLE

Turizm altın yumurta yumurtlayan tavuktur sözü bir hakikattir. Aynı amacı belirten bir veciz sözde Turizm bacasız fabrikadır. Turist para harcayan kişidir. Merakla, iş amacı ile yatırım, araştırma, gezip görme, eğlenme, dinlenme gibi amaçlarla değişik yerleri ziyaret etme arzusunda olan turistler gittikleri yerde güven içinde olmayı ve yakın ilgi alakayı arzular. Turisti yolunacak kaz gözü ile görenler daima kaybederler.
Kocaeli birçok yönden turist çekebilecek özellikleri taşımaktadır.
Her yıl 15-12 Nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftasının 37.si ilimizde çok renkli programlarla kutlanıyor. Yıllardan beri sanayi kenti olan Kocaeli’nde artık gerek sahil düzenlemeleri ile gerekse de yatırımcıların yapmış oldukları 5 yıldızlı oteller ile ve Gölcük Yazlık Ilıcası Tesisleri ile Kartepe Kış Sporları Merkeziyle, Müzeleriyle, Camileriyle, Konaklarıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle her türlü turizm çeşitliliğinin yapılabileceği çok önemli merkez haline gelmiştir. İstanbul’a yakın olması Kocaeli İçin büyük bir avantajdır. Yıllık İstanbul’a gelen 10 milyon turistten bir bölümünü Kocaeli’ne çeke bilirsek Kocaeli Turizm pastasından da hak ettiği payı alacaktır. İşte, Kocaeli’nin sesini duyurmak ve tanıtmak amacıyla Turizm haftasında çeşitli kutlamalar yapılmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerimiz bütün çalışmalarında Turizme çeşitli etkinlikle ve verdikleri hizmetlerle büyük katkı sağlamaktadırlar.
İlimizde de çok önemli programlar yapılıyor. Sabancı Kültür Sitesinde kız meslek lisesinin yaptığı program ayrıca Kocaeli Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Kartepe Turizm Meslek Yüksek okulu ve Kartepe Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği “El Ayarı, Göz Kararı. Lezzetler Yarışıyor” yarışması çok çeşitli kültürü içinde barındıran Kartepe’nin 10 Köyü ve 55 Mahallesinden ev hanımlarımız yaklaşık 125 çeşit yemekle yarışarak yörenin mutfak kültürünün ortaya çıkmasına katkı sunmuşlardır. Bu yarışma ülkemiz için ve ilimiz için çok önemlidir. Zengin Türk Mutfağına katkı sunmak amacıyla köy halkımızın böylesine bir yarışmaya yoğun bir şekilde katılımı bizleri mutlu etmiştir. Bu yarışma Türkiyede ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bu önemli etkinlikte organizasyonları düzenleyenleri, emeği geçen her kesi kutluyorum.
Yine program kapsamında Kocaeli Derbent Otelcilik Uygulama otelinde çok geniş katılımlı bir panel düzenlenmiş, Kocaeli’nin Turizm Potansiyeli ve Geleceği konuşulmuştur. Panele yoğun ilgi olmuş TUROP Genel Müdürü, TÜRSAB Başkan Vekili, Türkiye Rehberler Odası, Akademisyenler ve İl Kültür Turizm Müdürü katılarak Kocaeli Turizminin ve Geleceğinin çok geniş bir katılımlı dinleyicilere aktarmışlardır. Bu ve bu gibi etkinlikler sürekli yapılmakta. Kocaeli’nin dünyaya ve Türkiye’ye sesini duyurmak, ilimize daha çok yerli ve yabancı turist çekmek hedeflenmiştir. Bu çalışmalarda emeği geçen destekleyen başta Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı ve yıllardan beridir proje üreten, mesai menfumu gözetmeden çalışan İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan’ı, Kocaeli Üniversitesi MYO Müdürü Doç. Dr. Işıl Altun’u ve diğer emeği geçenleri kutluyor Turizm Haftasının ilimize, Ülkemize hayırlı olmasını ve Turizm Sektörüne bol kazançlar getirmesini diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR