Bilirkişiye göre MİA’nın imar tadilatı kamu yararına aykırı!

MAKALEYİ DİNLE

12 Eylül 2013 tarihinde yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi toplantısında 558 sayılı kararla Merkezi İş Alanı (MİA) Projesi, AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilmişti. Başta İzmit Sanayi Sitesi esnafı olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşları bu projeye karşı çıkmıştı.

Dilerseniz, 13 Eylül 2013’teki mecliste konuşulanları hatırlayayım…

Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı önceki gün Leyla Atakan Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun il dışında olması nedeniyle toplantı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak başkanlığında yapıldı. Mecliste toplam 131 gündem maddesi görüşüldü.
**

Gündemin 37’nci maddesinde yer alan MİA (Merkezi İş Alanı) projesine muhalefet şerh koydu. CHP Meclis üyesi Ali Haymanalı, ulaşım sorunun bu projeyle daha da kötüleşeceğini söyleyerek, bu plandan rant sağlayanların olup olmadığını sordu. Kenti son derece ilgilendiren bu karada muhalefet şerhinin çok spesifik konularda olduğunu belirten Zekeriya Özak, “465 hektarlık bir alan burası. İzmit sanayinin gelişmeye başlamasıyla rastgele gelişen bir ketti 2004 yılına kadar” şeklinde konuştu.
**
 

Bu alanın 1970’li yıllarda Polat Sökmen tarafından kentin dışı olarak düşünülmüş, planlanmış ve sonraki yönetimler zamanında da bölük pörçük planlaması yapılmış, karmakarışık yamalı bohçaya dönüşmüş bir alan olduğunu ekleyen Özak, “Bu yerler şu anda kentin kalbi haline geldi. Bu plansız dönemden geçildiği için bu alandaki yapıların yarısı ruhsatlı. Yüzde 72’sinin iskanı yok. Buranın imar planları kolay yapılmadı. Kocaeli’yi dünyaca tanına bir şehir yapmak adına bu projeyi sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. MİA sadece İzmit’i değil diğer bölgeleri de etkileyecektir. Adeta kentin gelişiminin anahtarı olacaktır” dedi.
**
 

“MİA kentin cazibe merkezi olacaktır” diyen Zekeriya Özak, planın ana hatlarıyla ilgili bilgilendirme yaptı. Bu imar planının nihai karar olmadığını da kaydeden Özak, “Yasal olarak askı süresinde vatandaştan gelen önerileri de değerlendireceğiz” dedi. MİA’nın Kocaeli’nin deprem riskiyle ters düştüğünü kaydeden Ali Haymanalı, “Kentin nefes almasını engelleyecek. Planlama açısından korunması gereken bir yer. Kent merkeziyle entegre olamayacaktır” dedi.
 

**
 

Ardından konuşan Fahri Örengül, “Bu proje nüfus artışı getirecek, kentteki İzmitlilik ruhunu bitirecektir. Yaşanmaz bir merkez haline de gelebilir. Bu çalışmayı biraz daha tartışmakta fayda var. Bu projeyi şehrin merkezinde düşüneceğinize neden kentin dışına taşıyarak İzmit’i genişletmiyor, kolaycılığa kaçıyorsunuz. O bölgeyle ilgili işadamlarının projeleri gelecek. Bu projenin İzmit’le alakası yok. Kentin dinamikleriyle bunu bir daha tartışalım. Tekrar iade edilip değerlendirilmesini öneriyorum” ifadelerini kullandı.
 

**
 

Bu projenin sadece Kocaeli’ye hitap ettiğini belirten Özak, “Bu kenti size bıraksak hayatı durduracaksınız. Bizim çıkış yolumuz sevgi yoludur” dedi. Örengül ise “Kenti bize bırakın da kent hayat bulsun şeklinde cevap verdi. MİA projesiyle ilgili MİA projesi oy çokluğuyla kabul edildi. Meclisin sonuna yetişen İbrahim Karaosmanoğlu, MİA’yı enine boyuna görüşebildik mi diyerek, “Hayırlı olsun. Tüm paydaşlarla defalarca görüştük. Bana göre İzmit’in lehine olan bir proje. Herkesin görüşünü alarak bu güne kadar getirdik” dedi.

MİA, Eski Gölcük Yolu ile Yeni Gölcük Yolu arasında kalan bölgede kurulması planlanıyor.

**

Büyükşehir Belediyesi eski CHP meclis üyesi Ali Haymanalı, önceki gün bir faks gönderdi.

Faksta şu ifadelere yer verilmişti;

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12.09.2013 tarih ve 558 sayılı, ayrıca 16.01.2014 tarih ve 71 sayılı kararla oy çokluğuyla yapılmış olan “MİA” adıyla bilinen merkezi iş alanında yapılan plan tadilatı;

1/1000 uygulama imar plan düzenlemesiyle;

a)Plan ana kararlarına uygun olmadığından,

b)Plan sürekliliğini bozduğundan,

c)Plan değişikliği ile planın sosyal, teknik donatı dengesini bozduğundan,

d)Plan değişikliği bilimsel, nesnel ve teknik gerekçelere doyalı olmadığından,

Revizyon planı; 12.09.2013 tarih ve 558 sayılı meclis kararıyla yapılan bilirkişiler 18 Temmuz 2014 tarihinde verdiği raporla uygun görmemişlerdir. Plan revizyonundaki eksiklikler ortadan kaldırılmadığından 16.01.2014 tarih ve 71 sayılı 1/1000 uygulama imar plan tadilatı kişiye özel ve oldu bittiye getirilmiş olup, bilirkişilerin 05.09.2014 günü verdikleri 2.raporla KAMU YARARINA AYKIRI olduğu belirtilmiştir.”

**

Yani işin özü şu;

CHP’li Ali Haymanalı, MİA projesinin imara aykırı olduğu gerekçesiyle Kocaeli 2.Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu.  İdari mahkemesi de bir bilirkişi heyeti gönderdi. Bilirkişi heyeti yaptığı inceleme sonunda imar tadilatının KAMU YARARINA AYKIRI olduğu yönünde rapor tuttu.

**

Mahkeme ikinci kez bilirkişi heyeti gönderdi.

İkinci bilirkişi heyeti de KAMU YARARINA AYKIRI olduğu yönünde rapor tuttu.

**

CHP’li Ali Haymanalı, YÜRÜTMENİN DURDURULMASI için 2.Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu. Bilirkişi raporları, MİA projesinin KAMU YARARINA AYKIRI olduğu yönünde rapor verdi. Bu iki bilirkişi raporundan sonra KOCAELİ 2.BÖLGE İDARE MAHKEMESİ’nin YÜRÜTMENİN DURDURULMASI yönünde karar vermesi bekleniyor.

Bilirkişi raporunu 5 Eylül’de teslim etti. Bugün ayın 16’sı…

Sanırım mahkeme bu ay içinde karar verecek…

**

Bu arada CHP’de bir önceki dönüm Büyükşehir Meclis Üyesi olan Ali Haymanalı ve Av.Fahri Örengül, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ni epeyce zorluyorlardı…

30 Mart seçimlerinin üzerinden  6 ay geçti…

Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantılarına baktığınızda gözler hem Ali Haymanalı’yı, hem de Fahri Örengül’ü arıyor…

 

Op. Dr. Çağdaş Öztürk’ten özel bir ameliyat daha!

Özel Cihan Hastanesi  Opr. Dr .Çağdaş  Öztürk, Cengiz Soğuksu isimli hastanın kulak zarı deliğini tamir etti. Dr. Çağdaş Öztürk ,burun ameliyatlarının tamamında kullandığı endoskopik yöntemle, kesi yapmadan, klasik yönteme göre daha iyi görüş sağlanarak daha az riskle , kulak zarı tamiri ameliyatı yapılabileceğini belirtti. Endoskopik yöntemin kulak ameliyatlarında kullanılan son trend olduğunu belirten Dr. Öztürk, ameliyatın daha kolay ve yama tutma oranının daha yüksek olduğunu söyledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR