YAHYAKAPTANDA BAYRAM

MAKALEYİ DİNLE

Yahyakaptan sakinlerinin büyük ekseriyeti bu bayramda yoktu.Burası sessiz ve ıssız bir bölge oldu.Her blokta birkaç aile vardı.
Bayramda eş dost, akraba komu komşu ve arkadaş ziyaretlerinin dışında gruplar halinde mahalle dışından bayramlaşmaya gelen çocuklar bayrama renk kattılar.Tek tek bayramınız kutlu olsun demeleri yanında bazen koro halinde “Bayramınız kutu olsun” cümlesini söylüyorlardı.Kendilerine şekerleme, çikolata ikram edilince bu ikramı yeterli bulmadıkları için ilave olarak bayram harçlığı da istemekteydiler.
Bayramda tanıdık veya tanımadık bir çok insanla sohbetlerimiz oldu.bazılarını bayram sohbeti olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

ÖZDEMİR MANAVI: Necip Özdemir yıllardır burada manavlık yapıyor.Aşağı yukarı yörede herkesi tanıyan bir kişidir.Kendisine eski bayramlar ile şimdi geçirdiğimiz bayramları sordum.Eski bayramların artık nostalji olduğunu söyledi.Her alanda olduğu gibi bayramlarda büyük değişime uğradı.Eskisi gibi bir ziyaret etme bayramlaşma yoktur.Fırsat bulanlar imkanı olanlar bayramları dinlenme amaçlı, gezip görme amaçlı tatile dönüştürdüler.Baksanıza Yahyakaptan bomboş olmuş.Eski bayramlarda günler öncesinden hazırlıklar yapardık.Arefe gününde bir kamyon bazen iki kamyon mal dükkana indirirdik.Şimdi ise birkaç kasa malı satamıyoruz.Ayrıca eskiden çocukluğumuzda günler öncesinden hayalini kurup bayrama hazırlanırdık.Toplu eğlence yerlerine giderdik Şimdiki çocuklar ve gençler internet kafelere koşuyorlar.İçlerinde eskiden yaşadığımız heyecanları görmek mümkün değildir.Buna da şükür diyor.Necip Özdemir.
Yahyakaptan Gökkuşağı Ticaret Merkezindeki esnaflar birbirleri ile yakın dostlar. Aralarında düzeyli şakalaşmaları birbirlerine sataşmaları her an görebilirsiniz.Adını bilmediğim Apo diye çağırdıkları genç etrafına neşe saçan şakalaşmaları ile adeta herkes tarafından aranan kişi olmuş.Özgür büfe, berberimiz Necmettin beyler adeta bir aile gibiler.Bu dost esnafların bayramlarını kutlayıp dostluklarının devamını diliyorum.

Bayramlar tüm inananların özlem duyduğu günlerdir.Bayramlarda yardımlaşma ve dayanışma ön plana çıkar.Kişiler barışır ve barıştırılır.Gelenek haline getirdiğimiz ziyaretler yapılıyor.Bu bayramda siyasi partilerimiz arasında bayramlaşmalar, diyaloglar geçirdiğimiz hassas günler nedeni ile hepimizin ilgi odağı olup herkesin takdirini kazandı.
Açlığın, susuzluğun ve her türlü yokluğun insanları ölümle burun buruna getirdiği başta Somali olmak üzere Afrika ülkelerine Türkiye’nin başlattığı insani yardım kampanyası her türlü övgüye değer.Kurumlar, kuruluşlar, kişiler adeta yardım için kendilerini adadılar.Toplumun dayanışma ve ruh zenginliği bu olsa gerek.
Bu yardım kampanyasının dozajını da iyi ayarlamamız gerekir. Valilik, Kaymakamlık elemanlarının iki ay bu kampanyayı sürdürmeleri memurları cadde üzerinde görevlendirmeleri de ifrata kaçma olarak değerlendiriliyor.Bunu da yeri gelmişken vurgulamada fayda vardır.
Bütün hatırlatmalara, alınan önlemlere rağmen yollarımız kan gölüne döndü. Yüreğimiz burkuldu, içimiz acıdı.Bir yılda trafikten ölenlerin sayısı kanlı savaşlarda ölenlerden çok daha oluyor.Sakat kalanlar da cabasıdır. Bu kanayan yaraya mutlaka bir neşter vurulması şarttır.Bu böyle gitmemeli ve gidemez.
Tatlısı ve acısı ile bir bayramı daha geride bıraktık. Acısız, kedersiz nice bayramlara dileğimle…DR.ŞEFİK POSTALCIOĞLU
İnsanoğlu acılarla mutlulukları bir arada görerek yaşamını devam ettiriyor.Hayat bu.İzmitte aşağı yukarı herkesin bildiği ve tanıdığı Dr.Şefik Postalcıoğlu aramızdan ayrıldı.Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine dostlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.Dr.Şefik tabipliğin dışında her yönlü ve renkli kişiliğe sahipti.Efendi yapılı, dost canlısı, sevecen Şefik Bey’in cenazesinde bulunamadım.Ama gazete sayfalarına yansıyan görüntü ve haberlere göre eski ve yeni bürokrat ve siyaset adamları adeta akın etmişler.Cenazede sevgi seli yaşanmış.İlişkilerde ve dostluklarda ahde vefa bu olsa gerek.
Dr.Şefik Postalcıoğlu’nu sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.Nur içinde yatsın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR