Asıl barbar batı emperyalizmidir!..

MAKALEYİ DİNLE

Libya açıklarında, “TUNA-1” adlı ve bir Türk şirketine ait gemiye yönelik saldırıda 3. Kaptan İlker Büyükdere, hayatını kaybetti.

Öncelikle, merhuma rahmet, ailesine başsağlığı dilerim.

Hemen altını çizerek belirtmeliyim ki, bir Türk şirketine ait olan bu gemide “TÜRK BAYRAĞI” değil, “COOK ADALARI” bayrağı bulunuyordu!

Türk şirketi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne değil, “Cook Adaları” adlı devlete vergi ödemeyi tercih etmiş! Bu tür “Ada Devletleri” çok düşük vergi alıyor ya da, bir miktar bağışla bu bandırayı veriyorlar!

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “LİBYA BARBARCA SALDIRIDAN KURTULSUN” demiş!

Elbette, Libya’nın bu saldırısını onaylamıyorum. Ama, “BARBARLIK” kavramının da, öncelikle “BATI EMPERYALİZMİ” için geçerli olduğunu düşünüyorum! İnsanlık tarihi boyunca, önce “Keşifler” adı verilen ilk büyük “KÜRESEL SOYGUN” ile mazlum ülkelerin varlıklarını çalan kimler? Batı ülkeleri değil mi? ABD’nin zenginliğinin en büyük kaynağı “KÖLE EMEĞİ ve TİCARETİ” değil mi?

Sömürgecilik; hırsızlık, barbarlık değil mi?

Günümüze gelince;

Ne işi var ABD ve yandaşı olan Batılı ülkelerin Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da, Tunus’ta?

Hemen her gün gazete ve televizyon haberlerinde; kaçak olarak Avrupa ülkelerine gitmeye çalışırken, Akdeniz’de boğularak ölen  garibanlar nereden ve neden kaçıyorlar?

Onlar; Afganistanlı, Iraklı, Suriyeli, Somalili ve ülkeleri emperyalizmin vahşetine uğramış diğer ülkelerden insanlar.

Savaşın ve mezhep savaşlarının vahşetinden, işsizlikten, çaresizlikten hayatlarını tehlikeye atıp, savaşsız ve gelişmiş bir ülkede “YAŞAMAK” istiyorlar!

“Ortadoğu’ya demokrasi getirme” yalanı ile tanıtılmaya çalışılan BOP-Büyük Ortadoğu Projesi ile bugün Ortadoğu ülkelerini mezhep savaşlarıyla kan gölüne çevirenler kimler?

Emperyalizm, BOP’u biraz daha genişleterek, “GOP-Genişletilmiş Ortadoğu Projesi” haline getirdi ve petrol zenginliği ile salyalarını akıtan LİBYA’ya göz dikti. Emperyalizmin silahlı gücü olan NATO güçleri Libya’ya saldırırken; “NATO’nun Libya’da ne işi var?” diyen Tayyip ERDOĞAN, daha sonra nasıl oldu da NATO’nun lojistik desteğine soyundu?

1974’de, Kıbrıs Barış Harekatı’nda tüm dünya bizi yalnız bırakırken, destek veren tek ülke Libya ve Kaddafi değil miydi?

Türkiye, son 13 yıldır sürdürdüğü dış politikası ile;  bütün komşularıyla kavgalı ve tartışmalı, dost ve müttefik ülkelerle dargın hale getirilmiş, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi ayaklar altına alınmıştır!

Emperyalist çıkarlar adına sırından vurduğumuz Libya’dan “hoşgörü” mi bekliyoruz?

Ezcümle;

BARBARLIK, Batı Emperyalizminin kimliğidir! Ve Barbarlık, emperyalist çıkarlara hizmet ederek günahsız insanların ölümlerine seyirci kalmaktır!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR