Emekli maaşına haciz şoku!

MAKALEYİ DİNLE

Basından aldığımız haberlere göre Türkiye’de kredi kart borçlusunun sayısı 6 milyondan fazla her gün basından bu borçların ödenmemesinden kaynaklanan birçok hüzünlü haberler okuyoruz.

 

Mağdurlardan biriside en son çıkan Yargıtay kararı ile hukuken haksızlığı tescil edilmiş olan emekli bir vatandaş. Bu emekli vatandaşımız bankadan kredi kartı alıyor. Doğal olarak kredi kartı alırken de hiç kimsenin okumadığı sayfalar dolusu kredi kartı sözleşmesi imzalattırılıyor. Bir zaman sonra 6 milyon kişiden biri olan vatandaşımız kredi borcunu ödeyemiyor. Emekli maaşını almaya gittiğinde büyük bir şok geçiriyor. Çünkü banka kredi borcu nedeniyle tüm emekli maaşını bloke etmiş.

 

Emekli vatandaş maaşının tamamının bloke edilemeyeceği inancı ile tüketici mahkemesinde dava açıyor. Mahkeme emekli vatandaşı haklı bularak blokenin kaldırılmasına karar veriyor.

 

Ancak banka Yargıtay nezdinde tüketici mahkemesinin kararını temyiz ediyor,  Yargıtay 13. Hukuk dairesi emekli vatandaşı şok eden bir karar veriyor ve bankayı bloke nedeniyle haklı bularak tüketici mahkemesinin kararını bozuyor.

 

Bankayı haklı bulma gerekçesi ise, emekli vatandaşın kredi kartı alırken okumadan imzaladığı sözleşmede belirtilen hususlar oluyor. Zira emekli vatandaşın imzaladığı sözleşmede borcun ödenmemesi halinde bankanın doğan tüm alacaklarına Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığı maaşının kesilmesine onay veriliyor.

 

Banka sözleşmede belirtilen bu hükme göre tüm maaşa bloke koyabiliyor. Yargıtay karar özetinde emekli vatandaşın bankadan kullandığı kredi borcunu sözleşme şartlarına uygun olarak ödemesi zorunlu olduğunu, bankanın maaş gelirine göre borcunun ödenebileceği güvencisiyle kredi verdiğini belirtmektedir.

 

O nedenle bankaların önümüze uzattıkları sözleşmede ne yazdığını çok iyi okumak zorundayız. Yoksa böyle tatsız sürprizlerle her zaman karşılaşmamız mümkün.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR