İzmit Belediyesi, AKP’den kaç lira tabela vergisi alıyor?

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar;

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz cuma günü manşetten bir haber verdik…

Dilerseniz, haberi birlikte okuyalım;

Sonra da değerlendirmemizi yapalım…

“Marmara Sanayici ve İş Adamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Bahri Odabaş, ilginç bir çalışmaya imza attı.

Aynı zamanda AKP İl ve İzmit İlçe binasının da bulunduğu Perşembe Pazarı mevkiindeki Haldızlar İş Merkezi’nin de yönetim kurulu başkanı olan Odabaş, AKP’li yöneticiler hakkında izinsiz reklam ve tabela asıldığı gerekçesi ile yasal takibat başlattı.

**

Haldızlar İş Merkezi yönetim kurulu, AKP il ve ilçe teşkilatlarının 12 yıllık dönemi kapsayacak şekilde toplam 480 bin TL ödeme yapması gerektiği yönünde karar aldı.

Bu paranın bir an evvel ödenmesini isteyen yönetim, aksi takdirde tüm afiş, tabela, poster, yazı ve diğer reklam içerikli çalışmaları indireceklerini duyurdu.”

**

**

Bu haber çıktıktan sonra, bir ortamda haberle ilgili yorumlar yapıldı…

Ortamdakilerden birisi şunu söyledi; “AKP İl ve AKP İzmit İlçe Başkanlığı, iş merkezi yönetimine tabela vergisi vermiyormuş. Madem öyle, acaba İzmit Belediyesi, AKP İl ve AKP İlçe Başkanlığı’ndan tabela vergisini alıyor mu?”

**

Ben de önceki gür “İzmit Belediyesi, AKP’den

tabela vergisi alıyor mu?” başlıklı bir yazı yazdım.

İzmit Belediyesi tabela vergisi ile ilgili bir açıklama yaptı.

**

Açıklamayı birlikte okuyalım; “09.12.2014 tarihli Kocaeli Gazetesi’ndeki köşenizde yer alan “ İzmit Belediyesi AKP’den tabela vergisi alıyor mu?” yazınızla ilgili olarak Belediyemizin Mali Hizmetler Müdürü Seyhan Özcan tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir. Bilginize sunarız.”

**

2464 Belediye Gelirleri Kanunun İlan ve Reklam Vergisinin İstisna ve Muaflıklar Bölümünün 7. Maddesinde yer alan  “ Siyasi partiler kanununa göre, siyasi partilerin siyasi faaliyet sınırları içinde yapacakları ilan ve reklamlar” maddesi gereğince Belediyemiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren  HİÇBİR SİYASİ PARTİDEN TABELA VERGİSİ ALINMAMAKTADIR.”

**

Açıklama böyle…

Yani yasa gereği siyasi partilerden tabela vergisi alınmıyor…

İzmit Belediyesi’nin bu açıklaması sayesinde sanırım birçok kişi, siyasi partilerden tabela vergisinin alınmadığını öğrenmiştir…

**

Ama bence siyasi partilerden de tabela vergisi alınmalı…

Siyasi partiler TBMM’den milyonlarca lira seçim harcaması alıyorsa, tabela vergisinde muaf tutulmamalı.

Zaten şu anda mantar gibi siyasi parti türedi, sonarım Türkiye’deki siyasi parti sayısı 40’a ulaştı…

 

Civelek dede oldu

AKP Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek'in kızı Ayşe Özlem Kağanoğlu,bir erkek bebek dünyaya getirdi.

Gölcük Aile Konak Hastanesi’nde dünyaya gelen bebeğe "Mahmut Esad" adı koyuldu. İlk kez torun sahibi olan Civelek, sabahın erken saatlerinde kızının yanında olmak için hastaneye geldi. 22 Eylül 2013'te Abdullah Kağanoğlu ile evlenen Ayşe Özlem Kağanoğlu, İl başkanı Mahmut Civelek ve ailesine torun sevinci yaşattı.
Civelek,  sevincini sosyal medya üzerinden şöyle paylaştı; Şükürler olsun ki Mahmut Esad'ımızı kucağımıza aldık kızım bizi çok mutlu etti. Torun sevgisi bambaşka...

 

Hayvanlar için ne kadar hukuk!

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Yalçın, Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği tarafından organize edilen panele konuşmacı olarak katılacak. "Hayvanlar için ne kadar hukuk?" konulu panel bugün 13:30  - 15:30 saatleri arasında KOÜ Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.  Katılımın ücretsiz olacağı panele tüm hayvan dostları davet edildi.

 

Belediye sevindiriyor  

İzmit Belediyesi, yaptığı yardımlarla binlerce kişiyi sevindiriyor. Belediyenin Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda geçen 11 ay içinde ihtiyaç sahibi 2582 aileye  gıda, 68 aileye giyim, 171 aileye eşya, 104 aileye de yakacak yardımında bulunuldu. 

 

Seyyar satıcılara yasak!

Gölcük Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçe genelindeki okul ve cami önlerinde satış yapan seyyar satıcıları denetleyerek gelişi güzel, tretuvarları işgal ederek satış yapmalarına izin vermiyor. Seyyar satıcıların zaman zaman bölge dışından da gelerek almış oldukları çeşitli bozuk malları, çok uygun fiyata satış yapıyorlar. Zabıta, şimdi satıcılara yasak getirdi.

 

“Onursuz bir davranış”

Bedelli askerlik olayına tepki büyük. Ama AKP hükümeti kararlı… İşçi Partisi Gölcük İlçe Başkanı Gürsel Albayrak hükümetin çıkarttığı Bedelli Askerlik konusunda düşüncelerini şöyle dile getirdi; Parayla askerlik yapmak onursuz bir davranıştır" dedi.

 

İHH, İsrail’e karşı

İnsani Yardım Derneği (İHH) Gölcük Sorumlusu Dinçer Koç, İHH'nın çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Koç, "Siyonist katil İsrail ve işbirlikçilerinin yargı önüne çıkartılması için İHH olanca gücüyle uğraşmaktadır" dedi. İsrail’e her zaman tepki gösteriliyor. Ama iş başına gelen hükümetler, her defasında İsrail ile işbirliği yapmaya devam ediyorlar.

 

Başkan Çıldır, "Birlikte mücadele edeceğiz"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gölcük İlçe Başkanı Hüseyin Çıldır, kendisine rakip olan adayları sevdiğini söyledi. Çıldır, "MHP hepimizin partisidir. Ben seçimde başkan adayı olan Mustafa Aksoy'u ve Cumali Özcan'ı çok seviyorum. Bizler aynı çatı altında MHP'nin başarısı için çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Güzel bir açıklama. Birlik ve beraberlik mesajı veren Çıldır, bu açıklamasıyla aday olan kişileri de onore etti. 

 

Dumlu’nun bedelli askerlik yorumu

30 Mart seçimlerinde CHP’nin Gölcük Belediye Başkan adayı olan Eczacı Turan Dumlu, müthiş bir oy alarak az bir farkla AKP’nin adayı Mehmet Ellibeş’e karşı seçimi kaybetmişti. Dumlu, bedelli askerlik yasası ile ilgili yorum yaptı. Bedelli Askerlik Yasasından yararlanıp askerliliğini yapmayan gençlerin vicdanları kanatacaklarını söyleyen Dumlu , “Bedelli Askerlik yasası insanlarda zengin- fakir sınıf ayrımının oluşmasını sağlıyor. Bu yasa ile fakirler aşağılanmışlardır” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR