Savcı, Karaosmanoğlu’nun şikâyetinde Ali Haymanalı’yı suçsuz buldu

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP’li Büyükşehir Belediyesi eski Meclis Üyesi Ali Haymanalı’nın “İHALELERİN ADAMINA GÖRE VERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ” söylemi üzerine kendisini mahkemeye vermişti.  Haymanalı da 15 Aralık 2014 tarihinde Cumhuriyet Başsavcısı’na savunma verdi.

Cumhuriyet Savcısı, Haymanalı’nın savunmasını okudu…

Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi…

Yani cumhuriyet savcısı, bunda hararet görmedi…

Savcı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan müştekinin (İbrahim Karaosmanoğlu) bu faaliyetler nedeniyle eleştirilmesinin doğal olduğu, netice itibariyle şikayete konu sözlerin Belediyenin faaliyetleri ile ilgili eleştiri içerikli olup, hakaret suçunu oluşturmadığı, bu sebeple atılı suçun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşıldığından KAMU ADINA TAKİBATA MAHAL OLMADIĞINA karar verdi.

**

Cumhuriyet Savcısı’nın kararını birlikte okuyalım;

**

T.C KOCAELİ CUHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Soruşturma No: 2014-22610

Karar No: 2014- 11792

KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARAR

DAVACI: K.H

MÜŞTEKİ: İbrahim KARAOSMANOĞLU

VEKİLİ: Av.Halit ÇOKAN

 

ŞÜPHELİ: Ali HAYMANALI

SUÇ: Hakaret

SUÇ TARİHİ: 26.03.2014

NEDENİ: SUÇUN YASAL UNSURLARI İTİBARİYLE OLUŞMAMASI

 

***

 

SORUŞTURMA EVRAKI İNCELENDİ:

Müstek vekili şikayet dilekçesinde özetle; Feza Gazetecilik A.Ş.'nin yayın sahibi olduğu Zaman Gazetesinin 26 Mart 7014 tarihli nüshasının 7. Sayfası ve aynı gazetenin internet sayfasında yer alan "İHALELER ADAMINA GÖRE VERİLİYOR" başlıklı haberde müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil isnat edildiği, müvekkili Belediye Başkanı hakkında gerçek dışı ilhamlarda bulunulduğu ve bu suretle hakaret suçu işlendiği yönünde şikayette bulunduğu,

Şüpheli beyanında özetle; Kendisinin 2014 yılı Mart ayı sonuna kadar Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olduğunu, aynı yılın Ocak ayında kurulan denetini komisyonu üyesi olduğunu, komisyon olarak belediye bütçesi ile ilgili olarak rapora tamamlayıp Belediye Meclisine sunduklarını, bu raporla ilgili muhalefet şerhi verdiğini, muhalefet şerhinde belirttiği üzere bazı ihalelerin belli başlı kişilere verilmesi sebebi ile belediyenin zarar ettiğinden bahsettiğini, hatta AKP’nin meclis üyeleri bile ihalelerin hep aynı firmadan alındığını belirtip kendisinin muhalefet şerhine destek verdiklerini, kendisinin İHALELERİN ADAMINA GÖRE VERİLDİĞİNİ belirttiğini, ancak her hangi bir somut isim söylemediğini, buradaki amacının kamuyu korumak ve görevini yerine getirmek olduğunu, kimseye hakaret etme kastı olmadığını, bu sebeple atılı suçlamayı kabul etmediğini, ayrıca Zaman gazetesi bölge muhabiri Cahit Kılıç kendisini telefonla aradığında kendisine yukarıda belirttiği şekilde belediyede yapılan ihalelerle ilgili şeyleri söylediğini, ancak her hangi bir şekilde isim söylemediğini, gördüğü yanlışları aktardığını beyan etmiş ve suçlamayı kabul etmediğini beyan etmiştir.

Şüpheli Ali Haymanalı’nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde suç tarihinde Belediye Meclis Üyesi olduğu ve Mecliste Denetim Komisyonda görevli olduğu, şüphelinin dosyaya ibraz ettiği ve kendisi tarafından Belediye Meclisine sunulan muhalefet şerhi ile başlayan yazılarında Belediye Meclisinin yapmış olduğu toplantıda yapılan ihaleler ile ilgili düşündüklerini ifade ettiği, şüphelinin aynı düşünceleri Zaman Gazetesinin muhabirine de ifade ederek "Baktığımız zaman gelirlerin nitelikli dağıtılmadığını görüyoruz, ihalelerin adamına göre verildiğini görüyoruz, ihalelerin pahalı verildiğini görüyoruz " şeklinde ifadelerde bulunduğu,

Şüphelinin, şikayete konu sarf ettiği " İHALELERİN ADAMINA GÖRE VERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ” ifadesinde ifadenin öncesi ve sonrasındaki cümlelerle birlikte değerlendirildiğinde hakaret kastı taşımadığı, eleştiri kastıyla söylendiğinin anlaşıldığı,

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde denetim komisyon üyesi olan şüphelinin bu şekilde yaptığı işle ilgili sözler sarf etmesinde hukuka aykırı bir yön olmadığı, yine şüphelinin ifadesinde müştekiyi doğrudan hedef alan bir ifade kullanmadığı, Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetleri ile ilgili eleştirilerde bulunduğu, Kocaeli gibi önemli bir şehrin Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu bazı ihaleler ve faaliyetlerinin bölgenin kamuoyu ve siyasetçileri tarafından takip edilmesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan müştekinin (İbrahim Karaosmanoğlu) bu faaliyetler nedeniyle eleştirilmesinin doğal olduğu,

Netice itibariyle şikayete konu sözlerin Belediyenin faaliyetleri ile ilgili eleştiri içerikli olup, hakaret suçunu oluşturmadığı, bu sebeple atılı suçun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşıldığından .

KAMU ADINA TAKİBATA MAHAL OLMADIĞINA,

Karar örneğinin müşteki vekili ve şüpheliye tebliğine, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Kocaeli Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edebileceği hususun serbestliğine, itirazın reddi halinde itiraz masraflarının itiraz edenden tahsil edileceğine; CMK’nın 172-173 ve devam maddelerince karar verildi. l8-12.2014. Cumhuriyet Savcısı (ismini yazmadım)

**

Sevgili okurlar;

CHP’li Ali Haymanalı’nın savunmasını ve Cumhuriyet Savcısı’nın verdiği kararı okudunuz…

 

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Haymanalı’nın “İHALELERİN ADAMINA GÖRE VERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ” cümlesini hakaret kabul edip kendisi hakkında dava açtı… Cumhuriyet Savcısı, bu hakaret değil, böyle eleştiriler olabilir dedi… Büyükşehir Belediyesi, Haymanalı’nın bu sözü üzerine dava açacağına, şimdiye kadar verdiği ihalelerin bir listesini Haymanalı’ya verir, Haymanalı’nın bu cümlesini çürütürdü… Ama Büyükşehir, ihale listesini Haymanalı’ya vereceğine, kendisine hakaret ediliyor diye dava açıyor.

**

Aslında Haymanalı, “İHALELERİN ADAMINA GÖRE VERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”  cümlesiyle Kocaeli’de yaşayan birçok vatandaşın düşüncesine tercüman olduğunu söyleyebiliriz. CHP’li Ali Haymanalı, maalesef kendi partisinin kumpasına geldi… Dönemin il başkanı Yalçın Kuşkan’ın dönemin Derince Belediye Başkan adayı kankası Hakan Savaş’tan Ali Haymanalı’yı meclis üyesi yapmamasını istediği birçok CHP’li tarafından yüksek sesle dillendiriliyor. 30 Mart yerel seçimlerinde 13-0 çeken dönemin İl Başkanı Yalçın Kuşkan,  il başkanlığından istifa edip, milletvekilli adayı olacağını açıkladı.  Kuşkan, çıkıp üyelere veya delegelere hangi başarısını anlatacak çok merak ediyorum.

 

AKP’li Demirel’in masa tenisi aşkı

AKP Karamürsel İlçe Başkanı Recep Demirel, partililerin boş zamanlarını burada geçirmesi ve toplantı aralarında spor yaparak vakti değerlendirmek amacıyla parti binasına masa tenisi bölümü kurdu. Akşamın geç saatlere kadar ilçe yöneticilerinin bayanların ve gençlerin ilgi gösterdiği masa tenisinde ilçe başkanı Recep Demirel ve gençlik kolları başkanı Selçuk Tayfur karşı karşıya geldi. Maç berabere sonuçlandı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR