Demokrasiye çomak sokmak isteyen sosyal demokratlar!

MAKALEYİ DİNLE

 

CHP belki de tarihinin en olgun kararını alarak, adaylarını partililerin dilek ve temennilerine göre belirledi. Önce belediye başkan adaylarını belirlemek üzere sandık konuldu. Yarışan adaylar arasında en çok oyu olan kişinin, partinin adaylık yükünü omuzlaması sağlandı.

Doğru olan buydu…

Adaletli olan buydu…

Örgütlülük ya da teşkilatçılık, adına ne derseniz deyin işin tek olur tarafı buydu…

Tabi, sözüm ona temayül yaptığını söyleyerek, sonuçları partililerinden saklayan, teşkilatın gazını aldıklarını söyleyerek çıkan sonucu hiç ciddiye almayan AK Partili dostlarım bu sözlerimden sakın ha alınmasınlar!!!

Sonra CHP’de bu kez aynı uygulama meclis listelerinin belirlenmesinde yapıldı. Her ne kadar özellikle İzmit’teki seçimler kişilerin değil de, anahtar listelerin mücadelesi şeklinde geçti ise de, sonuçta öyle ya da böyle örgütün dediği oldu. Kartepe, Gölcük, Gebze ve diğer ilçelerdeki sonuçlar bunun göstergesiydi.

Ancak bu CHP’liler, böylesine güzel bir tabloyu yine bir şekilde sıkıntılı bir hale getirmek için yoğun uğraş verdi. Çünkü tartışmaların gölgesinde yapılan İzmit’teki seçimler partilileri biraz germiş gibi. Uygulamalardaki hatalar, yanlış tavır ve davranışlar, anahtar liste sahiplerinin gereksiz beklentileri derken, ortaya bu tablo çıktı.

CHP, bu konuda sıkıntıların kaynağını bulup, sorunu kökünden çözmeli…

Ayrıca sonuçları hazmedemeyenlerin sebep olduğu tartışmalar da var. Ya da söz verdiği isimlere karşı mahcup olmak istemeyen, bunun için örgütün desteklediği isimleri bile göz ardı edebilecek olanları düşündüğünüzde, demokrasi şöleni denilen bu ön seçimin amacına ulaşmasını engellemek isteyenleri fark edebiliyorsunuz.

İşte bu kişileri, yani aday ya da parti içinde etkin görevli dahi olsalar, bu isimleri CHP’de yeni yeni başlayan demokratik yapının tekerine çomak sokmak isteyen kişiler olarak nitelendiriyorum.

Konuyu takip eden ilimiz basını da, zaten bu demokratik yapının ve güzel gelişmelerin CHP’de de olmaya başlamasını, siyaset adına olumlu buluyor. Yapılan ön seçimin sağlayıcılarını takdir ediyor.

Hal böyle iken, il başkanları Yalçın Kuşkan’ın gazetecilere akıl verir gibi, “Ben sizin yerinizde olsam, tartışmalara değil, partideki demokrasiye dikkat çekerim” gibi sıradan bir cümle kullanmasını sadece bir akıl tutulması olarak değerlendiriyorum.

Tabi bu açıklamayı Selman Yıldırım yerine kendisinin kullanması ise ilginç geldi bana. Evet, CHP’nin bile böyle bir demokratik yapıya bürünebilmesi mutluluk vericidir. En azından örgütün değer bulduğu bir uygulama silsilesi vardır. Ancak sıkıntılar varsa da bunlar irdelenmesi ve çözüme kavuşması gereken meselelerdir.

Kuşkan, bence basına akıl verip, konuyu Civelek’e ve 6 adayın değişmesine bağlayacağına, konuları net şekilde paylaşıp, çözüm yollarını da sunarak partisindeki birliği sağlaması ya da bunun yollarını bulduklarını söylemesi daha akıl karı olurdu. Eğer parti içinde ortaya çıkan, bu ön seçim sonuçlarından memnun olmadıkları için demokrasi tekerine çomak sokmak isteyenler türeyebiliyorsa, bu kişilere uygun bir üslup ile karşılık vermeli ve sıkıntılı ortam dağıtmalıdır.

Bütün bunların dışında yapılan çalışma demokrasi adına güzeldir. Zaten sonuçlar da bunun göstergesidir. Tüm ilçelerde istenen olmuştur.

CHP’nin ‘bile’ böylesine bir demokrasi anlayışını kabul ediyor olması da ayrıca mutluluk vericidir…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR