Rıza Zarrab haberini görmeyen medya!..

MAKALEYİ DİNLE

Tarih; 22 Mart 2016 Salı:

 Sosyal medyada “Rıza Zarrab’ın ABD’de gözaltına alındığı haberi hızla yayılıyor. Aynı tarihli gazetelere bakıyorum, yalnızca “Haber Türk” bu haberi vermiş. Diğerleri, baskıya yetiştirememiş olmalı.

Tarih; 23 Mart 2016 Çarşamba:

Tek tek gazeteleri inceliyorum; Cumhuriyet, Hürriyet, Sözcü, Birgün, Posta, Taraf ve Korkusuz birinci sayfalarından, Milliyet iç sayfada Rıza Zarrab haberine yer vermiş.

Yeni Akid gazetesinde ise, iç sayfada bir haber; “Zarrab’ın tutuklanmasında hedef Erdoğan” diyor!?

Öteki gazeteler; Akşam, Güneş, Sabah, Star, Takvim, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak, Ortadoğu, Vahdet, Yeni Asya, Milat’ta Rıza Zarrab ile ilgili haberden tek satır yok!?

SABAH Gazetesi, İnternet Sitesi’nde fotoğraflı bir haber yapmış; Zarrab’ı tutuklayan Savcı’nın aldığı bir plaket üzerinde “FOTOMONTAJ” yani “SAHTEKARLIK” yaparak, “Hizmet Vakfı” amblemini koymuş! Yani diyor ki; “Zarrab’ı yakalatan Paralel Yapı’dır!” Bu sahtekarlığı, ABD kaynakları fotoğrafın aslını da koyarak çürütmüşler ama hiç kuşkum yok ki, bu ahlaksızca yalana inanan çok insanımız vardır!..

Menderes zamanında “Basın İlam Kurumu” Demokrat Parti iktidarının beğenmediği gazetelere ilan veremezdi. İktidar torpili ile büyük resmi ilan alan gazetelere “BESLEME BASIN” denirdi!  Muhalif gazeteciler, çeşitli bahanelerle cezaevine tıkılırdı. Örneğin, Metin Toker ve  Çetin Altan gibi gazetecilerin yaşamlarının bir kısmı cezaevlerinde geçmiştir. Ama 1950’li yıllardı o zaman. Daha Türkiye’de “demokrasi” emekleme dönemindeydi. “HUKUK DEVLETİ” ve “KUVVETLER AYRILIĞI” anlayışı ve geçerliği yoktu.

Şimdi, 21. Yüzyılda yaşıyoruz!

Siyasi iktidarların “zor kullanma yetkileri” HUKUK DEVLETİ, İnsan Hakları, Kuvvetler Ayrılığı gibi temel değerler ve yasal hükümlerle sınırlandırılmış. Böyle bir zamanda, gazete patronlarını tehdit ederek, şirketlerine mali denetim ordusu salarak, “filan gazete yazarını gazetenden at” diye talimat vererek,  gazetelere el koyarak, Kayyum atayarak, yandaş gazetecilere dünyayı gezdirerek, yandaş olmayanları çeşitli bahanelerle cezaevlerine tıkarak, hot-zot ile korkutarak ne demokrasi olur ne HUKUK DEVLETİ yaşatılır.

Ama ne yazık ki bu böyle.

Artık zamane gazete patronları “resmi ilanlar” ile de yetinmiyor! Büyük Devlet İhaleleri ile besleniyor!

Zarrab olayına gelince, benim aklıma şimdi şu sorular takılıyor;

  • Rıza Zarrab’ın ortağı, İran’da “İDAM” hükmü almış! NEDEN?
  • Rıza Zarrab 30 yaşında dünya çapında “patron” olmuş! NASIL?
  • Zarrab ne iş yapardı?
  • Türkiye’de ne işler yapmış da gözaltına alınmış?
  • Sonra nasıl serbest kalmış?
  • Boğazdaki yalıyı ne zaman nasıl almış? İmar Yasası’na aykırı kaçak kat çıkarken kimler, nasıl, neden göz yummuş?
  •  Kaçak kat neden yıkılamıyor?
  • Neden bazı siyaset adamları Zarrab’la “önüne yatacak kadar” içli dışlı olabiliyor?
  • Bakan çocuklarının lüks rezidansında ve bir kamu bankası müdürünün evinde milyon dolarlar nasıl ortaya çıkıyor? “Paralel örgüt koydu” denilen o paraları, daha sonra bavullarla taşıyan neden Zarrab’ın adamıydı?

Ben, bu ve benzeri sorulara yanıt bulamazken, ABD’de Zarrab’ın gözaltına alınması ve 75 yıl hapis istemiyle yargılanacak olması neyin alametidir?

Bir kısım Medya, Zarrab’ın bu tutuklanma haberini NEDEN görmezden gelmektedir?

Son söz;

Kolay ve kısa yoldan sağlanan büyük zenginlikler “EMEK ve ALINTERİ” ile olmuyor!.. Üstelik, bu tür zenginlikler, “ORTAKSIZ” da olmuyor!

Ben, halkımın FERASETİNE güveniyorum!..

Güzel günler göreceğiz çocuklar!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR