Toplu Taşıma Kooperatifleri, Büyükşehir’i mahkemeye verdi (!)

MAKALEYİ DİNLE

Adil Vural,

Karamürsel’de ikamet eden emekli bir subay.

Elinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmiş ‘60 yaş’  indirimli kartı var.

Adil Bey seyahat edeceği vasıtalara bu kartla binmek istiyor ama araçlar bu kartı OKUMUYOR!

Kime sorsa, müracaat etse netice alamıyor.

Derdimi ‘UMMANA’ döktüm,diye bir şarkı var ya..

Adil Bey durumunu açıklayan ve ‘isteğini’ belirten dilekçesini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına iadeli-taahhütlü olarak posta  ile göndermiş.

Şimdi sıkı durun,bakın kendisine ne cevap verilmiş;

‘Karamürsel’de ücretsiz seyahat kartından faydalanamadığınız, Özel Halk Otobüslerinde seyahat etmek istediğiniz de ise sürücü personel tarafından ücretsiz seyahat edemeyeceğinizi söylediklerini,bu sebepten dolayı Karamürsel hattına Belediye Otobüsü talep ettiğiniz anlaşılmaktadır’

Denildikten sonra;

'Kocaeli Belediyesi olarak elimizde mevcut 139 adet belediye otobüsü ile 36 farklı güzergahta gün içerisinde 977 sefer ile vatandaşlarımıza toplu taşıma hizmeti verilmektedir. Kocaeli’nin her bölgesinden tarafımıza belediye otobüs talebi gelmekte olup,tüm talepleri aynı anda karşılamamız mümkün değildir.’

Paragrafı ile vatandaşa

‘Karamürsel’e Belediye Otobüsü veremiyoruz!’ cevabı verilmiş.

Sizce hayret değil mi?

Kocaeli’nin tüm ilçelerine Büyükşehir’in otobüsü çalışıyor bir tek Karamürsel’e çalışmıyor!

Neden?

Cevap verilmesi gereken ilk soru bu..

Emekli Adil Vural’ın dilekçesi ile ilgili önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığında Başkan Yardımcılarından Özgür Dayı ile görüşüldü. Özgür Bey, konunun detaylarına girmedi ama bu ’65 yaş ücretsiz taşıma topunu giden Vali Ercan Topaca tarafından Büyükşehir Belediyesine bıraktığı kötü bir miras olduğunu’ vurguladı. Sorunu çözmek için uğraşacaklarını söyledi.

Bu durumda emekli ve 65 yaşındaki vatandaşlara ücretsiz seyahat etmek için Karamürsel’de daha çok bekleyecek demek.

Elimde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger’in imzası ile bu konuda yayınlanmış ve Taşıma Kooperatiflerine tebliğ edilmiş,

Ulaşım Daire Başkanı Abdulmuttalip Demirel tarafından (Başkan a. İmzalı) Taşıma Kooperatiflerine  tebliğ edilmiş 15.03.2014 tarih ve 65 yaş üzeri ücretsiz seyahat konulu tebligat yazısı var.

Yani Minibüsçülere diyorlar ki;

‘Bu bağlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmelik gereğince 65 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız ÜCRETSİZ seyahat hakkı tanınmıştır.65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız geçerli kimlik kartlarını (Nüfus cüzdanı, ehliyet vb) göstererek Aile  ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmelik gereğince tüm toplu taşıma araçlarından ÜCRETSİZ seyahat edebileceklerdir’

Konuyla alakalı üyelerinize gerekli duyuruları yapmanızı ve uygulamada aksaklığa yer verilmemesi konusunda gereğinin yapılmasını rica ederim’

Aradan tam 9 ay geçmiş ama ne Aile Sosyal Bakanlığının ne Kocaeli Ulaştırma Dairesi Başkanlığının yasa ve yazışmaları Karamürsel Toplu Taşıma Kooperatiflerince kabul görmemiş.

Karamürsel Minibüsçüler Kooperatifi,Kocaeli Büyükşehir Belediyesi  ile bu konuda  MAHKEMELİK olmuş!

Kooperatif Başkanı Ahmet Utaş’a durumu sordum;

‘Biz zaten 12-13 kalemde vatandaşı ücretsiz ve indirimli taşıyoruz. (Özürlü,Engelli,Gaziler,Gazi Yetimleri,PTT mensupları,Polis,Jandarma,Belediye Zabıtası ve Basın mensupları (ÜCRETSİZ)

Öğrenci, Öğretmen, 60 yaş (İNDİRİMLİ) taşıyoruz. Daha ne yapalım?

Dedikten sonra,

Konu ile ilgili Bakanlıklar İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye ,Ulaştırma Bakanlık temsilcileri ile görüşmeler yaptık.Bize KDV indirim yapacaklarını söylediler.Bekledik yapmadılar.Biz de bu durumda konuyu mahkemeye intikal ettirdik.Kararı bekliyoruz ona göre hareket edeceğiz,dedi.

Minibüsçüler haklı mı aksız mı ona yüce mahkeme karar verecek .

Amma;

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse ‘ Özele satılmış PTT’de çalışanların vatandaşın aldığı minibüsünde ÜCRETSİZ seyahat etmesini emretmek sizce doğru mu?

Minibüsçülere verilen sözü tutmamak, onları vatandaşlarla karşı karşıya getirmek ne kadar sosyallik?

2o milyonluk mega kent İstanbul’da Belediye bu işi Belediye ve HALK otobüsleri ile uygulayıp Minibüslerle uğraşmazken Kocaeli’nde Büyükşehir’in  sorunu, ilden giden Vali’nin ‘ Bu işi Belediye halletsin !’ diyerek bıraktığı Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘ Konuyu ilde Vali,İlçe de Kaymakamlar’ halleder mantığı sürdükçe,Adil Varlı gibi emekli ve vatandaşlık hakkını kullanmak isteyenler şimdi Kaymakamlıkların kapısını aşındıracak..

Konuyu Karamürsel’in çiçeği burnunda 2 ay önce ilçeye atanan Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ile de görüştük. Sayın Kaymakam ilgi ile dinlediği konu için ‘Emekli arkadaşlar bana dikekçe ile müracaat etsinler ben gereğini yaparım’ dedi.

Buradan Adil Varlı ve bu konuda şikayetleri olanların Karamürsel Kaymakamı ile irtibata geçmelerini duyururum. Kaymakam Bey kendilerini bekliyor.

*ÖNEMLİ NOT:

Bazı okurlarımdan mailler alıyorum. Açıklama yapacağım yazılar ve konuları açıklayıp yazacağım.Haftada 2 yazım çıktığı için açıklama yazım ana gazetede Pazar günleri köşemde yayınlanacaktır. Spor’da da yazdığım için o yazılarımız gündem değiştirmekle ilgisi yoktur. AK.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR