YÜZME SİMSARLARI IŞ BAŞINDA…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

 

İş bulamadığı için mi bu işi yapanları mı ararsınız, velileri süslü laflarla kandırıp çocuklarına her türlü eziyeti çektirenleri mi, yoksa 15-16 yaşında çocukları velilere hoca diye tanıtanları mı, ya da yüzme bilmeyen yüzme antrenörlerlerini mi?

İşte yine bir yaz ve yine yüzme simsarları iş başında…

Kışın bir elin parmaklarını bile geçmeyen yüzme kulüplerine havalar ısınınca her köşe başında rastlamak mümkün, neredeyse metrekareye 2-3 yüzme kulübü düşüyor. Malum yaz geldi mi herkeste bir yüzme telaşı yaşanıyor ve yazlık kulüpler bir bir sezon açıyor,

Her posta kutusundan, sosyal medyadan, çocukların çantalarından, otoparka bırakılan araba camlarından, yüzme kulüpleri broşürleri elimize geçiyor, o kadar çok ki, sanki bunlar gökten yağıyor.

Veliler şaşkın, ne yapacağını bilmiyor, aradıkları numaralarda bin bir yalan, bin bir vaat, yüzme öğretmiyorlar sanki seçim propagandası yapıyorlar, herhangi bir standart yok, veli işinin ehli bir pazarlık uzmanıysa istediği fiyata kayıt yaptırabiliyor. Kulaktan dolma yüzme bilgileriyle gözleri boyanıp ikna edilen veliler havuza getiriliyor ve işte şov o zaman başlıyor…

Kalabalık gruplar,standarda  uymayan yaş grupları,yetersiz hatta tek gördüğü ders  lisedeki  beden eğitimi dersi olan yüzme antrenörleri,kendisini bile suda  tutmayı beceremeyen biri, karşımıza hoca olarak çıkıyor ve çocuklarla suda ders yapıyor.Bizim işimiz su  dersimiz karada değil suda yapılıyor.Ortamda 750 metre küp yabancı bir madde var ve adı SU..Evet su yüzümüzü yıkarken bize zarar vermiyor fakat İçine girdiğimizde her türlü riske açıksınız.Uzman bir öğreticiniz yoksa işte   o zaman zor durumdasınız .

Bir anne olarak en çok bu durumda hayatlarının başında böyle bir öğretmeni olan çocuklara üzülüyorum. Bin bir hevesle yüzmeye başlıyorlar, deneyimsiz ellerde yüzmeye küsüp gidiyorlar, belki illerde çok iyi olabilecek bir sporcuyu daha kazanmadan kaybediyoruz, hatta bırakın yüzmeyi o çocuğun spordan soğumasını sağlıyoruz. Yıllardır binlerce çocuğun küsüp gittiğine, spordan nefret ettiğine şahit oldum.

Evet, her işteki gibi, işini kötü yapanlar olduğu gibi çok iyi yapanlar da var. Sapla samanı ayırmak lazım.

Bir çocuğunuz varsa elinden tutup herhangi bir kurs aradığınızda çok araştırmacı olmanız gerekiyor.

Kulüp kaç yıldır hizmet veriyor?

Kaç sporcusu var?

Yarışlara giren bir kulüp mü?

Teknik kadro kaç kişiden oluşuyor?

Teknik kadronun eğitim durumu nedir?

Kulübün başarıları nelerdir?

Milli takıma sporcu vermiş midir?

Spora

bakış açıları nasıldır?

 Antrenörler Çocuk psikolojisi konusunda uzman mıdır?

Bu maddeleri o kadar çok çoğaltabilirsiniz ki bu tamamen size bağlı.

En değerli varlığınız olan çocuğunuzu bir sporla tanıştırırken, bu serüvenin başlamadan bitmesi sizin elinizde,

Günümüzün anneleri çocuklarının ne yediğini, ne içtiğini, bu kadar önemsiyorken, çamaşırlarını özel deterjanla yıkayıp, atletlerinin bile etiketini batmasın diye kesiyorken; hayatını belirleyecek olan bir kararda da bu kadar hassas davranmalılar bence.

Değerli ebeveynler, araştırın, çevrenize sorun, gelin tribüne oturun dersleri izleyin, başarılara bakın, adını sanının duymadığınız kulüplere, her köşe başında açılan yaz okullarına da itibar etmeyin, evlatlarınızı bu insanlara emanet etmeyin.

Binlerce broşür dağıtılıyor diye, sosyal medya da, gazetelerde reklamlar dönüyor diye o kurum iyi diye bir şey yok.

Çocuklarınızı kullanmalarına, spordan soğutmalarına, sakatlamalarına izin vermeyin. Bu işi gerçekten iyi yapan kulüpler var, üzücü ama ancak bir ya da iki tane. Yani onlarca kulüpten sadece bir iki tanesi gerçek. Her yaz olduğu gibi bu yazda durum aynı. Ama artık bu işe bir dur demek lazım, sizler bu kişilere pirim vermeyeceksiniz, bizler bu kişileri piyasa da barındırmayacağız, devlet gerekli denetimleri yapacak ve yandıkları saman alevi gibi sönüp gidecekler.

Burası Kocaeli; tutunmanın çok zor olduğu bir yer, bu piyasa da olmak için gerçekten çok dürüst olman gerekiyor, işini doğru yapmak, tüm kötülüklere kulaklarını tıkayıp, seni engellemeye çalışanlara çalışarak, büyüyerek en büyük darbeyi vurmak gerekiyor.

Siz siz olun bu çağrıma kulak verin, bir gün gelip bin bir umutla başladığınız spordan nefret etmeyin, çocuğunuzu hayata küstürmeyin.

Unutmayın doğru başlangıçlar mutlu sonların garantisidir.

 

HAFTANIN

 SÖZÜ

Dünyada hiç kimse kaliteden ödün vermeden, daha ucuza satamaz. Sadece fiyatına bakmak, bazı hileleri kabullenmektir.

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

 

Türkiye’nin ilk yüzme okulu 1962 yılında Galatasaray adasında açılmıştır.

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Işıl Bozca - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR