Önce insan

MAKALEYİ DİNLE

 

Yaratılanların en şereflisidir insan. O nedenle “Önce insan” diyoruz. Onu baş tacı olarak görüyor ama söylemden eyleme bir türlü geçiremiyoruz. Nefsimize mahkum “Ben” zihniyeti ile makam, mevzi, zengin, fakir ayrımlığına tutsak, hayatımızı çekilmez hale getiriyoruz. Adem babamız ve Havva anamızdan bu yana ve de dünya durdukça toplumsal yaşantımızın her evresinde birbirimize muhtaç değil miyiz?

Mesleğimizin ve unvanımızın bence hiç önemi yok. Asıl olan “Adam gibi adam” olabilmek. Bu deyimi ifade için “Rabbini bilen, kendini bilir” demiş ulu büyüklerimiz.

Bireyler olarak hepimiz birbirimize muhtacız ve en hafife aldığımız mesleğe saygı duymak zorundayız. Çöpümüzü alan görevli ile en üst düzey yöneticinin arasında şahsen hiçbir fark göremiyorum.

Aslında herkes kendi işini yapıyor ve her ikisi de birbirine muhtaç. O nedenle kimse kimseyi ne büyük görmeli, ne de hafife almalı diye düşünüyorum. Bu bağlamda veli oğluna şöyle seslenmiş… “Harabat ehlini hor görme Şakir, defineye malik viraneler var”

Küçük görmek şöyle dursun, birbirimizi sevmemiz adına sevginin yüceliğini en veciz bir dille Yunus hatırlatıyor bizlere “Yaratılanı sev yaratandan ötürü”

Bu sevgi ile vatan kurtulmuş, annelerin sevgileri cenneti müjdelemiş, Leyla ile Mecnun yadigar kalmış bizlere. Sevgi varsa başarı vardır, zenginlik vardır, madde adına maneviyat adına…

Günümüzde spor adına sevgiden yoksun, şiddet içeren değil, sadece hakaret edenleri alkışlıyor tribünler. Herkes mendi menfaatine sevgi adına yalanlarla reyting yapmaya çalışıyor, sözüm ona taraftarına şirin görünmek istiyor ve da başarıyorlar. Öyle olmasa bu densizliklerle ilgili ne spor yazıları yazılır, ne de fotoğrafları çekilir.

Sevgili Nihat Ergün’ün ifadesi ile “Şöhret, Servet ve Şehvet”in bizi ve tüm insanları bozmaması için önce insan diyelim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR