Şirketlere iyi haber

MAKALEYİ DİNLE

Kendi mesleğim olduğu için söylemiyorum. En sık değişen veya eklemeler çıkarmalar yapılan yasalar vergi yasaları olduğunu düşünüyorum. Birde bunların torba kanun diye adlandırılan kanunların içinde düzenlenmesi ayrı bir sorun, zira takibinde zorluklar yaratmaktadır.

 

7 Nisan 2015 tarihinde resmi gazetede 6637 sayılı bir kanun yayınlandı. Yayınlanan bu kanunla Kurumlar vergisinde bir değişikliğe gidildi. Yapılan bu değişiklik şirketler adına olumu ve yararlı bir değişikliktir. Buna göre, nakit sermaye artışı yapan şirketler, arttırılan sermayenin belli bir oranında kurumlar vergisinden indirim hakkı elde etmiştir.

 

Yapılan yasal düzenlemeye göre, sermaye şirketlerinin (Anonim, limitet şirket gibi) sermaye artışlarındaki nakdi sermaye artışları veya yeni kurulan şirketlerde sermayenin nakit olarak ödenen kısmı üzerinden merkez bankasınca belirlenen ticari kredilere uygulanan faiz oranı esas alınarak hesaplanan tutarın % 50’si yılsonunda kurumlar vergisi matrahından indirim konusu yapılacaktır. Yasanın yürürlük tarihi 1 Temmuz 2015 tarihi’dir.

 

Konuyu bir örnekle açıklarsak. Varsayalım ki 1.000.000 TL’ye 20.07.2015 tarihinde yeni şirket kurulsun veya mevcut şirket sermayesini 1.000.000 TL arttırsın. Bu artışın 500.000 TL kısmı nakit olarak yapılsın. Merkez Bankası kredi faiz oranı da % 15 olsun bu durumda sermaye artışı Temmuz 2015’te yapıldığından o ayı saymıyoruz. Yılsonuna kadar kalan ay sayısı 5 aydır. Dolayısıyla faizi 5 ay üzerinden hesaplamamız gerekiyor.

 

500.000 X 0,15 = 75.000 TL faiz tutarı yıllık

75.000 / 12 X 5 = 31.250 TL 5 aylık faizi

 

31.250 TL Kurumlar vergisi matrahından indirilecektir. Diğer bir ifade ile kurum karı 31.250 TL azalacaktır. Bunun vergi olarak yansıması 31.250 TL % 20 = 6.250 TL bir avantaj sağlamış olacaktır. Ay süresi arttığında ve arttırılan sermaye tutarı da arttırıldığında vergi avantajı da o oranda artacaktır.

 

Yılın zararla kapatılması nedeniyle indirimin uygulanamaması halinde süre sınırı olmaksızın sonraki yıllara devredilecektir. Ancak bu teşvikten banka ve Sigorta şirketlerinin yararlanmaları mümkün bulunmamaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR