İyi, kötü, çirkin!..

MAKALEYİ DİNLE

Hayatın her alanında olduğu gibi, siyasette de “İyi, kötü ve çirkin” sayılan davranışlar vardır.

Elbette bu değerlendirmenin ölçütü, kişinin “kültürel kişiliğine” bağlıdır!

Şeyh Edebali, Osmanlı’nın kuruluş döneminde yaşamış, Osman Gazi’nin kayınbabası. Bir İslam ilahiyatçısı, din bilgini.

Osman Gazi’ye öğüdü ile biliniyor.

Özetle diyor ki; “…Dünya sandığın kadar büyük değildir. Dünyayı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüzdür. Hırsımız, bencilliğimizdir. Bu yolda hırs, benlik ve kibir, engeldir oğul. Teklik sadece Allah’a mahsustur. İşlerini ehil kişilere danışarak tutasın, danışırsan yol alırsın, danışmazsan yolda takılıp kalırsın oğul. (..) Öfken ve benliğin bir olup aklını yener! Öfke ateş, öfke afet, öfke şeytandır oğul. Öfke benliğin yemi, en lezzetli gıdasıdır. Benlik semirdi mi irade yok olur gider! (..) Açık sözlü ol. Her sözü üstüne alma Sözü söz olsun diye söyleme. Bizler, nefreti eritmek için, muhabbetin asaletini dünyaya yeniden hakim kılmak için çıktık yola. (..) Yiğit olan kördür, kötülüğü görmez; sağırdır, kem sözü işitmez; dilsizdir, her ağzına geleni demez.”

Edebali’nin bu sözlerine saygı ile bakıyorum.

Peki, Türkiye’de bugünkü siyaset diline bakınca bu bilge insanın sözlerine saygılı olan kaç siyasetçi gösterebilirsiniz?

İYİ” olana örnek yok mu?

Elbette var. Farklı siyasi görüşteki kişi ve kurumlara “saygı, hoşgörü, sabırla” bakan ve “hırsı, kini, nefreti” tanımayan siyasetçi örneklerine de tanık oluyor ve umutla bakıyoruz.

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın HDP, MHP ve AKP’ye yaptığı nezaket ziyaretleri, görmezden gelinebilecek bir davranış mıdır?

Küçükkaya ve yönetimindeki arkadaşlarını kutluyorum.

Peki “KÖTÜ” bir örnek verebilir miyiz?

O kadar çok ki!..

Hangisini sayayım?

Ama, son tanık olduğum bir genç siyasetçinin söylemini örnek göstereceğim.

MHP Kocaeli Milletvekili adayı Derya Çavdar, gazetemize yaptığı ziyarette; “HDP’nin vekil çıkarması Kocaeli için bir utançtır” demiş!

“Önyargı, öfke, kin ve nefret” içeren bir söylem bu. Çavdar, genç bir siyasetçi. Üstelik, Kocaeli ölçeğinde “tanınmak” istemi olması da çok doğal.

Ama, bu ülkenin bir gerçeği var;

Bu ülkede, bu coğrafyada, yüzyıllardır birlikte yaşadığımız, ortak tarihi geçmişimiz ve akrabalığımız olan, aynı dini inancı paylaştığımız “farklı etnik kökenden” ve “farklı mezheplerden” insan toplulukları da yaşıyor. Onların bir kısmının “kendi dilini kullanma, kendi kültürünü engelsiz yaşama, eşit yurttaşlık hakkı” gibi talepleri olabilir. Hatta, silahlı eylemlerle –ki bu açıkça TERÖRİST EYLEMLERDİR. Yaşadığımız coğrafyada çıkarları olan emperyalist güçlerin de desteği ve ülkemizi yönetenlerin aymazlıkları ile dökülen kardeş kanı, yitirdiğimiz şehitlerimiz, bizi büyük acılara da sürüklemiştir. Ama, bir gün bu kahrolası kanlı dönemin sona ermesi, “birlikte, kardeşçe ve insanca yaşamak” yeniden özlem ve ortak hedefimiz olmalı. Birbirimizi “kin ve nefret” duyguları ile “düşman” olarak görmek bizi hangi mutlu sona ulaştırabilir?

Üstelik; yasal bir parti, yasal bir seçim sonucu, “seçme hakkı” kullanılarak, “meşru zeminde siyaset” yapmayı tercih edeni neden “yok sayalım, neden utanalım?”

Son olarak, “ÇİRKİN” örnek ne olabilir?

O kadar çok ki!

EDEBALİ’nin sözlerini bir kez daha altını çizerek okuyun ve bir düşünün lütfen; “Bütün o güzel sözlerin tam aksini yapan. Kendisinden başka hiç kimseyi adam yerine koymayan. Hırsı aklını aşmış, herkesi “düşman” olarak gören, demokrasi, hukuk devleti kavramlarını hiçe sayan o kadar çok siyasetçi örneği göreceksiniz ki!..”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR