Türkiye’de ne kadar özgürüz?

MAKALEYİ DİNLE

Bugün, Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlayacağız… . 
1948´de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, "insan haklarının anayasası" olarak tanımlanır. İnsanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlükleri tanımlar, her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını ilan eder. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugün de sürdürür. 1948´de kabul edildiği tarih 10 Aralık her yıl Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanır. 

BM´nin altı temel insan hakları sözleşmesi vardır:
1-Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi
2-Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi
3-İşkenceye Karşı Sözleşme
4-Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Sözleşmesi
5-Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi
6-Çocuk Hakları Sözleşmesi
Türkiye, Birleşmiş Milletler çerçevesinde oluşturulan temel insan hakkı sözleşmelerini tümüne taraftır.
 

GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ :
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi´nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu´nca kabulünün 57. yıldönümü olan bu gün yüzyıllar boyunca süren bir mücadelenin ürünü olarak, insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı bir gündür. 
İnsan hakları niçin önemlidir?
İnsan hakları sorunu, bütün ülkelerin gündemindedir. Bütün ülkelerin hükümetleri, insan hakları ihlallerine meydan vermemeyi başlıca görev olarak kabul etmek durumundadır. Ancak insan haklarının korunması görevi, sadece Hükümetlerin başarabileceği bir iş değildir. Bu görev, bütün kuruluşların, bütün insanların işbirliğini gerektirmektedir. Bu çerçeve içerisinde, insan hakları bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek, uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve bütün insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır. 


İnsan Hakları Evrensel Beyannamenin tarihi
Birleşmiş Milletler bünyesinde 1946 yılında insan haklarının geliştirilmesi amacıyla bir İnsan Hakları Komisyonu oluşturulmuştur. Kendi inisiyatifiyle veya Genel Kurul ve Konseyin istemi üzerine harekete geçebilen bu komisyonun görevi, insan haklarıyla ilgili her konuda inceleme ve tavsiyelerde bulunmaktı.
Birleşmiş Milletler Antlaşmasında önemli bir yer tutan insan hakları, ilk kez 10 Aralık 1948 tarihinde BM Genel Kurulunca kabul edilen "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi" ile özel bir düzenlemeye konu olmuştur. 
Çağdaş insan hakları anlayışını yansıtacak ve tüm Birleşmiş Milletler üyesi devletler için geçerli standartları içeren bir belgeye duyulan ihtiyaç sonunda bu metin ortaya çıkmıştır. 1946 yılında kurulan İnsan Hakları Komisyonu öncelikli çalışma konusu olarak böylesine bir uluslararası belgenin hazırlanmasını kararlaştırmıştır. Bildirgenin hazırlanması sürecinde kişilere tanınacak hakların listesi ve insan hakları konusundaki uluslararası denetimin ulusal egemenlik karşısındaki gücü ve etkinliği konularında Genel Kurulda önemli tartışmalar yaşanmıştır.
***
Evrensel Bildirgenin ilanından sonraki yıllarda tüm dünyada insan hakları ihlallerinin önlenmesine yönelik uluslararası mekanizmalar oluşturulmuş ve işletilmeye başlanmıştır. Öyle ki artık insanlık suçu işleyenlerin yargılanabileceği uluslararası mahkemeler oluşturulması aşamasına ulaşılmıştır. Tüm bu gelişmelerin anlam ve öneminin Dünya kamuoyunca paylaşılması, insan haklarının korunması ve güvence altına alınması konusunda tüm Dünyada insanların bilgilendirilmesi, insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla Evrensel Bildirge´nin kabul edilişinin yıldönümü olan 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

***

Dünya İnsan Hakları’nın kutlandığı bugün, insan olarak haklarımıza sahip çıkabiliyor muyuz?

Bugün, özgür müyüz?

Suruç’ta, Diyarbakır’da, Ankara’da bunca patlama olurken…

Her gün şehit haberleriyle sarsılırken…

Hırsızların ve dolandırıcıların kol gezdiği…

Bunca tutuklu gazeteci varken, Türkiye’de ne kadar özgürüz?

Önce bunları tartışmak lazım…

 

5 yılda 549.065 kişi STM’den faydalandı

 Sivil Toplum Kuruluşlarının nüfusa göre en çok faaliyet gösterdiği ABD’yi, Almanya ikinci sırayla takip ediyor. Yapılan araştırmada Türkiye bu listenin yedinci sırasında, 98.692 STK ile yerini alıyor. Açıklanan verilerin ülkemiz ayağında ise Marmara Bölgesi, STK’ların yüzde 34’lük kısmıyla dikkat çekici bir sayıya sahip. 3030 Sivil Toplum Kuruluşuyla Türkiye’de beşinci olan Kocaeli, yaklaşık aynı oranla İzmit’te STK’ların varlığı noktasında kentimizde birinci sırayı alıyor. Başiskele ilçesinin son sırada olduğu Kocaeli’de, 2011 yılında faaliyete giren ve önemli bir işleve ulaşan Sivil Toplum Merkezi(STM) kurulduğu andan itibaren 13.933 toplantıya ev sahipliği yaptı. Gebze ve İzmit’teki iki merkezden 549.065 vatandaşımız hizmet aldı.

 

Köken, baba ocağında

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Antaplı Mahallesi’ne giderek baba ocağını ziyaret etti. Babası Mustafa Köken’in elini öpüp hayır dualarını alan Köken, ailenin önemine vurgu yaptı. Ziyaretler sırasında Başkan Köken’e AKP Kandıra İlçe Başkanı Yunus Özder de eşlik etti. “Ülkemiz binlerce yıllık tarihsel birikime sahiptir” diyen Başkan Köken, “Bizim toplumumuz için kutsal bir kurum olan aile,  toplumun gelenek, görenek, dil, din ve diğer özelliklerinin aktarılmasını sağlıyor” dedi. Antaplı Mahallesi sakinleri, mahallerinden birinin belediye başkanı çıkmasından son derece memnunlar.

 

Ulufer’e moral verdiler

13 Kasım Cuma akşamı Gölcük’te yaşanan banka soygunu olayında, içeride rehin kalanlar arasında yer alan ve 2. Kattan atlayarak kaçan, ancak iki ayağı kırılan, AKP Gölcük İlçe Başkan Vekili Av. İbrahim Ulufer’e geçmiş olsun ziyaretleri sürüyor. Ameliyat olduktan sonra evinde istirahat eden Ulufer’i son olarak meslektaşları ziyaret etti. Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe, Genel Sekreter Av. Yıldırım Sezer, Gölcükspor Kulüp Başkanı ve aynı zamanda avukat olan Ahmet Şahin ile Kocaeli Barosu yönetimi, meslektaşları Ulufer’i evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini sundular.

 

Haydar Aliyev anısına Çanakkale’ye gezi 

 

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Haydar Aliyev anısına Çanakkale Gezisi düzenleyeceklerini belirtti. Dündar geziyle ilgili şu bilgiyi verdi; “12 Aralık Azerbaycan’ın Milli ve Daimi Lideri Haydar Aliyev’in dünyasını değiştirdiği önemli bir gündür. Haydar Aliyev aynı zamanda Türk Dünyasının da iz bırakan unutulmaz bir lideridir. Çanakkale’de Azerbaycan’dan gelen ve burada kardeşleri ile el ele, gönül gönüle şehit düşen 1300 civarında gençlerimizle tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anacak bu gezimiz önemli ve o derece de anlamlıdır. Federasyonumuzun girişimi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden temin edilen bir otobüs ile Kocaeli Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde okuyan 46 Azerbaycanlı öğrencilerimiz 12 Aralık’ta Çanakkale’de tarihi mekanları gezecekler ve şehitlikte saygı duruşunda bulunacaklar”. Başkan Dündar’ın açıklaması böyle. Şu bir gerçek ki, Azerbaycanla bizim ayrı bir bağımız var. Bu bağda ilelebet devam edecektir.

 

CHP’li Yılmaz Güneş’e öfkeli

CHP Gebze İlçe Kongresi’nde başkan adayı olan Musa Yılmaz, seçimi kaybetmişti. Yılmaz,  kongrede CHP eski milletvekili Hurşit Güneş’e ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Yılmaz, “Parti büyüğümüz rahmetli Turan Güneş in siyasi mirasıyla siyaset yapan ve parti meclis üyeliği yapmış olan Hurşit Güneş’e hiç yakışmamıştır. Ayrıca Hurşit Güneş CHP’yi çok seviyorsa önce Kandıra ilçemizde, kendi köyünde ve Kandıra’da partimizi birinci yapsın. Gebze’de ilçe örgütünü kendi siyasi geleceği için dizayn etmeye çalışmasın”dedi. Hurşit Güneş, CHP Kocaeli’nin patronu olmak istiyor. Ama işi zor. Güneş, bakalım il başkanlığına aday çıkaracak mı, ya da kendisimi aday olacak? CHP’nin kongresi 27 Aralık’ta…

 

Titre ve kendine dön!

1 Kasım seçimleri sonrasında MHP’de başlayan kurultay tartışmaları tüm hızıyla devam ediyor. MHP eski İl Başkanı Sedat Arı sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Arı sosyal medya üzerinden titre ve kendine dön diyerek, “2 milyon oy giderken birileri demek ki MHP’li değilmiş. MHP’yi temsil etmiyorlarmış gibi öyle rahat konuşuyorlar ki. Ya muhterem sende bu hareketin mensubuydun. Hiç mi sorumluluğun yok. Lider üzerinden hareketi yıpratma. Titre ve kendine dön” sözlerine yer verdi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR