TOMOGRAFİ ve MR’SIZ OLMAZ !..

MAKALEYİ DİNLE

Öncelikle altını çizerek belirtmeliyim ki, TIP alanında ahkam kesmek haddim değil. Bu yazı ile amacım;  “ticari hesaplara” dikkat çekebilmek, insanın en doğal ve öncelikli hakkı “YAŞAMA HAKKI” nı savunmaktır!

Şu bir gerçek; teknoloji bilime ve bilimsel çalışmaya saygılı” ülkelerde hızla gelişiyor. Bu gelişme, tıp alanında da yaşanıyor. Bizim çocukluk ve hatta gençlik yıllarımızda “gelişmiş tıbbi tetkik cihazları” yoktu. En fazla “Röntgen Filmi” bilirdik. Kan ve idrar tahlilleri de çok eski bir tarihe dayanmaz.

Bir kardeşim, yaklaşık 30 yıl kadar önce, geçirdiği trafik kazasında beyinden hasar almıştı. İzmit Devlet Hastanesi’ne getirildiğinde koma halinde iken Dr. Levent Arca kendisini tanıyor ve bize haber veriyor. Arca; “Hastanın kurtulabilmesi için, İstanbul’a Çapa Tıp Fakültesi’ne acil nakli gerekiyor, bizde Tomografi Cihazı yok” dedi. Çapa’daki arkadaşlarını aradı, kendisi de bizimle geldi ve oradaki müdahale sonucu kardeşim 23 gün sonra hayata dönebildi.

“Bilim ve teknoloji özürlü ülke” olmanın bedeli çok ağırdır! Özellikle tıp alanında! Gelişmiş ülkelerde, ileri teknoloji ile teşhis ve tanı konarak, hastalar ölümden kurtarılırken, siz yanlış kan vererek hastanızı öldürebilirsiniz!

Tomografi cihazını 1915’te bir Fransız hekim bulmuş. Kullanıma geçmesi 1930’ları bulmuş. Bir organı, 1-2 cm. kalınlığında ince dilimler halinde görüntüleyebiliyor. Ayrıntılı ve net tanı koyma şansı veriyor. Ama bir sorun var; Yüksek Radyasyon!

MR veya MRG; “Manyetik Rezonans Görüntüleme” ise; ağrısız, alerjiye yol açabilecek ilaç verme zorunluluğu olmadan, “X Işını” gibi zararlı olabilecek araçları kullanmayan bir tanı tekniği. MR çekimi, 10-60 dakika arası sürebiliyor. MR, 19. Yüzyılda bulunmuş ve fakat ancak 100 yıl sonra kullanıma geçilmiş. 1980’lerden sonra yaygınlaşmış. MR çekiminde üstünüzde “metal eşya” olmayacak. Ayrıca, kalp pili, işitme cihazı, insülin pompası gibi metalik tıbbi cihazlar da olmamalı.

Aslında, “cep telefonları” da sağlığımız için önemli bir tehdit ama “teknoloji üretemeyen” bilim dışı “sözde eğitimlerle” beyinleri törpülenen insanların yaşadığı bir ülkede, özellikle gençlerimiz neredeyse telefonlarıyla yatacaklar!

Sözü nereye getirmek istiyorum?

Türkiye, 376 milyon nüfuslu ABD’den daha çok MR çekilen ülke olmuş!

Özellikle, “Özel Sağlık Kurumlarında” MR çekimi çok yaygın! Doktor, “şikayetiniz nedir?” diyor, söylüyorsunuz, belki bir iki “yat-kalk” hareketi, sonra “MR” istiyor!..

Bel fıtığı şikayeti ile gittiğim ve daha önce MR çekildiği  dosyamda görülmesine karşın, doktorum yeniden MR istedi! Ben de bir devlet hastanesinde hem de “Beyin Cerrahına” muayene oldum, MR istemedi, ilaçla tedavi verdi!?

Sağlık Bakanlığı MR çekimi için 65 TL. fiyat belirlemiş.

Özel Sağlık Kurumları’nda “fark ücreti” 100 TL’den başlıyor!

Özel görüntüleme merkezlerinde ise, MR ücretleri 350, 450 TL.’den başlıyor! BEYİN MR’ı için ise taban fiyat 580-TL! Edindiğim bilgiye göre; kimi MR çekimleri  800-900 TL’ye kadar ulaşıyor! Üstelik, çoğunun SGK anlaşması yok!

Gel de hastalan!..

Sağlık bir TİCARİ META olmuş! Hastalar ise MÜŞTERİ!..

İlginç olan şu ki; başta Devlet Hastaneleri olmak üzere, hemen tüm özel hastaneler hasta dolu!

Türkiye, “ilaç tüketiminde de hızla yükseliyor!” Türkiye’ye tıbbi cihaz ve ilaç satan yabancı firmalar bizi çok seviyorlar!

Yani, tedavi sektöründe işler tıkırında!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR