Filmden İlme…

MAKALEYİ DİNLE

Uzun zamandır Hollywood'un bilimkurgu ve fantastik filmlerinin birçoğunun Amerika'nın bilimsel çalışmalarına işaret ettiğini düşünüyor, bu tarz filmleri bu gözle izliyordum...
Gülmeyin!
Fikrimin haklılığına bir örnek vereceğim:
Leonardo DiCaprio'nun başrolünde oynadığı "İnception (Rüya)" filmini izleyenleriniz bilir. Filmin ana teması, bir insanın zihninin bir anlamda ele geçirilmesi ve yönlendirilmesine dayanıyordu.
Colin Farrell'in başrolünü oynağı "Total Recall (Gerçeğe Çağrı)" filminde de benzer bir temanın işlendiğini, zihnine yeni anıların yerleştirildiği bir insanın askeri bir mücadelede taraf değişimi serüveninin ele alındığını da yine izleyenler hatırlayacaktır.
Pek çok örnek verilebilir...
Peki bu örnekler gerçekliğe işaret ediyor mu?
Science dergisine göre evet! (http://www.sciencemag.org/content/341/6144/387)
Yapılan deneyle farelerin zihnine yalancı anıların yerleştirilebildiği ortaya konulmuş. Ve farelerin bu anılara göre tutum geliştirdiği gözlenmiş.
Çalışmanın travma sonrası stres bozukluğunun tedavisinde kullanılması öngörülse de konunun bu boyutla sınırlı kalacağını şahsen düşünmüyorum.
Uluslararası mücadelelerin hız kazandığı ve şekil değiştirdiği günümüzde savaş metodlarının değişimi açısından da bu buluşun nelere hizmet edebileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek...
Bir düşünün, hafızasını şekillendirebildiğiniz bir insan sizin için artık tehdit olmaktan çıkmaz mı?
İslam dünyasına gelelim...
Uğraşılan konuları bir düşünelim...
Bayram gününün dahi polemiğe dönüştüğü bir ortamda "insan zihnine hükmetmeye giden bir sürece karşı neler yapılabilir" sorusu ne kadar anlamlı olabilir?
Bilemiyorum...
Ama bu soruyu anlamlı hale getirebildiğimiz gün çok şeyin değişebileceğini biliyorum...
Tez vakitte o günleri görebilmek ümidiyle geçmiş Bayramınızı tebrik ederim...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Banu Gürer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR