Gölcük’te yapılacak yeni sanayi sitesine itiraz var!

MAKALEYİ DİNLE

Gölcük’te dev bir kentsel dönüşüm projesi hazırlandı.   İlk etapta ilçede bulunan sanayi sitesinin yeri değişecek.

Yeni sanayi sitesi ile ilgili yer tahsisi yapıldı. Proje hazırlandı. Önümüzdeki günlerde işi inşaatla ilgili ihale yapılacak.

Tabloya baktığımızda “ Yeni Sanayi Sitesi” projesinde sona gelindiğini görüyoruz.

Ancak bu süreçte yaşanan bazı sıkıntılar varmış.

Aslında sıkıntı en baştan başlamış. Sanayi sitesi mevcut yerinden kaldırılacağı ve yeni bir alana kurulacağı bilgisi iş yeri sahiplerine tebliğ edilmemiş.

Bu şikayetin sahibi olan Fahri Demiroğlu, gazetemize gelerek, yeni sanayi sitesiyle alakalı bazı iddialarda bulundu.

Sohbetimiz sırasında iki dükkan sahibi olan Demiroğlu şunları söyledi;

“Ben 110 dönüme kurulacak olan yeni sanayi arsasının nasıl alındığını merak ediyorum.

Arsanın tarladan sanayi arsasına çevrilerek satın alındığını duydum. Bu da yapılacak olan iş yerlerinin maliyetini artırıyor.

Tarla 10 liraysa sanayi ye çevrildiğinde kat ve kat artıyor.

Burada esnaf zarara uğratılmıştır.

Benim sanayi sitesi içerisinde 100’er metrekarelik iki dükkanım var. İnşaat maliyeti arttığı için her iki dükkan için yüzde 40 eksik metrekareli işyerleri verilecek.

Maliyet yüksek olduğu için öngörülen bu uygulama kabul edilir gibi değil.

Bu proje başlarken bizleri toplayıp bir bilgilendirme yapmaları gerekiyordu. Ama birkaç esnafı bir araya getirip işi oldu bittiye getirdiler. Ben bu şartlarda dükkanımı terk etmek istemiyorum.

Mevcut plana göre küçük dükkanlar sitenin en arkasında. Dükkanımın şuan ki metrekaresi kadar bir yer almam için üste para ödemem gerekiyor.

Yapılan adaletsizlik.

Zaten mevcut sanayi sitesi tutmadı, şimdide başka bir hayalin peşinden sürükleniyoruz.

Ben iş yerinden çıkmayacağım, eğer çıkartmak istiyorlarsa da kendilerinin belirlediği metrekare fiyatına dükkanımı satayım” dedi.

Anlaşılan Gölcük Sanayi Sitesi esnafı yen sanayi sitesiyle ilgili içten içe sıkıntı yaşıyor. Bakalım bu sorunlar nasıl giderilecek ve mevcut iş yeri sahiplerine ne gibi kolaylıklar sağlanacak.

 

Orman yolu kapatılmış

Derince Yenikent Çamlık yolu, dökülen kum ve mıcırla kesilmiş. Vatandaşların hafta sonlarını değerlendirdiği ormanlık alana giden tek yol da bu şekilde kapanmış.

Hafta sonu Derince Belediyesi Fen İşleri birimi tarafından dökülen malzemeyle kapalı tutulan yolu kullanmak isteyen vatandaş, “Yangın olsa itfaiye aracı bile giremeyecek” diyerek yapılan uygulamaya tepki gösteriyor

 

Hayırseverler kermesi 23 Nisan günü açılıyor

İhtiyaç sahibi öğrencilerin yararına düzenlenen ve binlerce hayırseverin katılımıyla gerçekleştirilen Geleneksel Büyük Kermes 23 Nisan Cumartesi Günü saat 11.00’da Perşembe pazarında kurulacak. 5 gün boyunca açık kalacak olan kermes Yoksullara Yardım Derneği Kocaeli Şubesi tarafından organize ediliyor. El işlemelerinden, her türlü gıda ihtiyacına kadar birçok şeyin bulunabileceği kermesten elde edilen gelir, okuyan çocuklarımız ve gençlerimiz için kullanılacak.

 

Körfez Sahili, polemik konusu oldu

Körfez ilçesinde oturan vatandaşlar bu aralar ilçenin sahil kesiminde çektikleri fotoğraflarla sosyal medyada paylaşımlarda bulunuyor. Herkes, denizdeki kirliliğin nedenlerini ve çözümlerini soruyor. Bu konuyla ilgili Körfez Belediyesi bir açıklama yayınlayarak denizin kirliliğinin mevsim dönüşünden olduğunu bildirdi. Körfez Belediyesi, son günlerde vatandaşların yoğun şikâyette bulunduğu İzmit-Körfez’indeki deniz yüzeyinde görünen sarı tabakanın kirlilik değil, mevsimsel geçişlerde yaşanan doğa olaylarından kaynaklandığını açıkladı.Körfez Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Biriminden yapılan açıklamada; “Körfez ve Kocaeli sahillerinde her yıl genellikle bu aylarda denizde ortaya çıkan ve çevreye duyarlı vatandaşlarımızın ilgisini çeken, şikâyetine konu olan sahillerimizdeki turuncu renkli tabaka oluşmasının nedeni mevsimsel geçişlerde yaşanan doğa olaylarından kaynaklanmaktadır” dendi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR