Türkiye -Azerbaycan stratejik ortaklığı

MAKALEYİ DİNLEAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yüzde doksan iki oyla üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi karşılamadan sonra Aliyev’e “Devlet Nişanı” takdim etti. Daha önceleri merhum Haydar Aliyev’e aynı nişan verilmişti.
Gül ‘ ede Azerbaycan’ın en büyük nişanı olan “Haydar Aliyev Nişanı” takdim edildi. Karşılıklı birlik, beraberlik, dostluk ve kardeşlik adına sıcak mesajlar verildi.
Cumhurbaşkanı Gül, ‘‘Azerbaycan’la dostluk, kardeşlik ve iyi komşuluk bağlarına dayalı ilişkilerimizin en güçlü şekilde devamına büyük önem veriyoruz. Küresel ve bölgesel çalkantıların sürdüğü bir dönemde, Azerbaycan’ı güvenli limanlara taşıyacak bir liderin mevcudiyeti, ilişkilerimizin geleceğinin teminatıdır.’’ şeklinde konuştu.
Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum enerji projelerine, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ve Trans Anadolu (TANAP) boru hatlarını süratle tamamlayarak, yeni başarı hikayeleri ilave etmek istediklerini kaydeden Gül, ‘‘Azerbaycan’da göreve geldiğiniz günden bu yana ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da derinleşmesi için büyük çaba harcadınız. Üstün gayretlerinizle, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tarihinde müstesna bir yer edindiniz.’’ dedi.

ALİYEV: TÜRKİYE’NİN GELİŞMİŞLİĞİNDE ‘AZİZ KARDEŞİM’İN ROLÜ BÜYÜK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise bugünkü ziyaretin kendisinin üçüncü resmi olmak üzere onaltıncı ziyareti olduğunun altını çizerek, ‘‘Her ziyaretimde Türkiye’nin gelişmişliğine şahit olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye’nin bölgesel güç olması sizin kadar bizleri de gururlandırıyor.’’ şeklinde konuştu. Konuk Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin gelişmişliğinde ‘Aziz Kardeşim’ diyerek hitap ettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün büyük rolü olduğunu vurgulayarak Devlet Nişanı almasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Aliyev ‘‘Türkiye bizim için en yakın dost, kardeş ve müttefik ülkedir’’ diyerek Türkiye-Azerbaycan işbirliği ve dostluğun daimi olacağını kaydetti.

Çankaya Köşkü’ndeki Nişan Töreni’ne Başbakan Recep Tayyip
Ayrıca Uluslar arası Kombine Yük Taşımacılığı ve Güvenlik İşbirliği Anlaşmaları yetkililerce imzalandı.

Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da eşli olarak iştirak etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkiye ziyareti çerçevesinde 13 Kasım’da Ankara’da Azerbaycan ve Türkiye hükümetleri arasında belgelerin imza töreni gerçekleştirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 13 Kasım 2013 tarihli toplantısının sonuçlarına ilişkin Ortak Bildiri’yi imzaladılar.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Protokolü, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov ve TÜBİTAK Başkanı Yücel Altınbaşak tarafından imzalandı.
Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Arasında Bilim, Teknoloji, Sanayi ve Girişimcilik Alanında İşbirliğini Güçlendirmeye Yönelik Mutabakat Zaptı’nı Azerbaycan Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov ile Türkiye Ulaşım, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım imzaladı.
Cumhurbaşkanı Aliyev yakında vizenin de kaldırılacağını müjdeleyerek Azerbaycan’da çalışan Türkiye’den giden işçilerden alınan 1.250 dolar harcın da 50 dolara indirildiğini söylediler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR