Hayal et, planla, elde et, gülümse!

MAKALEYİ DİNLE

Aslında hiçbir şey irademiz, isteğimiz ya da becerimiz dışında ilerlemiyor. Çok uç ve sıra dışı durumlar hariç. Neyi seçersek onu yaşıyoruz. Neyi seversek en çok onda başarılı oluyoruz. Neyi planlarsak ona doğru yol alıyoruz. Nasıl mı?

 

TUTKU VARSA BAŞARI DA VAR

Her birimiz anayola ulaşmaya çalışıyoruz. Ama her birimiz başka patikalardan hayatımıza yön veriyoruz… Yollarımız birbirinden ayrı. Kimi zaman sağa ve sola dönüşler var kendi içinde. Hatta bazen geriye dönmemiz gereken çıkmazlara bile girebiliyoruz.

 

SEÇİMLERİMİZ…

Her biri farklı bir renk hayatımızda. Ardından hızımız giriyor devreye. Hem de seçimizden hemen sonra. Bambaşka zamanlarda varmamızı sağlıyor hedeflediğimiz yere. Ardından adımlarımız! Gideceğimiz yer her gün aynı olsa da, varış anımız mutlaka bir diğer günden farklı oluyor. Tam da bu nedenlerden dolayı, aslında her gün hangi yoldan nasıl yürümek istediğimize biz karar veriyoruz. Hemen o an mı? Bu konuda biraz düşünmemiz gerekir. Anlık kararlarla bir hayat yaşanabilir mi sizce? Planlarımızın olması gerekmez mi?

 

HAYAL ET, PLANLA

Aslında hiçbir şey irademiz, isteğimiz ya da becerimiz dışında ilerlemiyor. Çok uç ve sıra dışı durumlar hariç. Neyi seçersek onu yaşıyoruz. Neyi seversek en çok onda başarılı oluyoruz. Neyi planlarsak ona doğru yol alıyoruz. Önce rüzgarın varlığını hesaplıyoruz, sonra uçurtmayı gökyüzüne bırakıyoruz. Ya da nefes alabileceğimiz mesafeye kadar koca dağlara tırmanmayı seçiyoruz. Derinlere dalıyoruz okyanuslarda, hayalimiz var. ‘Keşfetmek.’ Daha önce görülmemiş dokunulmamış topraklara yolculuk ediyoruz. Bazen bir keşiş, bazen bir öğretmen, kimi zamansa hiçbir şey bilmeyen bir çocuk olup oradan öylece meraklı gözlerle bakıyoruz. Becerilerimiz, merakımız ve hayallerimiz doğrultusunda kısa, orta, uzun vadede ne yapacağımızı düşünüyoruz ve soruyoruz kendimize.

 

HAYALİM VAR MI?

En başta bunu düşünmem gerekir. Bir hayalim var mı? Peki bu hayalim gerçekçi mi? Hayalimi gerçekleştirmem için somut neler yapmam gerekir? Cevaplar sende. Bunlar, üniversite sınavında istediğin puan için çalışmak, ya da istediğin işe girebilmek için dil öğrenmek gibi şeyler olabilir…

 

HEDEFİM VAR MI?

Öğretmen olmak istiyorum! Uzaya çıkmak istiyorum! Amerika’da yüksek lisans yapmak istiyorum! Asker olmak istiyorum! Doktor olmak istiyorum! Ya da; ben aslında ne yaparak mutlu olmak  istiyorum?

 

PLAN YAPTIM MI?

Tüm bunları gerçekleştirecek bir planım var mı? Cebinden çıkarıp çıkarıp bakabileceğin ve üzerine tikler atabileceğin, inandığın bir plan olmalı. Yok mu? O zaman bir yerden başlamalısın plan yapmaya. Al kağıdı kalemi. Plan için gerekli olan tüm ihtiyaçların zihninde. Planın hayata geçmesi onu ne kadar gündeminde tuttuğuna bağlı. Unutma yazı daima kendini sana hatırlatır! Kısa, orta ve uzun vadede yapacaklarımı belirledim mi? Sırala! Unutma; sıraladıkça önceliklerin ortaya çıkmış olacak.

 

BAŞKALARI NASIL BAŞARMIŞ?

Örnek alabileceğim, daha önce benim istediğim yere ulaşmış kimler var? Mutlaka hayatlarını incelemelisin. Varsa kitabı, filmi hemen edin. Mutlaka sana kendi başarısının sırlarından verecektir.

 

DAHA ÖNCE KİMSE YAPMAMIŞSA…

Eğer daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi yapacaksan, korkma! Üzerine git. Seni vazgeçirmek isteyenler olacak… Vazgeçme. Çünkü senin bir hayalin ve harika bir planın var. Şansını kendin yarat.

 

ZAMAN KOY…

Kendine mutlaka bir zaman aralığı koymalısın. Hayallerine istediğin zamanda ulaşabilmek için; “bunu şu güne kadar yapacağım’ demelisin. Yapamadığında ne kendini cezalandırmalısın ne de o hayalin üzerine zorlamalısın. Bak bakalım, tüm adımlar hazır olduğunda çalışmalarından ve o işten mutluluk duyuyor musun? Bu hayale karşı tutkulu musun? Neden mi? Çünkü tutku çok önemli. Çünkü ısrarcı olmanın gücü tutkudan gelir.
Bu soruları samimiyetle cevaplayabiliyorsan bence artık kesinlikle o minik patikadasın. Yol senin. Seçim senin. Geri dönüşler olsa da, hayal senin. 
Yazar: Cansu Aydemir
Kaynak: http:// www.paradurumu.tv

Okul önüne otopark yapıldı 

İzmit Belediyesi tarafından Şirintepe’deki 7. Boru İlköğretim Okulu önüne araç park yeri yapıldı. Fen İşleri Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre,  okul giriş ve çıkışlarında trafiği rahatlatacak park yerinin çalışması tamamlandı. 10 araç kapasiteli  otopark alanı için 250 metrekare parke ve 100 metre bordür kullanıldığı kaydedildi.  Okul yönetimi ve bölge sakinleri yapılan çalışma için İzmit Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

P Plakalılar kampanya başlattı 

P Plakalı Servisçiler Derneği Başkanı Hakan Cankurtaran, haklarını savunmaya devam ediyor. Cankurtaran önceki gün gazetemize mail gönderdi. Cankurtaran, “Sektörde yaşanan sıkıntılar ve önlemlerin alınması için bireysel imza kampanyası başlattık. Yazılan dilekçeleri Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, UKOME ve AK Parti İl Başkanlığı’na göndereceğiz. Dilekçelerimizi gerekli mercilere iletip sorunların çözülmesini talep edeceğiz ”dedi.

 Kartepe’de psikolojik destek 

Kartepe Belediyesi Psikolojik Aile Danışmanlık Hizmeti, yeni hizmet yeri olan Uzunçiftlik Kaymakamlık binasının karşısındaki prefabrike binada Kartepelilere psikolojik destek hizmeti sunmaya devam ediyor. Bu hizmetten geçen yıl 525 Kartepeli faydalandı. İlçe halkı Kartepe Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesindeki merkezden belediyenin 353 45 63 nolu telefondan randevu alarak ücretsiz olarak haftanın 5 günü mesai saatleri arasında Kartepe Uzunçiftlik Kaymakamlık binasının karşısındaki prefabrike binada hizmet veriliyor. Güzel bir hizmet… Zira AKP Hükümeti öyle kararlar alıyor ki, herkesin psikolojisi bozuldu…

AKP’den kitap projesi

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları başlattığı “Hem Okutalım, Hem Okuyalım Kitap Durağında Buluşalım” projesi final yaptı. Sabancı Kültür Merkezi’nde gazeteci yazar Sevda Türkisev’in katılımıyla İzmit Belediyesi’ne teslim edildi. Öte yandan AK Kadınlar bir başka projeye daha imza attılar. AKP’li bayanlar toplanan kitaplar arasında yıpranmış olan kitapları geri dönüşüme verdiler. Bugüne kadar yaklaşık 2 ton kağıt geri dönüşüme ulaştı. AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkan Yardımcılar Birsel Katırcıoğlu ve Fatma Göktürk sabah saatlerinde geri dönüşüm için ikinci kamyona kağıtları doldurdu.

1 yılda 1065 köpek sahiplendirildi… 


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, 2015 yılında 1056 köpeği sahiplendirirken 4525 hayvana da tedavi uyguladı. Merkezi inceleyen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Köpeklerimizi ve sokak hayvanlarımızı ölüme terk etmiyoruz. Yaklaşık 10 milyon TL’ye mal olan tesisimiz çok güzel oldu. Sahipsiz, terkedilmiş ve yaralanarak bakıma muhtaç duruma düşmüş hayvanlarımıza burada sahip çıkıyoruz” dedi. Güzel bir hizmet. Ama sokak köpekleriyle mücadelede biraz daha aktif olunmalı. Zira sokak köpekleri şehrin kalabalık yerlerinde cirit atıyor. 

Coşkun, Uslu’ya “Nebbaş” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın danışmanı olan Yahya Coşkun, soysa medya aracılığı ile gazeteci Emre Uslu’ya “Nebbaş” dedi. Coşkun, Ankara’da yaşanan patlama sonrasında Emre Uslu tarafından paylaşın yazıyı kendi sayfasında paylaşarak “Nebbaş” nitelemesinde bulundu. Eski dönemde kullanılan sözlerden olan Nebbaş, “Ölüyle birlikte gömülen değerli eşyaları çalan kimse, ölü soyucu, kefen soyucu” anlamına geliyor. Bu AKP’liler bu kelimeleri nereden buluyorlar, anlamak mümkün değil. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR